شناسهٔ خبر: 22888104 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

نگرانی روسیه از تصمیم ترامپ درخصوص قدس و پیامدهای آن

مسکو - ایرنا - وزارت خارجه روسیه با انتقاد از اقدام ضدفلسطینی رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد: به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل از سوی واشنگتن را به شدت نگران کننده می دانیم.

صاحب‌خبر -

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه اعلام کرد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد.
وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم واشنگتن در باره بیت المقدس بسیار حساس بود و طرف فلسطینی آن را محکوم کرد. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین یادآورشد که این اقدام ترامپ تمام تلاش های جامعه جهانی برای حل و فصل مسائل خاورمیانه را به هدر می دهد.
در این بیانیه آمده است:طرف روسی از اعلام تصمیم آمریکا در مورد بیت المقدس به شدت نگران شده است.معتقدیم که حل و فصل عادلانه و پایدار مناقشه فلسطین و اسرائیل باید بر اساس معیارهای بین المللی ازجمله قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به دست آید که در آن حل تمام جوانب موقعیت نهایی سرزمین های فلسطین ازجمله مساله بیت المقدس از طریق مذاکره بین دو طرف پیش بینی شده است.
در ادامه بیانیه آمده است: اعلام موضع جدید آمریکا درباره بیت المقدس این نگرانی را برانگیخته که اوضاع منطقه مناقشه فلسطین و اسرائیل و کل منطقه را متشنج می کند.
وزارت خارجه روسیه در این بیانیه افزود:نوشته است:از تمام طرف ها دعوت به خویشتنداری و خودداری از اقداماتی می کنیم که پیامدهای خطرناک و غیرقابل کنترل به همراه داشته باشد. باید به مساله تامین شرایط دسترسی آزاد همه مومنان به اماکن مقدس در بیت المقدس توجه خاص شود.
بیانیه وزارت خارجه روسیه یادآورشد: موضع مسکو در این مساله تغییری نکرده است. در موضع روسیه کمک به حل و فصل پایدار مسائل فلسطین و اسرائیل پیش بینی شده است به گونه ای که همزیستی امن با اسرائیل و آرمان مردم فلسطین برای تاسیس حکومت مستقل خود در آن پیش بینی شده است.
بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که به عنوان عضو دائمی شورای امنیت به اجرای توافق های موجود میان فلسطین و اسرائیل کمک خواهیم کرد.
رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد.
ترامپ در سخنانی در کاخ سفید با یادآوری اینکه بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد، گفت: از وزارت خارجه می خواهم که آماده شود تا انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را آغاز کند.
رئیس جمهوری آمریکا سپس فرمان اجرایی شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را امضا کرد.
به گزارش ایرنا، شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده بخش لاینفک فلسطین بوده و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.
قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.
شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».
برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.
شبد**اروپام*391 **1010
انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

نظر شما