شناسهٔ خبر: 22954598 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری دانشجو | لینک خبر

در نشست خبری با «پوتین» در آنکارا؛

اردوغان: تصمیم آمریکا درباره قدس پیروان تمام ادیان را خشمگین ساخت

رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای روسی خود گفت که تصمیم آمریکا برای شناسایی «قدس» به عنوان پایتخت اسرائیل، خشم و نفرت نه تنها مسلمانان و مسیحیان بلکه یهودیان را به همراه داشت.

صاحب‌خبر -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، «رجب طیب اردوغان» روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با «ولادیمیر پوتین» که متعاقب دیدار و گفتگوی دوجانبه آنها برگزار شد، خطاب به اصحاب رسانه اظهار داشت: «امروز، من و دوستمان ولادیمیر پوتین نه تنها در مورد موضوعات دوجانبه بلکه در مورد موضوعات منطقه ای گفتگو کردیم که اولین و مهم ترین موضوع، بحث تحولات کنونی در فلسطین اشغالی و شناسایی رسمی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دولت آمریکا است که خشم و انزجار نه تنها مسلمانان و مسیحیان، بلکه یهودیان را نیز به همراه داشت».

وی در ادامه گفت: «این اقدام بی پروایانه و عاری از حس مسئولیت [دولت آمریکا] وضعیتی بوجود آورده است که امروزه شاهد آن هستیم. در جریان اعتراضات، نیروهای اسرائیلی ۴ فلسطینی را کشته و تاکنون حدود ۳۰۰۰ فلسطینی مجروح شده اند. جتهای اسرائیلی نوار غزه را بمباران کردند. مسلماً این اقدامات آتش منازعه را شعله ورتر می سازد. به تازگی اسرائیل بیش از گذشته مردم فلسطین را تحت فشار می گذارد و مردمی که دارای عقل سلیم و به اصول درست پایبند هستند، هرگز این جنایتها را نادیده نخواهند گرفت».

رجب طیب اردوغان در سمت رئیس سازمان همکاری اسلامی، وعده برگزاری نشست این سازمان در استانبول را با حضور سران بسیاری از کشورها داد و ابراز اطمینان کرد که این اجلاس در نهایت بیانیه ای بسیار محکم در خصوص موضوع قدس صادر خواهد کرد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه تأکید کرد که در مورد موضوع قدس، وی و ولادیمیر پوتین رویکرد بسیار مشابهی دارند و موافقت کردند که به ارتباطهای خود پیرامون این موضوع ادامه دهند.

اردوغان با اشاره به گفتگوی خود و همتای روسی اش پیرامون موضوع سوریه گفت: «بطور ویژه بر موضوعات مطرح شده و مورد توافق در نشست سوچی و همچنین ادامه همکاری در این حوزه تأکید کردیم. ما تصمیم گرفتیم که به همکاری ادامه دهیم. ما بار دیگر در سوچی با هم دیدار می کنیم تا در مورد گامهای بعدی که برای تسهیل فرآیند سیاسی در سوریه لازم است، بحث و گفتگو کنیم. از سوی دیگر، به عنوان کشورهای تضمین کننده در نشست آستانه، می توانیم مشارکت قابل توجهی در فرآیند ژنو داشته باشیم».

رئیس دولت ترکیه از دیدار دوجانبه با همتای روسی خود به مثابه فرصتی برای ارزیابی مهمترین و حیاتی ترین موضوعات و به اشتراک گذاری دیدگاههای دو طرف سخن گفت و تصریح کرد که این همکاری استراتژیک در چارچوب هفت نشست شورا و در بالاترین سطح همکاری سال آینده برگزار خواهد شد.

اردوغان تأکید کرد که «هارمونی و هماهنگی که مشخصه روابط دوجانبه آنکارا- مسکو است، نه تنها برای روابط سیاسی بلکه برای روابط نظامی و اقتصادی دو کشور مفید و سودمند است. روابط تجاری دوجانبه ترکیه و روسیه در ماههای نخست سال ۲۰۱۷، ۳۰ درصد افزایش یافت و با افزایش همکاری دو کشور در بخش توریسم، از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، حدود ۴.۵ میلیون توریست روسی از ترکیه دیدن کردند که این رقم بدون شک در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت».

رئیس جمهور ترکیه در پایان سخنان خود با مخاطب قرار دادن رسانه های جمعی گفت: «من باور دارم که روابط نزدیک ترکیه و روسیه نه تنها برای روابط دوجانبه بلکه برای ثبات در منطقه مفید خواهد بود و در این شرایط، ما امیدواریم که این سطح از فعالیت را به نفع پروژه های آتی دو کشور حفظ کنیم».

اردوغان در خصوص سامانه موشکی «اِس ۴۰۰» روسیه نیز گفت که سازمانهای ذیربط در مدتی کمتر از یک هفته اقدامات مقدماتی را انجام خواهند داد».

گفتنی است که رئیس جمهور روسیه بعد از پایان سفرش به مصر روز دوشنبه وارد آنکارا شد و با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

پیشتر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور و «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه ای وی قرار است به منظور یافتن یک راه حل سیاسی ممکن با هدف پایان دادن به بحران در سوریه به رایزنی بپردازند.

سخنگوی کرملین در ادامه تأکید کرده بود که سران دو کشور در دیدار خود درباره احراز آمادگی ها برای حضور مؤثر در گفتگوی ملی سوریه نیز به بحث و تبادل نظر می پردازند.

نظر شما