شناسهٔ خبر: 23081985 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری دانشجو | لینک خبر

باقری در اختتامیه جشنواره خوارزمی:

بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها یکی از چالش‌های مهم کشور است / باید سریع‌تر دانشگاه‌ها را نسل سومی کنیم

قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری با تاکید براینکه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها یکی از چالش‌های مهم کشور است گفت: از این رو باید بتوانیم دانشگاه‌ها را به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم که دانشگاه‌های کارافرین می‌باشند سوق دهیم .

صاحب‌خبر -
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری در مراسم تقدیر از برگزیدگان نوزدهمین جشنواره خوارزمی که ظهر امروز در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد گفت: اگر امروز می‌توانیم از اقتصاد دانش بنیان سخن بگوییم ثمره تلاش افرادی است که در این راه گام برداشته اند در گذشته دانشمندان برجسته تنها در منطقه خاصی اثرگذار بودند، اما امروز دانشمندان و پژوهشگران با توسعه علوم و فناوری در کل جهان تاثیرگذارند. 
وی افزود: اقتصاد دانش بنیان نتیجه تلاش محققان و دانشمندان است و در کشورهایی که اقتصادشان مبتنی بر دانش و فناوری است توجه دو چندانی به مقوله علم شده است لذا این امر باید زیربنای حرکت اقتصادی کشور قرار بگیرد. 
باقری با اشاره به نسل سومی شدن دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه‌های نسل اول در جهت تربیت نیروی انسانی گام برداشتند که در این زمینه تامین نیروهای کارشناس برای ضعف‌های صنعتی، تجاری و سایر امور زیربنایی را به عهده داشتند دانشگاه‌های نسل سوم نیز دانشگاه‌های پژوهش محور هستند و پژوهش یکی از نیازهای جدی آن زمان بوده، اما امروزه دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های نسل سوم حرکت کرده اند. 
قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: عبور از دانشگاه پژوهش محور به نسل سوم و چهارم از دغدغه‌های امروز وزارت علوم است چرا که در این دانشگاه‌ها به دنبال دانشگاه کارافرین و جامع محور هستیم که در آن معضلات جامعه برطرف شود و به دنبال ایجاد و خلق ایده و تبدیل ایده به دانش و تبدیل دانش به محصول و ثروت پیگیری می‌شود.
وی ادامه داد: امیدواریم با حضور همه محققان کشور و اقدامات شایسته وزارت علوم و سایر دستگاه‌ها علم و فناوری بتواند روز به روز بهتر توسعه یابد.
باقری در ادامه گفت: مردم به برگزیدگان جشنواره خوارزمی به عنوان یک سرمایه مهم نگاه می‌کنند و از این رو به آنان ایمان دارند و لذا شما جوانان باید با این اعتماد گام‌های مهمی بردارید. 
قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: جشنواره جوان خوارزمی یکی از فرصت‌های مناسب برای رشد و تعالی جوانان کشور است، اما در مقابل بیکاری فارغ التحصیلان یکی از چالش‌های مهم کشور می‌باشد از این رو باید بتوانیم دانشگاه‌ها را به سمت دانشگاه‌های خلاق سوق بدهیم تا نه تن‌ها برای فارغ التحصیلان خود بلکه برای همه افراد جامعه اشتغال ایجاد کنند. 
وی در پایان خاطر نشان کرد: اثرات مثبتی برگزاری جشنواره جوان خوارزمی داشته که نمونه آن یکی از مخترعان جوانی بود که در حوزه خنثی سازی بمب‌های مغناطیسی توانست دستاوردهای را ارائه کند و لوح تقدیر از تعداد زیادی از کشور‌ها را دریافت کند.

نظر شما