شناسهٔ خبر: 23044681 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: شما نیوز | لینک خبر

سفیر ایران در اردن: بهبود روابط ریاض و تل‌آویو برای مقابله با ایران نیست

سفیر کشورمان در اردن با بیان این‌که برخی روابط ایران و اردن بعد از قطع روابط ایران و عربستان تعلیق شده است، گفت: در عین حال ما برای بازسازی روابط‌مان با اردن التماس نمی‌کنیم. هر زمانی که درها برای تقویت و انسجام روابط اقتصادی باز باشد به طور حتم طرف اردنی بیش‌ترین نفع را خواهد برد.

صاحب‌خبر -

به گزارش شما نیوز ، مجتبی فردوسی‌پور سفیر ایران در اردن در گفت‌وگو با پایگاه خبری ـ تحلیلی المانیتور به سوالاتی درباره موضوعات منطقه از جمله سوریه، فلسطین و حزب‌الله و روابط دوجانبه پاسخ داد.

فردوسی‌پور در پاسخ به این سوال که انتظار دارد نشست سوچی پیشرفتی در مذاکرات برای حل بحران سوریه حاصل کند؟ گفت: نشست سوچی با پس زمینه توافق قبلی ایران، روسیه و ترکیه برای یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه تشکیل شد که زیربنای مذاکرات آستانه بود. نشست سوچی نیز همین مسیر را طی می‌کند و هدف آن بهره بردن از نتایج تلاش‌های مقابله با تروریسم به ویژه در ابوکمال و دیگر نقاطی است که توسط تروریست‌ها و داعش کنترل می‌شد. این آغاز فصل جدید راه‌حل سیاسی و آغاز مذاکرات مشترک میان دولت سوریه و مخالفان است.  

وی در پاسخ به این سوال که چرا کشورهایی مانند آمریکا، اردن و عربستان که نقشی فعال در بحران سوریه دارند در نشست سوچی غایب بودند؟ گفت: این نشست پس از یک توافق سه‌جانبه که در دسامبر 2016 میان روسیه، ایران و ترکیه در مسکو حاصل شد شکل گرفت. اگر برخی طرف‌ها غایب بودند به این معنی نیست که آنها در این سازش حضور ندارند. ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه با رهبران مصر، آمریکا و عربستان در تماس‌های تلفنی گفت‌وگو کرده است. کانال‌های ارتباطی همیشه میان این طرف‌ها هر زمان که پای راه‌حل سیاسی به جای عملیات نظامی به میان می‌آید باز هستند.

سفیر ایران در اردن در پاسخ به سوالی درباره بازگشت سعدالحریری نخست‌وزیر لبنان پس از اعلام استعفایش در عربستان سعودی و اتهاماتی که علیه ایران مطرح کرده بود، اظهار کرد: رسانه این حقیقت را به درستی نشان داد که استعفای حریری تحت فشار عربستان سعودی بوده است. آنچه ما در سخنرانی وی ضمن اعلام استعفایش شنیدیم تحت فشار و با انگیزه‌های سیاسی بود. مهم است که ما کلمات درست را بدون هرگونه اجبار یا تهدید بشنویم.

فردوسی‌پور درباره سیاست ایران در لبنان، بیان کرد: سیاست ما در لبنان برقراری ارتباط با تمامی طرف‌هاست. زمانی‌که علی‌اکبر ولایتی مشاور ارشد مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل که در 3 نوامبر با میشل عون رییس‌جمهور لبنان و سعدالحریری در کاخ ریاست‌جمهوری دیدار کرد بسیاری از مسائل مشترک پیشبرد خوبی داشتند. خود حریری نیز حامی ایده‌های ایران در خصوص راه‌حل بحران سوریه بود. به نظر می‌آید که این مساله برخی احزاب را ناراحت کرد و سپس حریری مجبور به استعفا شد و آن‌طور که برخی رسانه‌ها گزارش دادند به دلیل موضع سیاسی بوده است نه فساد مالی.

