شناسهٔ خبر: 22997294 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: عصر ایران | لینک خبر

هشدار دبیرکل سازمان ملل به ایران درباره توسعه برنامه موشکی

صاحب‌خبر -

دبیر کل سازمان ملل هشدار داد که ایران با وجود انطباق با توافقنامه هسته ای (برجام)، احتمالا از درخواست این سازمان برای پایان دادن به برنامه توسعه موشک های بالستیک خود خودداری خواهد کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت اظهار داشت که سازمان ملل در حال تحقیق درباره احتمال انتقال موشک بالستیک از طرف ایران به حوثی های یمن است که در 22 جولای و چهارم نوامبر از سوی یمن به عربستان سعودی شلیک شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، گوترش در گزارشی که در مورد اجرای قطعنامه سازمان ملل در حمایت از توافق هسته ای 2015 ارائه کرده، گفت که معاهده هسته ای "بهترین راه" برای تضمین ساختار صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است.

وی با اشاره به عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در روز 13 اکتبر تصریح کرد که این موضوع آینده برنامه هسته ای ایران را در "هاله‌ای از ابهام" قرار می دهد. با این حال دبیرکل سازمان ملل از حمایت کشورهای چین، روسیه، انگلستان، فرانسه و آلمان از توافق مذکور ابراز خرسندی کرده است.

گوترش از ایالات متحده خواسته است تا به تعهد خود در قبال معاهده هسته ای پایبند باشد و همچنین اضافه کرد که " از جمهوری اسلامی ایران نیز می خواهم تا نسبت به نگرانی های طرف های توفقنامه حساس باشد".

دبیرکل سازمان ملل همچنین با اشاره به بیانیه کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس و ایالات متحده درباره آزمایش موشک ماهواره بر "سیمرغ" توسط ایران در 27 جولای تصریح کرد که کشورهای مذکور در بیانیه خود از اینکه موشک پرتاب شده قابلیت حمل کلاهک اتمی را دارد، ابراز نگرانی کرده اند.

گوترش همچنین درباره ادعای روسیه در خصوص آزمایش موشکی ایران در ماه آگوست به عنوان بخشی از "فعالیت های فنی و علمی مرتبط با فن آوری های فضایی"، اعتراض اسرائیل به آزمایش موشک قیام در 15 نوامبر 2016 و پرتاب موشک های بالستیک به اهدافی در سوریه در تاریخ 19-17 ژوئن سخن گفت.

وی در پایان به ادعاهای کشورهای فرانسه، آلمان، انگلستان و ایالات متحده در آزمایش موشکی میان برد توسط ایران در چهارم جولای و رد قاطع این ادعاها از طرف تهران اشاره کرد.

نظر شما