شناسهٔ خبر: 23282769 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

رییس کل دادگستری استان تهران:

صددرصد پرونده بقایی مالی است/ پرونده قائم مقام سابق آستان قدس متهمان متعددی دارد

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: پرونده بقایی ابتدا تا انتها صددرصد موضوعات مالی است و اصلا بعد سیاسی ندارد. تصرف غیرقانونی، اختلاس، حیف و میل بیت‌المال و اینگونه مسائل در پرونده ایشان مطرح است و هیچ اتهام سیاسی وجود ندارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران درحاشیه مراسم روز کارشناس دادگستری در جمع خبرنگاران در  پاسخ به این سوال که علت اختلاف‌نظرها میان کارشناسان قضایی در برخی پرونده‌ها چیست، گفت : با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی نباید شاهد اختلاف‌نظرها بین کارشناسان باشیم یا اختلاف‌نظرها باید به اندازه‌ای باشد که قابل پذیرش باشد. ما معتقدیم اغلب این اختلاف‌نظرها ناشی از عدم دقت و عدم جامع‌نگری نسبت به موضوع کارشناسی و عدم توجه نسبت به زوایای کارشناسی و عدم‌شناخت نسبت به موضوع است. برای مثال درباره زمین یک کارشناسی با فرض کاربری مسکونی و یک کارشناسی با فرض کاربری تجاری آن را کارشناسی می‌کند. امیدواریم با اهتمام کانون کارشناسان، این اختلاف‌نظرها برطرف شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که در پرونده بابک زنجانی شاهد اختلاف‌نظرهای بسیاری در حوزه کارشناسی بودیم دلیل این اختلاف‌نظرها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: دلیل این اختلاف‌نظر را خود کارشناسان و صاحب‌نظران آن حوزه باید تبیین کنند. عدم دقت لازم و عدم شناخت از آن حوزه کارشناسی می‌تواند از جمله دلایل باشد.

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا حکم شرکای بابک زنجانی صادر شده است یا خیر؟ گفت: نپرسیده‌ام که حکم صادر شده است یا خیر. ولی مطمئنم برابر مقررات قانونی یا حکم صادرشده یا صادر خواهد شد. اگر هم زمان تمام شده حکم صادر شده ولی انتشار یا ابلاغ نشده است.

وی در رابطه با سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه مدعی شده‌اند در رابطه با نازنین زاغری پرونده جدیدی تشکیل شده و حبسش به ۱۶ سال افزایش یافته است آیا چنین موضوعی صحیح است، گفت: درباره اینکه حبس تغییر پیدا کرده است یا خیر هنوز چیزی قطعی نیست و اگر جرم جدیدی اتفاق بیفتد آن را رسیدگی می‌کنیم و برابر مقررات حکم مقتضی را صادر می‌کنیم. اگر کسی خواهان این است که محکومیت پیدا نکند بهترین کار تسلیم در برابر قانون و اجتناب از ارتکاب جرم است.

اسماعیلی در ادامه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده قائم مقام آستان قدس رضوی گفت: پرونده در دادسرا و در مرحله تحقیقات مقدماتی است و متهمان متعدد دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه بقایی مدعی است، پرونده‌اش صرفا سیاسی است آیا این موضوع صحیح است یا خیر و موضوع مالی در آن وجود دارد بیان کرد: تمام پرونده مالی است و خیلی‌ها سعی می‌کنند وانمود کنند تحت تعقیب گرفتن آنها تحت تاثیر موضوعات سیاسی است. این پرونده ابتدا تا انتها صددرصد موضوعات مالی است و اصلا بعد سیاسی ندارد. تصرف غیرقانونی، اختلاس، حیف و میل بیت‌المال و اینگونه مسائل در پرونده ایشان مطرح است و هیچ اتهام سیاسی وجود ندارد.

رییس کل دادگستری استان تهران در پاسخ به این سوال که خاوری قرار است بعد از سال‌ها محاکمه شود آیا وکیل دارد، گفت: تا امروز وکیلی از جانب وی معرفی نشده است.

نظر شما