شناسهٔ خبر: 23522009 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: هنگام | لینک خبر

پایان سفر برجامی ظریف/ وزیر خارجه به تهران بازگشت

وزیر امور خارجه کشورمان پس از سفر دو روزه به مسکو و بروکسل، دقایقی پیش وارد فرودگاه مهرآباد شد.

صاحب‌خبر -
سایت خبری تحلیلی هنگام    Hengamnews.com:

دقایقی پیش محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

ظریف روز گذشته سفر برجامی خود را با ورود به مسکو آغاز کرد.

وی در این سفر با همتای روسی خود سرگئی لاورود دیدار و دو طرف بر ضرورت حفظ برجام تاکید کردند.

وزیر خارجه کشورمان پس از ورود به بروکسل، امروز در ساختمان سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا حاضر شد و پس از دیداری دو جانبه با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در نشستی چندجانبه با حضور وزرای خارجه انگلیس، فرانسه، آلمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت کرد.

سید عباس عراقچی هم در این دیدارها از طرف ایران و هلگا اشمید هه به نمایندگی از اتحادیه اروپا حضور داشتند.

ظریف در پایان این نشست با اشاره به دستاورد سفرش به بروکسل نوشت:« "اجماع قوی" امروز در بروکسل:

۱) ایران به برجام پایبند است؛

۲) مردم ایران کاملا حق دارند از تمامی مزایای برجام بهره مند شوند؛

۳) هر حرکتی که برجام را تضعیف کند غیر قابل قبول است.‌ سه کشور اروپایی( فرانسه، انگلیس و آلمان)  و اتحادیه اروپایی بخوبی آگاه اند که تداوم پایبندی ایران به برجام مشروط به پایبندی کامل ایالات متحده آمریکا به آن است.»

موگرینی هم در پایان این نشست در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که توافق هسته‌ای با ایران، نتیجه‌بخش بوده است و اروپا مصمم به حفظ برجام است.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا هم تاکید کرد که تاکنون کسی جایگزین بهتری برای برجام مطرح نکرده است و مسائل منطقه‌ای باید به موازات برجام مطرح شود.

وزیر خارجه انگلستان گفت: برجام یک دستاورد دیپلماتیک چشم‌گیر است و مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شده است.

وی با بیان اینکه ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این مسئله را تائید کرده است، گفت: در عین حال، ایران باید نشان دهد که همسایه‌ای خوب در منطقه است. مسائل و نگرانی‌های مشروع دیگر را باید به موازات و نه به عنوان بخشی از برجام، مطرح کنیم.

گابریل وزیر خارجه آلمان هم هشدار داد که لغو برجام پیام بسیار خطرناکی ارسال می‌کند و گفت: اینکه بر تنهاآژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرده و شواهدی که این مسئله را نقض کند، وجود ندارد.

لو دریان: همانطور که ایران به توافق پایبند است، آمریکا هم باید به تعهداتش عمل کند

ژان ایولودریان وزیر خارجه فرانسه هم گفت: در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی کامل ایران به برجام را تائید کرده، هیچ دلیلی برای خروج از این توافق نمی‌بینیم.

وی افزود: ایران باید به طور کامل به توافق هسته‌ای پایبند باشد، اما این امر درباره شرکای آمریکایی ما نیز صدق می‌کند و آن‌ها نیز باید به این توافق پایبند باشند.

ظریف در پایان این نشست ساختمان سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا را به مقصد وزارت خارجه بلژیک ترک کرد و پیش از ترک بروکسل با دیدیه ریندرز وزیر خارجه بلژیک دیدار کرد.

ظریف پیش از عزیمت به تهران در جمع خبرنگاران گفت که اجماع بین‌المللی در نشست بروکسل بر این بود که هر حرکتی که به تخریب بیانجامد و آن را دستخوش تغییر کند، غیرقابل قبول است و جامعه جهانی با آن برخورد خواهد کرد.

وی افزود: دیروز در روسیه نظر وزیر خارجه این کشور با صراحت بیان شد و امروز هم وزرای خارجه سه کشور به اضافه خانم موگرینی تاکید کردند که تمام تلاش خود را برای تضمین بهره‌مندی مردم ایران از تمامی منافع برجام به کار خواهند برد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: قرار است بعد از تمدید تعلیق تحریم‌ها از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا هم تلاش خود را برای بهره‌مندی مردم ایران از منافع برجام دوچندان کند.

نظر شما