وی خاطرنشان کرد: در طول دهه‌های گذشته ما تلاش کردیم تا روابط‌مان با تمام احزاب در لبنان را منعطف نگه داریم و همواره معتقدیم که حمایت از امنیت و ثبات در لبنان تنها می‌تواند از طریق پشتیبانی از تمام احزاب در عرصه سیاسی بدون کنار گذاشتن یک قوم یا مذهب به دست آید و هر چیزی غیر از این یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

سفیر ایران در اردن ادامه داد: آنهایی که فکر می‌کنند حزب‌الله باید از عرصه سیاسی حذف شود اشتباه می‌کنند. ما به تمام طرف‌های منطقه‌ای توصیه می‌کنیم که درک کنند حفظ امنیت و ثبات لبنان تنها در صورتی اتفاق خواهد افتاد که تمام احزاب به یک چشم‌انداز مشترک برسند و برای تقویت روابط‌شان همکاری کنند. تمام طرف‌های خارجی باید این ایده را حمایت کنند.

فردوسی‌پور در پاسخ به سوالی درباره موضع اتحادیه عرب در خصوص موشک‌های ایران، گفت: این موضع نه دقیق و نه حتی ارزنده است. نشست اتحادیه عرب این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که ایران قصد دارد پایتخت‌های عربی را اشغال و کنترل کند اما ما تمام این اتهامات در خصوص موشک‌هایمان را به طور کامل رد می‌کنیم. ایران از حوثی‌ها و انصارالله در صنعا حمایت نمی‌کند. هیچ راهی برای دسترسی به صنعا وجود ندارد و حتی اگر راهی هم بود ایران تنها غذا برای حمایت از مردم این کشور ارسال می‌کرد اما حتی مسیری برای انتقال غذا و کمک هم وجود ندارد بنابراین ما چطور می‌توانیم مقادیر زیادی موشک به انصارالله بدهیم.

وی افزود: این موشک‌ها توسط ارتش یمن تولید شده و ایران هیچ ارتباطی با آنها ندارد. شایعات بی‌اساس درباره صادرات موشک‌های بالستیک و تسلیحات ایران به انصارالله برای حمله به عربستان سعودی یک دروغ است.

سفیر ایران در اردن تصریح کرد: بحران یمن باید از طریق یک راه‌حل سیاسی حل و فصل شود. قطعا راه‌حل نظامی در این کشور غیرقابل پذیرش است. تمام احزاب یمنی باید تحت نظارت سازمان ملل مذاکراتی را برای حل مشکلات داخلی برگزار کنند. ما در این زمینه با دبیرکل سازمان ملل گفت‌وگو کرده‌ و بارها طرح‌هایی را برای برقراری آتش‌بس، انتقال کمک‌های بشر دوستانه برای یمن و گفت‌وگوی سیاسی مشترک برای مشروعیت‌ بخشیدن به دولت یمن بدون مداخله طرف‌های خارجی ارائه داده‌ایم.

فردوسی‌پور همچنین در پاسخ به این سوال که اگر حزب‌الله منحل شود چه کسی بیشترین منفعت را خواهد برد؟ گفت: اسرائیل بیشترین نفع را می‌برد، هیچ تردیدی در این زمینه وجود ندارد. ما شنیده‌ایم که حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله می‌گوید که این گروه به هیچ کشور عربی به جز فلسطینیان در غزه سلاح ارسال نکرده است و ارسال سلاح به فلسطینیان نیز برای حمایت از آنها در جنگ برابر اسرائیلی‌ها بوده است.

