شناسهٔ خبر: 23314314 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری تقریب | لینک خبر

قدس و فلسطین؛ محور اصلی سخنان خطیبان جمعه لبنان

خطیبان جمعه لبنان در خطبه های نماز جمعه دیروز شهرهای مختلف این کشور، تأکید کردند: قدس متعلق به خداوند است نه رژیم صهیونیستی؛ لذا ما به صلح و مذاکره با رژیم صهیونیستی «نه» می گوییم.

صاحب‌خبر -
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حجت الاسلام سید علی فضل الله، امام جمعه بیروت، در خطبه های نماز جمعه دیروز در مسجد امامین حسنین(ع)، تصمیم آمریکا علیه قدس را چراغ سبزی به رژیم صهیونیستی عنوان کرد و گفت: این مساله سبب می شود تا اقدامات صهیونیست ها علیه قدس افزایش یافته و موج جدیدی از یهودی سازی این شهر آغاز و قوانین جدیدی با هدف دور کردن فلسطینیان از قدس و فشار و محاصره این شهر تصویب شود.
 
وی افزود: پیشنهاد جدید آمریکا به مقامات فلسطینی مبنی بر پایتختی شهر ابودیس به جای قدس نشان می دهد که آمریکا در هر صورتی در پی اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی بوده و این موضوع به صورت اتفاقی از سوی رییس جمهور آمریکا ارائه نشده است.
 
فضل الله در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه به ادامه جنایت علیه ملت یمن اشاره کرد و گفت: یمنی ها همچنان تحت محاصره قرار داشته و میلیون ها تن از آنان در معرض بیماری وبا و سایر بیماری ها قرار گرفته و روزانه ده ها تن از آنان بر اثر حمله جنگنده ها کشته می شوند اما واکنش ها و اعتراضات به این مساله نیز بسیار ناچیز و شرم آور بوده است.
 
حجت الاسلام شیخ احمد قبلان در خطبه های نماز جمعه دیروز مسجد امام حسین(ع) منطقه برج البراجنه بیروت، سال 2017 را سالی تلخ توصیف کرد و گفت: امیدواریم سال جدید میلادی سرشار از خیر و صلاح و ثبات باشد و همه گروه های سیاسی به دور از بحران وسوء نیت به فعالیت پرداخته و منکر جانفشانی مردم نباشند.
 
امام جمعه برج البراجنه از رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن مطلق و شر مطلق یاد کرد و خاطرنشان ساخت: ما به صلح و مذاکره با رژیم صهیونیستی «نه» می گوییم و قدس را متعلق به خداوند متعال می دانیم نه اسرائیل. این رژیم از گذشته تاکنون و آینده دشمن مصالح اعراب باقی مانده و فلسطین نیز عربی بوده و باقی خواهد ماند.
 
وی در پایان گفت: قدس پایتخت ابدی فلسطین است و کسی نمی تواند هویت و قداست آن را تحت تاثیر قرار دهد.
 
  شیخ ماهر حمود، رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت نیز در خطبه های نماز جمعه مسجد قدس در شهر صیدا، با تأکید بر حتمی بودن زوال رژیم صهیونیستی گفت: زمان زیادی تا نابودی رژیم باقی نمانده است و البته این به معنای نشستن و انتظار برای نابودی دشمن نیست بلکه باید با قدرت به فعالیت بپردازیم.
 
وی تصریح کرد: یادآوری خاطره شهدا در چنین ایامی سبب می شود به آینده امیدوار شویم اما کسانی که از راه کوتاه آمده و هم‌پیمان دشمن و علیه مقاومت شده اند مطمئنا سرنوشت شومی خواهند داشت.
 
آیت الله عفیف نابلسی، امام جمعه صیدای لبنان هم در خطبه های نماز جمعه که در مجتمع حضرت زهرا(س) برگزار شد، گفت: اعراب پس از اشغال فلسطین از سوی صهیونیست ها در سال 1948 وعده دادند که این سرزمین را سریعا آزاد می کنند اما روزها گذشت بدون اینکه مساله ای حاصل شود. اکنون برای همگان روشن شد که این وعده ها فقط با هدف هدر دادن زمان و آرام کردن اوضاع انجام گرفت تا صهیونیست ها به آنچه می خواستند دست یابند.
 
آیت الله نابلسی ادامه داد: از امروز به بعد به هیچ وجه جایز نیست به وعده های اعراب اعتماد کرد به ویژه که اعراب در فتنه و درگیری و نزاع و سرسپردگی غرق شده اند.
 
امام جمعه صیدا از مقاومت به عنوان تنها راه باقیمانده یاد کرد و خاطرنشان ساخت: امید ما به جوانان قهرمانی است که با سنگ به جنگ دشمن رفته اند و همچنین به نیروهای مخلص مقاومت است که صهیونیست ها را در لبنان و تروریسم را در عراق و سوریه شکست داده اند.
 
شیخ صهیب حبلی، عضو تجمع علمای مسلمان لبنان نیز در خطبه های نماز جمعه مسجد حضرت ابراهیم(ع) در شهر صیدا، فرا رسیدن سال جدید میلادی را تبریک گفت و تأکید کرد: امیدواریم سال آینده به ریشه کن شدن تروریسمی بینجامد که کشورهای عربی را هدف قرار داد و تخریب و فساد را به بار آورد.
 
وی نسبت به ارتکاب این جنایت ها با نام اسلام ابراز تاسف کرد و خاطرنشان ساخت که علمای جهان اسلام باید برای ارائه چهره واقعی اسلام تلاش کنند.
 
این روحانی اهل تسنن از فلسطین به عنوان اولویت همه آزادگان جهان یاد کرد و افزود: گروه های مقاومت باید تلاش های خود را برای یاری فلسطین و قدس به عنوان پایتخت آن افزایش داده و از هیچ تلاشی برای ناکامی تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، علیه قدس دریغ نکنند.

نظر شما