شناسهٔ خبر: 22873933 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

ابراز نگرانی انگلیس، ترکیه، چین و کانادا نسبت به تصمیم آمریکا درباره قدس

در حالی که مقامات آمریکایی تاکید کردند، ترامپ در سخنرانی امروز (چهارشنبه) قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت، برخی کشورها از جمله انگلیس، ترکیه، چین و سوریه درباره این تصمیم ابراز نگرانی کرده و نسبت به پیامدهای منفی آن هشدار داده‌اند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس در گفت‌وگوی مطبوعاتی در بروکسل گفت، لندن گزارش‌ها درباره تصمیمات آمریکا به منظور انتقال سفارت واشنگتن به قدس را پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه انگلیس در انتظار اظهارات آتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا است، تصریح کرد، لندن این مساله را پیگیری می‌کند.

جانسون تصریح کرد، قدس باید بخشی از حل و فصل نهایی درگیری فلسطین و اسرائیل باشد.

در این راستا، سخنگوی وزارت خارجه کانادا نیز با بیان اینکه همچنان قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نمی‌شناسد، تاکید کرد، کانادا هرگز سفارت خود در اراضی اشغالی را به قدس منتقل نخواهد کرد واین سفارت‌خانه در تل‌آویو باقی خواهد ماند.

وی گفت، موضع کانادا درباره قدس تغییری نکرده و حل و فصل مساله قدس تنها به عنوان بخشی از راه‌حل کلی درگیری‌های دو طرف فلسطینی و اسرائیلی امکان‌پذیر است.

این مقام مسؤول افزود، کانادا به هدف صلح فراگیر و دائمی در خاورمیانه از جمله برپایی کشور فلسطین امن و صلح‌آمیز در کناراسرائیل پایبند است.

کرملین نیز اعلام کرد، انتقال سفارت واشنگتن به قدس ممکن است بحران روابط فلسطین و اسرائیل را تشدید کند.

کرملین تاکید کرد که روسیه نسبت به تشدید درگیری‌ها پس از این اقدام آمریکا بسیار نگران است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: به هر حال درباره تصمیمی که هنوز اعلام نشده، بحث نمی‌کنیم. 

همچنین بنعالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه با بیان اینکه به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت واشنگتن به آنجا غیرقانونی است، تصمیمات آمریکا در این حوزه را موجب پیچیده‌تر شدن مشکلات منطقه دانست.

این اظهارات ییلدریم پس از هشدار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود مطرح شد.

اردوغان در سخنرانی روز سه شنبه خود در مقابل حزب "عدالت و توسعه" در پارلمان ترکیه نسبت به عاقبت به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به ترامپ هشدار داده و تاکید کرد، قدس خط قرمز مسلمانان است.

وی گفت، به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا ممکن است موجب قطع روابط دیپلماتیک ترکیه با اسرائیل شود.

مولود چاووش اوغلو، وزیرخارجه ترکیه نیز این تصمیم ترامپ را اشتباهی بزرگ خواند و گقت: تمام جهان مخالف این اقدام است. من به تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا احساسم را گفته‌ام. این اشتباه بزرگ هیچ ثباتی را به ارمغان نمی آورد بلکه بی ثباتی و هرج و مرج را به همراه خواهد داشت.   

همچنین پکن نسبت به تشدید تنش در خاورمیانه در صورت به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که وضعیت بیت‌المقدس مساله‌ای بسیار حساس و پیچیده است و چین نسبت به تصمیم آمریکا که می‌تواند به تشدید درگیری‌های منطقه‌ای منجر شود، بسیار نگران است.

وی افزود: تمامی طرفین باید اقدامات بیشتری را برای صلح و آرامش منطقه انجام دهند با احتیاط رفتار کنند و از اقداماتی که منجر به به ممانعت در حل و فصل مساله فلسطین شده و خصومت‌ها در منطقه را تشدید می‌کند بپرهیزند.

سوریه هم این تصمیم ترامپ را به شدت محکوم کرد.

بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی و برخی کشورهای غربی از تصمیم مذکور دولت آمریکا نگران بوده و هشدار دادند که این امر بر اوضاع امنیتی منطقه و روند صلح بین فلسطین و اسرائیل تاثیر منفی خواهد گذاشت.

انتهای پیام

نظر شما