شناسهٔ خبر: 22626082 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

اعلام آمادگی مجدد احزاب کرد برای گفت و گو با بغداد/رویدادها و تحولات عراق در یک نگاه/30 آبان

تهران - ایرنا - اعلام آمادگی مجدد احزاب کرد برای گفت وگو با بغداد؛ انفجار کامیون بمب گذاری شده در شمال عراق؛ اعتراض تند شیخ عشیره عراقی به تروریسم خواندن حشد الشعبی؛ اعلام شروط جنبش تغییر برای همکاری با تشکیلات اقلیم کردستان عراق؛ تاکید رییس جمهور عراق بر روابط با ایران و سخنان بارزانی مبنی بر سیاسی بودن حکم ابطال همه پرسی از رویدادهای مهم روز سه شنبه کشور عراق است.

صاحب‌خبر -

** نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در‌پی دیدار با احزاب کرد عراقی از تاکید همه احزاب بر ضرورت آغاز گفت وگوها با بغداد خبر داد و تاکید کرد که همراهی خوبی میان احزاب کرد عراقی وجود دارد، همه بر این باور هستیم که ضروری است با بغداد وارد مذاکره شویم، همچنین هیچ حزبی موافق تشکیل دو دولت در اقلیم نیست.
مذاکرات احزاب کرد و تکرار آمادگی بر گفت وگو با بغداد درحالی است که دولت مرکزی در بغداد با استناد به رای دادگاه عالی فدرال بر غیرقانونی بودن همه پرسی جدایی طلبانه 25 سپتامبر برابر با سوم مهر در شمال عراق، شرط هر گفت وگو با منطقه کردستان عراق را اعلام رسمی بطلان همه پرسی و نتائج آن دانسته است.

** نیچروان بارزانی نخست وزیر منطقه کردستان عراق و قباد طالبانی معاون او، امروز در دیدار با رهبران جنبش تغییر در سلیمانیه مواردی از جمله بهبود وضعیت اقتصادی مردم، حفاظت از حاکمیت سیاسی اقلیم، عدم ورود به جنگ های نیابتی و برگزاری انتخابات در موعد مقرر با نظارت بین المللی را بحث و ررسی کردند.
رهبران جنبش تغییر در پایان این نشست، طرح درخواست تغییر وضعیت سیاسی و اقتصادی کردستان عراق را به بارزانی و طالبانی ارائه کردند.

** جنبش تغییر به همراه شمار دیگری از احزاب کرد عراقی بعد از برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه در کردستان عراق آن را یک شکست سیاسی بزرگ دانسته و خواهان تشکیل دولت نجات شدند.
همزمان تشکیلات منطقه کردستان عراق در تلاش است اجماع سیاسی بین احزاب کرد عراقی ایجاد کند تا زمینه حضور در مذاکرات احتمالی با بغداد بهتر فراهم شود.

** خبرگزاری رویترز امروز به نقل از منابع پلیس و بیمارستانی عراق، از انفجار یک کامیون بمب گذاری شده توسط یک بمب گذار انتحاری در نزدیکی بازاری شلوغ در شهر طوز خورماتو در شمال عراق خبر داد که در اثر این انفجار دستکم 23 تن کشته و 60 تن دیگر زخمی شدند.
به گفته منابع پلیس و بیمارستانی عراق به رویترز، اکثر کشته و زخمی شدگان، غیرنظامی بوده اند.

** خضیر الجغایفی شیخ یکی از عشائر اهل سنت در استان الانبار عراق با تاکید بر این موضوع که حشدالشعبی پشتوانه قوی نیروهای امنیتی عراق است و اگر ایستادگی این نیرو و فتوای مرجعیت عالی عراق نبود، ریشه تروریست های داعشی در کشور قطع نمی شد، گفت: کسانی نیروی بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) را به تروریست بودن متهم می کنند که خودشان تروریست هستند.
شیخ خضیر الجغایفی تاکید کرد که اگر حشدالشعبی نبود همه استان های عراق بدون استثناء به دست داعش می افتاد.

** فؤاد احمد فرمان، تحلیل گر سیاسی و کارشناس حقوق در عراق، درج نام نیروهای مقاومت در لیست تروریسم از سوی آمریکا را تنها یک طرح برای فراهم کردن زمینه بمباران مقرهای این نیروها در راستای منافع خود در عراق دانست.
به اعتقاد وی، هیچ کدام از تصمیمات آمریکا با نیت مبارزه با تروریسم نیست، بلکه همه اقدامات آن ها صرفا برای تامین منافع خود در سطح منطقه است؛ منافع آمریکا اقتضاء می کند که کشورهای منطقه همچنان درگیر آفت تروریسم باشند تا ادامه حضور آمریکا در منطقه تضمین شود.

** رئیس جمهوری عراق در یک کنفرانس خبری پس از دیدار با امیر کویت، طی سخنانی ضمن اعلام مخالفت با بروز یک جنگ دیگر در منطقه بر پایبندی کشورش به حفظ روابط با ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید کرد.
فواد معصوم گفت: روابط با ایران برای عراق دارای ویژگی خاصی است که به وجود مشترکات فراوان میان دو کشور باز می گردد؛ ما نمی خواهیم خود را وارد جبهه گیری یک طرف علیه دیگری کنیم؛ در مورد عربستان هم ما روابط خوبی با آن ها داریم که اخیرا به شکل قابل توجهی توسعه یافته و ما علیه عربستان نیز نیستیم.

** فواد معصوم دیروز به عنوان سومین رئیس جمهوری عراق پس از سرنگونی صدام دیکتاتور این کشور در سال 2003، به کویت سفر کرد. پیش از وی، غازی الیاور در سال 2004 و جلال طالبانی در سال 2008 از کویت دیدن کردند.

** مسعود بارزانی رئیس حزب دمکرات کردستان عراق با صدور بیانیه ای، حکم ابطال همه پرسی اقلیم توسط دادگاه عالی فدرال عراق را سیاسی دانست و با تاکید بر این که متون قانون اساسی به نفع برخی از گروه های سیاسی تفسیر شده است، گفت: دادگاه عالی فدرال عراق در مقابل بسیاری از مواد قانون اساسی مانند ماده 140 که اجرا نشده سکوت اختیار کرده و تصمیم اخیر این دادگاه نیز نشان داد که تحت تاثیر هژمونی یک گروه سیاسی قرار گرفته است.
دادگاه عالی فدرالی عراق دیروز با صدور حکمی همه پرسی کردستان عراق را غیرقانونی دانست و آثار و نتایج مترتب بر آن را باطل اعلام کرد.

** به اعتقاد منصور البعیجی عضو فراکسیون ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق، عربستان سعودی درصدد کسب محبت عراق برای جذب این کشور به صف خود است تا از پشتیبانی عراق در دشمنی ریاض علیه کشورهای دیگر منطقه استفاده کند و این در حالی است که عراق همچنان اصرار بر حفظ استقلال تصمیم گیری خود دارد.
وی در گفت وگو با سایت خبری عین العراق نیوز، تاکید کرد که بعد از شکست طرح داعش که حامی اول آن در منطقه عربستان سعودی بود اکنون ریاض با هدایت آمریکا و رژیم اسراییل، با دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، سیاست خطرناکی را برای فروپاشی منطقه در پیش گرفته است.
شبک**خاورم**7074**1392**خبرنگار: مینا غفرانی آذر**انتشار: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

نظر شما