شناسهٔ خبر: 23531523 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا:

ایران درباره برجام سناریو دارد/ تسلیم سلطه‌طلبی آمریکا نمی‌شویم

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که ایران در مقابل هرگونه موضع گیری آمریکا سناریون دارد» گفت:‌ ایران در راستای منافع ملی‌اش به برجام عمل می‌کند؛ لذا اگر منافع ملی ما مورد تهدید قرارگیرد  اقداماتی مناسب و متقابل انجام خواهد گرفت.

صاحب‌خبر -

کمال دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به تصمیمات رییس‌جمهور و دولت آمریکا علیه ایران اظهار کرد:‌ پیش از صبحت‌های ترامپ گمانه‌زنی‌ها در خصوص تصمیم گیری آمریکا نسبت به برجام وجود داشت  چون ترامپ شخصیتی‌ شناخته شد ا ز حیظ عدم پایبندی به تفاهمات در دنیاست.  یکی از این احتمالات خروج آمریکا از برجام بود و احتمال دیگر تعلیق تحریم‌های قبلی و اعمال تحریم‌های دیگری با ادعای حمایت ایران از تروریست که این نیز عملا نقض برجام است. احتمال  دیگر آن بود که آمریکا بخواهد جدای از تحریم‌های موضوع هسته‌ای تحریم‌های دیگری را علیه کشورمان اعمال کند تمام این تصمیمات قطعا مخالفت با برجام است.

وی با تاکید بر این‌که «جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه تصمیم آمریکا سناریو دارد» گفت:‌ مبنای سناریوهای ایران قانون اقدام متناسب و متقابل در اجرای برجام مصوب 21 مهر 94 است در این قانون به هیات عالی نظارت بر اجرای برجام تکلیف شده که همچون دیده‌بانی عملکرد طرف مقابل را زیر نظر داشته باشد تا اگر نقض فاحشی در انجام تعهدات طرفین دید آن را اعلام کرده و دستگاه‌های ذیربط اقدام متناسبی انجام دهد.

وی با تاکید بر این‌که «مبنای ایران بر همکاری در عرصه بین المللی و انجام تعهدات در زمینه‌های مختلف است» گفت:‌ قطعا اگر طرف مقابل نقض عهد کند رفتار ایران نیز به گونه‌ای دیگر خواهد شد البته نقض عهد آمریکایی‌ها نه تنها در برابر ایران بلکه در مقابل جامعه جهانی شناخته شده است نمونه آن خروج از موافقت نامه پاریس و یا به رسیمت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم اشغال گر قدس است در این نمونه نیز آمریکا تمامی تعهدهای قبلی برای سازی را به زیر پای گذاشت.

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  با بیان این‌که «ایران هموراه به قابل اعتماد نبودن آمریکا تاکید داشته است» گفت: با وجود این‌که برجام تعهدی بین‌المللی و نه تعهدی یکجانبه است آمریکا با عملکردش نشان داد که به تعهدات بین‌المللی پایبند نیست و هیچ کشوری نمی‌تواند به آمریکا اعتماد کند.

وی درباره سیاست‌های ایران گفت:  ما در برجام بر اساس قانون اقداما متقابل و متناسب رفتار می‌کنیم. این‌که پیش از این مجلس هر سه ماه یک بار گزارش اجرای برجام  از وزارت امورخارجه و دستگاه‌های مربوطه اخذ کرده و کمیسیون امنیت نیز هر شش ماه یک بار گزارشی از نحوه اجرای برجام به نمایندگان و مردم ارائه کرده است؛ بنابر این با توجه به تمامی این زمینه‌ها ایران اجرای برجام را بر اساس منافع ملی اجرا می‌کند ما کشور مستقلی هستیم و برای ما منافع ملی دارای اهمیت است. قطعا اگر به این نتیجه برسیم که منافع ملی مورد تهدید قرار گرفته و نقض فاحشی در اجرای برجام صورت گرفته است به دنبال منافع ملی خود رفته و اقدام متناسب و متقابل انجام خواهیم داد

وی در پایان گفت:‌ایران با داشتن سیاست مستقل همواره در چارچوب توافقات بین المللی و تعهدات دوجانبه سیاست اصولی و حکیمانه‌ای را دنبال کرده و لذا اکنون نیز تسلیم سلطه‌گرایی هیچ قدرتی از جمله آمریکا در عرصه بین‌المللی نخواهد شد که می‌خواهد بر خلاف قوانین بین امللی عمل کند.

انتهای پیام

نظر شما