شناسهٔ خبر: 22868183 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: رسا | لینک خبر

اتحادیه عرب خواستار عدم به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

اتحادیه عرب تاکید کرد که به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، تجاوزی آشکار به امت عربی و حقوق ملت فلسطین محسوب می‌شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری رسا، شورای اتحادیه عرب امروز در نشست فوق‌العاده خود از آمریکا و همه کشورها خواست که قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به‌رسمیت نشناسند و یا هیأت‌های دیپلماتیک خود را به این شهر منتقل نکنند.

اتحادیه عرب تاکید کرد که به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، تجاوزی آشکار به امت عربی و حقوق ملت فلسطین محسوب می‌شود.

اتحادیه عرب همچنین به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را تجاوزی خطرناک به قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت در این زمینه دانست.

یک مقام ارشد دولت آمریکا هفته گذشته گفته بود که دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور احتمالا روز چهارشنبه تصمیم واشنگتن در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلام خواهد کرد. این در شرایطی است که جارد کوشنر داماد و مشاور ارشد ترامپ بعدا گفت که رییس جمهور آمریکا هنوز تصمیم نهایی را در این خصوص اتخاذ نکرده است.

ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود در سال گذشته وعده انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی را داده بود ولی وی در ژوئن گذشته این اقدام را برای اجتناب از تشدید تنش در منطقه به تعویق انداخت.

این در حالی است که نبیل ابوردینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانس پرس هشدار داد که به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا، به معنی نابودی مذاکرات سازش خواهد بود. وی تصریح کرد که به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی یا انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس خطرات زیادی برای آینده مذاکرات سازش دارد و موجب بی‌ثباتی و ناامنی منطقه خواهد شد.

از سوی دیگر محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی حماس بر سر ضرورت برگزاری تظاهرات سراسری شهروندان فلسطینی در روز چهارشنبه آینده برای اعلام خشم و مخالفت خود با تصمیم احتمالی آمریکا در خصوص به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به توافق رسیدند./۸۴۷/ب۱۰۲/ف

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

نظر شما