شناسهٔ خبر: 22879922 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: الف | لینک خبر

واکنش لبنان، عراق و ترکیه به تصمیم ترامپ در قبال بیت المقدس

لبنان، عراق و ترکیه هم نسبت به تصمیم ترامپ در قبال بیت المقدس واکنش نشان دادند و اعلام کردند: شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل در تضاد با قطعنامه های سازمان ملل و غیرمسئولانه است.

صاحب‌خبر -

وزارت خارجه لبنان ضمن محکوم کردن تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، آن را در تضاد با اصول حقوق بین الملل و قطعنامه های سازمان ملل دانست.

وزارت خارجه لبنان با صدور بیانیه ای تاکید کرد که بر اساس قطعنامه های سازمان ملل «بیت المقدس شرقی» جزئی از مناطق فلسطینی است که در سال 1967 اشغال شده است.

بیانیه وزارت خارجه لبنان این اقدام آمریکا را «تجاوز به حقوق اعراب و فلسطینیان»، «عامل تحریک احساسات همه مسلمانان و مسیحیان» و «تهدید علیه امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه» دانست.

وزارت خارجه لبنان همه سیاست ها و اقداماتی را که به «راه حل دو کشور» و «هویت عربی شهر قدس» آسیب می زند و باعث تغییر در «وضعیت تاریخی و حقوقی مناطق مقدس» می شود به شدت محکوم کرد.

پیش از این «میشل عون» رئیس جمهوری و «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان نیز این اقدام آمریکا را محکوم کردند.

ترکیه: اقدام ترامپ در قبال بیت المقدس غیرمسئولانه است
وزارت خارجه ترکیه چهارشنبه شب تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را «غیرمسئولانه» خواند و خواستار بازنگری واشنگتن در این تصمیم شد.

همزمان با موضعگیری وزارت خارجه ترکیه صدها نفر از شهروندان این کشور تظاهراتی در نزدیکی دفاتر دیپلماتیک آمریکا در استانبول و آنکارا برگزار کردند. این تظاهرات مسالمت آمیز بود و برخی معترضان به سمت کنسولگری آمریکا در استانبول سکه و اشیاء دیگر پرت کردند.

این اعتراض ها پس از آن شدت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه اعلام کرد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد.
وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای در واکنش به این تصمیم اعلام کرد: ما این موضع غیرمسئولانه دولت آمریکا را محکوم می کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما از دولت آمریکا می خواهیم در این تصمیم اشتباه خود که ممکن است تبعات بسیار منفی در بر داشته باشد، تجدید نظر کند و از گام های نسنجیده ای که به هویت چندفرهنگی و جایگاه تاریخی بیت المقدس لطمه می زند، پرهیز کند.

به گزارش تارنمای روزنامه دیلی صباح، چهار حزب پارلمان ترکیه شامل حزب عدالت و توسعه، جمهوریخواه خلق، حرکت ملی و حزب دموکراتیک خلق ها هم در بیانیه ای «بر عزم قاطعانه پارلمان ترکیه در رد اقدام خطرناک» ترامپ تاکید کردند.

عراق تصمیم ضد فلسطینی ترامپ را محکوم کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه ای تصمیم ترامپ مبنی بر برسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

احمد محجوب در این بیانیه بر موضع عراق مبنی بر رد این تصمیم تاکید و نسبت به عواقب نامعلوم آن هشدار داد.

وی بر موضع ثابت عراق مبنی بر حمایت دائمی از مساله فلسطین و حقوق ملت فلسطین بویژه برپایی دولت مستقل فلسطین با پایتختی قدس شریف تاکید کرد.

در بیانیه آمده است: 'دولت و ملت عراق این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در تلقی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اشغالگر را رد می کند'.

سخنگوی وزارت خارجه عراق افزوده است : چنین تصمیمی تجاوز به هویت بیت المقدس و جایگاه دینی و عقیدتی آن نزد همه ادیان به ویژه مسلمانان به شمار می رود.

وی این تصمیم را اقدامی ناعاقلانه خواند و از جامعه بین المللی خواست با مردود شمردن چنین تصمیمی که منطقه را به اقدامات و واکنش های نامعلوم می کشاند از ملت فلسطین حمایت کنند.

نظر شما