شناسهٔ خبر: 22789575 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

در هفتمین اجلاس قلب آسیا در باکو

ظریف: مناقشه در افغانستان راه حل نظامی ندارد

صاحب‌خبر -

محمد جواد ظریف روز جمعه در هفتمین اجلاس قلب آسیا در باکو ، گفت: اگر استراتژی جامعی در این زمینه وجود نداشته باشد ، رسیدن به صلح پایدار امکان پذیر نخواهد بود .
,وی افزود: افغانستان در سال های اخیر دستاوردهای خوبی در زمینه مختلف داشته ولی با تجاوز خارجی و تهدید داعش روبرو بوده است.
وی با اشاره به اینکه داعش تهدید جدی برای ثبات و امنیت منطقه و افغانستان است ، افزود: جلوگیری از این تهدید با تلاش مشترک همه کشورهای منطقه امکان پذیر است .
وزیر خارجه کشورمان بر ضرورت ادامه تلاش ها برای برای برقراری صلح در افغانستان تاکید کرد.
ظریف گفت :ایران در زمینه مقابله با قاچاق مواد مخدر به اروپا ، با افغانستان همکاری می کند .
وی افزود: باید برای یافتن راه حل اساسی برای ریشه کنی مواد مخدرتلاش کنیم و مردم را از قربانی شدن حفظ کنیم .
ظریف گفت : برای رسیدن به این هدف و ریشه کنی مواد مخدر ، راهی جز تقویت اقتصاد افغانستان وجود ندارد.
وی با اشاره به توسعه حمل و نقل ریلی در منطقه گفت : افغانستان با استفاده از ظرفیت های ایجاد شده می تواند به بنادر بین المللی دسترسی پیدا کند.
ظریف تصریح کرد که ایران در کنار افغانستان است و در برقراری ثبات در این کشور حمایت می کند.
وزیر امور خارجه ایران قرار است امروز با «المار محمد یارف» وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان و «خواجه محمد آصف» وزیر امورخارجه پاکستان دیدار کند.
هفتمین اجلاس قلب آسیا با حضور250 نماینده از 40 کشور و سازمان بین المللی امروز در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می شود .
رئیسان جمهوری آذربایجان و افغانستان و وزیران امورخارجه ایران، پاکستان، هند، ترکیه و افغانستان، همچنین معاونان وزیران امورخارجه قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان، نماینده ویژه چین و روسیه در امور افغانستان، مقامات ارشد عربستان، امارات متحده عربی و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور آسیا مرکزی از شرکت کنندگان این اجلاس هستند.
در این اجلاس همچنین نماینده ویژه نخست وزیر انگلیس در امور افغانستان، نماینده وزارت امورخارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی و هیات بلند پایه وزارت امورخارجه ژاپن ، اسپانیا ، نروژ ، ایتالیا ، کانادا ، فرانسه ، فنلاند ، لهستان ، مصر و سوئد نیز حضور دارند .
آساق ** 337** 1579** مرضیه فاتحی

انتهای پیام /*

نظر شما