وی در ادامه بیان کرد: نصرالله همچنین تصریح کرده است که حزب‌الله هرگز از یمنی‌ها حمایت نکرده اما در جنگ علیه تروریسم در سوریه مشارکت داشته است و این امر در قالب حفظ امنیت و ثبات لبنان از زمانی‌که داعش توانسته به مرزهای لبنان نزدیک شود بوده است. همه بر لزوم مقابله با تروریسم و حذف داعش و جبهه النصره توافق دارند چرا که هر دو گروه در لیست سیاه سازمان ملل قرار دارند.

سفیر ایران در اردن در پاسخ به سوالی درباره حضور ایران در سوریه، اظهار کرد: ایران حضوری مشروع و قانونی هم در عراق و هم در سوریه دارد. مشاوران نظامی ایران تنها در صورت درخواست دولت مشروع این کشورها وارد عمل می‌شوند. وقتی حکومت‌های قانونی عراق و سوریه از ما بخواهند که این کشورها را ترک کنیم ما هیچ سوالی نخواهیم پرسید. ما با افتخار از ارتش‌های عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت کردیم و هرگز این موضوع را ساده نگرفتیم، تمامی طرف‌ها در عمل صادق نبودند. متاسفانه هر بار داعش در مناطقی در سوریه محاصره می‌شد آمریکا وارد عمل شد و این گروه را در امنیت به دیگر نقاط منتقل کرد.

فردوسی‌پور درباره ادعاها مبنی بر نگرانی اردن و دیگر کشورهای عرب درباره مسیر تهران به بیروت از طریق عراق و دمشق، گفت: ما هزینه زیادی برای مقابله با دشمن مشترک‌ جهان اسلام یعنی اسرائیل صرف کرده‌ایم. حضور ایران و حمایتش از مقاومت در منطقه با هدف حفظ امنیت جهان عرب که از سوی یک دشمن مشترک مورد تهدید قرار گرفته، است. در خصوص مساله مقابله با دشمن اسرائیلی ما همگی در یک قایق قرار داریم بنابراین چرا باید درباره حضور ما نگرانی وجود داشته باشد. ما همیشه تاکید کرده‌ایم که دشمن ما رژیم صهیونیستی است که فلسطین را اشغال کرده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما هراسی نداریم که بگوییم برای آزادی فلسطین از حزب‌الله حمایت می‌کنیم. ما از حمایت از حزب‌الله در مقابله با اسرائیل شرمسار نیستیم، چرا ایران به این مسیر نیاز دارد؟ برای حمایت از حزب‌الله به منظور مقابله با اشغالگری اسرائیل. ما به این قضیه افتخار می‌کنیم چرا که هیچ کشور عربی یا ملت‌هایشان را هدف قرار نمی‌دهیم زیرا همواره با مداخله کشورهای خارجی در امور اعراب مخالف بوده‌ایم.

بهبود روابط ریاض و تل‌آویو برای مقابله با ایران نیست

این دیپلمات ایرانی در پاسخ به سوالی درباره تعامل مخفیانه عربستان و رژیم صهیونیستی، بیان کرد: اینکه گفته می‌شود این بهبود روابط برای مقابله با ایران است صحت ندارد. اسرائیل از جنگیدن با حزب‌الله در جنوب لبنان هراس دارد، بنا بر این چگونه می‌خواهد با ایران مبارزه کند. ژنرال گادی آیزن کوت رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در 16 نوامبر گفت که عربستان سعودی به ما برای رفتن به جنگ با ایران غر نمی‌زند و جنگ‌های نیابتی راه نمی‌اندازد.

وی ادامه داد: اگر اسرائیل حتی نمی‌تواند به حزب‌الله حمله کند و نگران قابلیت‌های آن است چطور می‌تواند با ایران جنگی را آغاز کند. جنگ در مرز متوقف نخواهد شد و فراتر از شهرک‌ها نیز گسترش خواهد یافت. در نهایت اگر اسرائیل به دنبال جنگ با ایران نباشد چگونه عربستان سعودی می‌تواند خواستار چیزی غیر از این باشد، این صرفا شایعات رسانه‌ها است.

