شناسهٔ خبر: 23081890 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان:

سهمیه عتبات دانشگاهیان افزایش یافت/ثبت نام بیش از ۳۳ هزار نفر

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با اشاره به افزایش سهمیه گفت: ۱۷ هزار نفر از دانشگاهیان در قالب ۴۲۰ کاروان از اول بهمن ماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت ماه ۹۷ به عتبات اعزام می شوند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان، نشست خبری هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد رضا فقیهی؛ رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا فقیهی ضمن ارائه گزارش اجمالی از هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان گفت: در هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان ۱۲ هزار نفر از دانشگاهیان سراسر کشور در قالب ۲۹۷کاروان به عتبات عالیات اعزام شدند که از این میان ۲۳۷ کاروان به صورت هوایی و ۶۰ کاروان به صورت زمینی راهی عتبات عالیات شدند.

وی با اشاره به بیشترین گروه اعزامی در دوره قبل گفت: در دوره هفدهم بیشترین گروه اعزامی متاهلین دانشجو بودند و ۲۶ درصد از آنان این سفر را به عنوان اولین سفر زندگی مشترک خود انتخاب کرده و یا به جای برگزاری مراسم عروسی به عتبات مشرف شدند.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان  ادامه داد: ۵۱ درصد از زائرین دوره گذشته دارای مدرک کارشناسی، ۲۵ درصد کارشناسی ارشد، ۸ درصد مدرک دکتری و بقیه دارای مدرک کاردانی بودند. ۶۳ درصد از زائرین دوره قبل تا به حال، به عتبات مشرف نشده بودند و این نکته مثبتی است زیرا کسانی اعزام می شوند که سفر اولی هستند.

استفاده بیش از ۸ هزار نفر از زائران دانشگاهی از تسهیلات وام

وی افزود : در دوره هفدهم با همکاری یکی از بانکها به ۸ هزارنفر از دانشگاهیان متقاضی تسهیلات قرض الحسنه، وام یک میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد برای سفرهای زمینی و وام یک و نیم میلیون تومانی برای سفرهای هوایی تعلق گرفت.

رئیس ستاد ادامه داد: در دوره قبل عتبات دانشگاهیان بیشترین اعزام از استان تهران با ۵۷ کاروان بود و استان های فارس با ۲۲، قم ۱۸ و خراسان رضوی با ۱۷ کاروان در رتبه های بعدی اعزام قرار داشتند.

فقیهی گفت: در سال ۹۵ چهل هزار نفر از دانشگاهیان کشور در قالب ۱۰۰۰ کاروان به عتبات اعزام شدند و دلمان می خواهد به روزی برسیم که دانشگاهیان بیشتری به عتبات مشرف شوند، اما با توجه به امکانات کنونی نمی خواهیم کیفیت را فدای کمیت کنیم. امیدواریم این روند با رشد کمی و کیفی مواجه باشد و رضایت دانشگاهیان را بیشتر فراهم کنیم .

اعزام ۴۲۰ کاروان دانشگاهی در هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان از آغاز ثبت نام هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از ۲۵آذرماه در سایت لبیک خبر داد و گفت: ثبت‌نام هجدهمین مرحله اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات از روز شنبه ۲۵ آذر لغایت ۵ دی ماه در سایت لبیک به نشانیwww.labbayk.irانجام خواهد شد و بعد از قرعه کشی برگزیدگان ۹ دی ماه از سایت لبیک اعلام می شوند.

وی با اشاره به افزایش سهمیه در این دوره گفت:با توجه به استقبال بی نظیر دانشگاهیان در دوره های قبل، در این دوره شاهد افزایش سهمیه هستیم و ۱۷ هزار نفر از زائرین در قالب ۴۲۰ کاروان از اول بهمن ماه ۹۶ تا پایان اردیبهشت ماه ۹۷ به عتبات عالیات اعزام خواهند شد.

