شناسهٔ خبر: 22890905 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار رسیدگی به شکنجه زندانیان در آمریکا شد

تهران – ایرنا - به دنبال گزارش خبرگزاری رویترز از شکنجه زندانیان در زندان های آمریکا، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه خواستار رسیدگی به این موضوع شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش بامداد جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «نیلز ملزر» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه خواستار رسیدگی به شکنجه زندانیان در آمریکا با استفاده از تپانچه الکتریکی و ایراد اتهام علیه مقام های زندان ها شد.
پیشتر رویترز گزارشی از استفاده بی مورد از تپانچه الکتریکی در زندان های ایالت های اوهایو، تنسی، آرکانزاس و اوکلاهاما منتشر کرده بود.
در این گزارشی ویدیویی، تصاویری از 22 مورد شکنجه زندانیان زن و مرد توسط مسئولان زندان ها با استفاده از تپانچه الکتریکی دیده می شود.
ملزر درباره این گزارش در گفت و گویی افزود: همه مواردی که در آن دیده می شود نیازمند تحقیق بوده و بسیاری از آن ها قابل تعقیب قضایی است.
وی افزود: اعمال بی جای درد و رنج شدید، نقض جدی کرامت انسانی و معیارهای جهانی برای رفتار نیروهای اعمال قانون است.
رئیس یک هیات دیده بان سازمان ملل که مامور نظارت بر پایبندی آمریکا به کنوانسیون منع شکنجه است با تکرار انتقادات ملزر، موارد موجود در گزارش رویترز را مستلزم تحقیق جامع دانست.
رویترز همچنین در مقاله ای به 104 مورد مرگ زندانی پس از شکنجه توسط تپانچه الکتریکی اشاره کرده بود که در 84 مورد آن استفاده از این ابزار شکنجه جزو عوامل مرگ زندانی شناسایی شده است.
وزارت دادگستری آمریکا در هیچ یک از این موارد با مسئولان زندان برخورد قضایی نکرده است.
رئیس کمیته منع شکنجه سازمان ملل نیز این موارد را 'سوء استفاده' آشکار و نقض قانون توصیف کرده و آمریکا را به عنوان یکی از امضا کننده کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل موظف به تحقیق در این زمینه دانست.
شبد**9416**1010
مترجم: علیرضا آقازاده**انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

نظر شما