شناسهٔ خبر: 22640320 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

روزهای‌خاکستری تهران؛ کاهش ۷۳درصدی بارش و پاییز ناسالم

جامعه > محیط زیست - تهران با ۷۳ درصد کاهش، اصفهان ۹۵ درصد و قم با ۹۸.۹ درصد کاهش بارش، روزهای بحرانی‌ای را تجربه می‌کنند.

صاحب‌خبر -

محمدحسین نجاتی: آبان سال ۱۳۹۶ به شکل عجیبی روزهای ناسالمی را برای تهران‌ها رقم زد. آنقدر ناسالم که آبان امسال در مقایسه ۲۰ سال گذشته دو تا سه برابر روزهای ناسالم داشته است.

براساس آمار رسمی مرکز کنترل کیفیت هوای تهران در آبان سال ۱۳۹۶، پایتخت ۲۳ روز هوای ناسالم را تجربه کرده است. اتفاقی که شاید تا کنون در تهران رخ نداده باشد و براساس آماری موجود تا سال ۱۳۷۸، ۲۳ روز هوای ناسالم بی سابقه بوده‌است. به طوریکه در سال ۱۳۷۸ تهران ۷ روز هوای ناسالم را تجربه کرد و پس از آن بالاترین آمارها مربوط به آبان ماه سال ۱۳۸۱ با ۱۵ روز هوای ناسالم و سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ با ۱۳ روز هوای ناسالم است.

 

در نمودار زیر تعداد روزهای ناسالم در آبان ماه در ۲۰ سال اخیر را مشاهده کنید


هنوز در رابطه با چرایی این مساله، بررسی‌های رسمی صورت نگرفته و اما یکی از فرضیه‌های متحمل کاهش بی‌سابقه بارش در تهران است.


بررسی‌های خبرآنلاین از جدیدترین آمارها و بررسی‌های مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی نشان می‌دهد، بارش باران در تهران از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۶ تا امروز یکم آذر ۱۳۹۶ در مقایسه با مدت مشابه بلند مدت کاهش ۷۳ درصدی به خود دیده‌است که در نوع خود بی سابقه است.


 

در نمودار زیر درصد تغییر بارس در استان‌های کشور را در مهر ماه و آبان ماه سال جاری را در مقایسه با مدت مشابه در بلند مدت مشاهده کنید

برهمین اساس به نظر می‌رسد تعداد روزهای بی سابقه هوای ناسالم در تهران که به ۲۳ روز رسیده است به دلیل کاهش ۷۳ درصدی بارش در این شهر است.

 


اما علاوه بر تهران استان‌های دیگری نیز هستند که شرایط بحرانی‌تری را در آمار بارش تجربه می‌کنند. به این شکل که براساس اطلاعات رسمی مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی بارش باران در یزد از اول مهر ماه امسال تا اول آذرماه ۱۳۹۶ ۸۷ درصد، در استان مرکزی ۹۰ درصد، در کرمان ۹۲ درصد، در هرمزگان ۹۴ درصد، در اصفهان ۹۵ درصد، در خراسان جنوبی ۹۵ درصد و در استان قم بارش باران در مدت مشابه بلند مدت، ۹۸.۹ درصد کاهش داشته‌است.

 

 

در نقشه زیر پهنه‌بندی مقدار انحراف مجموع بارش دریافتی کشور را مشاهده کنید

 

در نقشه زیر پهنه‌بندی خشکسالی هواشناسی در کشور را مشاهده کنید


 

 

 

 

 

 

4242

نظر شما