ارائه تسهیلات وام ویژه عتبات

رئیس ستاد خاطر نشان کرد: برای دانشگاهیانی که به صورت هوایی به عتبات عالیات اعزام شوند وام قرض الحسنه یک میلیون و پانصد هزار تومانی و برای زائرینی که به صورت زمینی اعزام شوند همان وام یک میلیون تومانی در نظر گرفته شده است که بعد از نهایی شدن ثبت نام، این تسهیلات در اختیار زائرین دانشگاهی قرار خواهد گرفت. همچنین طی تفاهم نامه ای که مابین ستاد و صندوق رفاه دانشگاهیان منعقد شده است، وام یک میلیون تومانی به زائرین مجرد و وام یک و نیم میلیون تومانی به دانشجویان متاهل وزارت علوم تعلق خواهد گرفت که بازپرداخت آن بعد از فراغت از تحصیل خواهد بود.

ثبت نام بیش از ۳۳ هزار نفر از دانشگاهیان طی ۲ روز

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی به آمار ثبت نامی ها تا امروز در سایت لبیک اشاره کرد و گفت: تا به امروز که دو روز از آغاز ثبت نام می گذرد، بیش از ۳۳ هزار نفر از دانشگاهیان در سایت لبیک ثبت نام کرده اند که نشان دهنده میزان علاقه و رغبت دانشگاهیان به امور مذهبی و دینی است. ما در عمره با محدودیت سهمیه مواجه بودیم که در عتبات این محدودیت نیست اما علت استقبال دانشگاهیان از اعزام در قالب کاروان های دانشگاهی برنامه های فرهنگی و یکدست بودن کاروان هاست.

وی ادامه داد: با همکاری بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا برنامه های مختلف مذهبی و فرهنگی ویژه ای برای این دوره تدارک دیده ایم. برنامه های فرهنگی در سه مقطع قبل، حین و پس از سفر عتبات برگزار می شود و نخستین بسته فرهنگی بعد از قرعه کشی در اختیار زائرین دانشگاهی قرار خواهد گرفت.

پذیرایی هرهفته ای از دانشجویان در قم بعد از سفر عتبات

وی ادامه داد: در طول سفر هم مسابقات، ختم قرآن کریم و برنامه های متنوعی را در نظر گرفته و برنامه ریزی کرده ایم که این برنامه ها کاروان های ستاد را از سایر کاروان ها ممتاز و متمایز خواهد کرد. این سفر یک هفته ای است و تمام می شود اما دانشگاهیان را بعد از سفر رها نمی کنیم و هر هفته پذیرای زائرین در قم هستیم که یاد و خاطره سفر را زنده نگاه داریم.

فقیهی گفت:هتل های دانشگاهیان بسیار مناسب است. در کربلا و نجف دانشگاهیان در یک هتل متمرکز اسکان داده می شوند و سعی کرده ایم بهترین هتل ها در اختیار دانشگاهیان قرار گیرد. انتخاب روحانی و مدیر نیز برای ما سخت و مهم است. تلاش ما این است که روحانی کاروان، دانشگاهی و اهل صبر باشد و بتواند با جوان ارتباط برقرار کند. همچنین مدیران کاروان نیز دانشگاهی هستند.

برنامه ریزی برای اعزام دانشجویان در ایام ماه رجب

وی در خصوص همزمانی اعزام دانشجویان با ایام ماه رجب و اعتکاف نیز گفت: در این دوره با برنامه ریزهای انجام شده ۵۰۰ نفر از دانشجویان در گروهی جداگانه برای اعتکاف در مسجد کوفه اعزام خواهند شد که این بسته زیارتی خارج از کاروان های دیگر است.

فقیهی با اشاره به طرح دعوت نیز گفت: طرح دعوت در طول مدت ثبت نام عتبات دانشگاهیان از ۲۵ آذر تا ۵ دی ماه برگزار خواهد شد و امیدواریم دانشگاهیان کشور و متقاضیان ثبت نام، با شرکت در آن و دعوت از دوستان دانشگاهی خود، در این امر فرهنگی و مذهبی سهیم شوند.

نظر شما