برای بازسازی روابط‌مان با اردن التماس نمی‌کنیم

فردوسی‌پور درباره روابط ایران و اردن، تصریح کرد: ما برای بازسازی روابط‌مان التماس نمی‌کنیم. هر زمانی که درها برای تقویت و انسجام روابط اقتصادی به عنوان مثال میان ایران و اردن باز باشد طرف اردنی بیشترین نفع را خواهد برد. بازار ایران شامل 80 میلیون نفر و بازار اردن شامل 9 میلیون نفر است. به علاوه کیفیت بخش صنعتی اردن با ایران قابل مقایسه نیست. زمانی که من در سال 2014 فعالیت خود را آغاز کردم رییس‌جمهور روحانی از من خواست تا روابط دوجانبه را میان ایران و اردن تقویت کنم. لازم است که در مسیر درست حرکت کنیم زیرا امنیت اردن برای امنیت ایران و بالعکس مهم است.

برخی روابط ایران و اردن بعد از قطع روابط ایران و عربستان تعلیق شده است

سفیر ایران در اردن گفت: با این حال برخی کشورها مانع از روابط دولت اردن با ایران می‌شوند. من مطلع شده‌ام که دولت اردن همکاری اقتصادی برای تشکیل کمیته‌های اقتصادی میان عراق و اردن را آغاز کرده است. ایران و اردن در سال 2015 توافق کردند یک کمیته اقتصادی مشترک ایجاد کنند اما پس از آنکه روابط ایران و سعودی‌ها قطع شد، سفیر اردن در تهران نیز در سال 2016 فرا خوانده و این کمیته‌ها فعالیت‌هایشان را تعلیق کردند.

وی در پاسخ به این سوال که اردن از حضور نیروهای ایرانی و حزب‌الله در نزدیکی مرزهایش واهمه دارد، تاکید کرد: ما همواره با پادشاهی اردن در ارتباط هستیم و از این کشور حمایت کرده‌ایم تا به عنوان عضو ناظر در مذاکرات آستانه حضور داشته باشد. اردنی‌ها در هفت دور از این مذاکرات حضور داشتند و مساله مرزها نیز روی میز قرار داشت. زمانی‌که توافق سه‌جانبه میان روسیه، آمریکا و اردن به کاهش تنش‌ها در جنوب سوریه منجر شد ما از آن ایده حمایت کردیم بنا بر این درک نمی‌کنم که چرا چنین نگرانی‌هایی وجود دارد. ما باید به جای اینکه اجازه اعمال نفوذ شایعات رسانه‌ها را بدهیم پشت درهای بسته بنشینیم و مذاکره کنیم.

فردوسی‌پور درباره تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت واشنگتن، گفت: ایران به طور قوی این اقدام ترامپ را محکوم و اعلام کرد که چنین کاری تمامی معاهدات بین‌المللی را که توسط سازمان ملل در خصوص فلسطین و بیت‌المقدس تصویب شده نقض می‌کند. به محض اینکه تصمیم آمریکا اعلام شد هزاران ایرانی در سراسر این کشور در حمایت از فلسطین تجمع و تاکید کردند که بیت‌المقدس پایتخت فلسطین است و سیاست‌های آمریکا را مورد انتقاد قرار دادند.

سفیر ایران در اردن در ادامه یادآور شد: رییس‌جمهور روحانی نیز در نشست سازمان همکاری‌ اسلامی که در 13 دسامبر در ترکیه برگزار شد، تاکید کرد که این تصمیم آمریکا پاسخی به تمام کسانی است که بر نقش مثبت واشنگتن برای حل بحران فلسطین باور دارند. آمریکا تنها به منافع صهیونیست‌ها فکر می‌کند و به حقوق مشروع فلسطینیان احترام نمی‌گذارد. وی همچنین بر لزوم مخالفت مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل با تصمیم ترامپ تاکید کرد.

نظر شما