شناسهٔ خبر: 22625655 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جهان | لینک خبر

آخوندی:مسکن‌اجتماعی نمی‌سازیم چون‌پول‌نداریم!

صاحب‌خبر -
به گزارش جهان نيوز؛ روزنامه دولتی ایران در مطلبی با عنوان «اجرای مسکن اجتماعی، پشت دیوار اختصاص نیافتن بودجه» نوشت:
«وزیر راه و شهرسازی گفت: "طرح مسکن اجتماعی را برای افراد کم درآمد جامعه ارائه کرده بودیم که به علت اختصاص نیافتن ریالی در قانون بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم". مسکن اجتماعی طرح دولت یازدهم است که مشخصاً دهک‌های کم درآمد جامعه هدف آن را تشکیل می‌دهند یعنی خانواری که برای خانه‌دار شدن به حمایت صددرصدی نیاز دارند. بر اساس مصوبه دولت سال اجرای مسکن اجتماعی سال ۹۶ در نظر گرفته شده بود که بر اساس آن از سال ۹۶ تا پایان ۱۴۰۰، نیاز سکونتی سالانه ۱۰۰ هزار خانوار کم‌درآمد با حمایت‌های مستقیم دستگاه‌ها و سازمان‌های مسئول تأمین می‌شد اما با پشت سر گذاشتن بیش از نیمی از سال ۹۶ این طرح همچنان به اجرا در نیامده است».
عناوین اخبار روزنامه ایران در روز سه‌شنبه ۳۰ آبان :  سومین نشست سیاسی مقامات عالیرتبه ایران و اروپا ؛ حقانیان ادب نشان داد، مسأله تمام شده است ؛ مُهر ابطال برهمه پرسی «اقلیم» ؛ شکوه نیکوکاری ؛ دیگر صفحه‌ها ؛ مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم ؛ تسهیلات بانکی چهارگانه برای مناطق زلزله‌زده ؛ همیاری ایرانیان را در هیچ کشوری ندیده‌ بودیم ؛ زنگنه : خبرهای <توتال> را غلط ترجمه می‌کنند تا نگرانی ایجاد کنند ؛ توازن استراتژیک در خاورمیانه ؛ فراکسیونی برای خانواده ؛ دبیرکل حزب‌الله لبنان: بیانیه اتحادیه عرب بی‌ارزش است ؛ همدلی و همکاری ضرورت همیشگی ؛
گفتنی است با گذشت چندین روز از حادثه تلخ زمین لرزه در کرمانشاه، هنوز هیچ اقدام قابل توجهی از وزیر راه و شهرسازی مشاهده نشده است. در حال حاضر بیش از ۴ سال از حضور «آخوندی» در وزارت راه و شهرسازی می‌گذرد و او باید درباره کارنامه خود درخصوص مسکن پاسخگو باشد، اما در روزهای اخیر هیچ خبری از وی نیست.
اردیبهشت سال ۷۳ (۲۳ سال پیش) زمانی که «آخوندی» وزیر مسکن و شهرسازی  دولت دوم هاشمی رفسنجانی بود، از طرح مسکن اجتماعی رونمایی کرد و گفت: «برای اقشار کم‌درآمد که توان خرید مسکن را ندارند، طرح مسکن اجتماعی پیش‌بینی شده که در این طرح می‌توان با تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن، وام‌های ارزان در اختیار بخش خصوصی و تعاونی‌ها قرار داد؛ مشروط بر اینکه حاضر شوند واحدهای احداث شده را در اختیار افراد واجد شرایط مسکن اجتماعی قرار دهند».
حدود ۲۰ سال بعد از طرح اولیه مسکن اجتماعی، دوباره عباس آخوندی بر کرسی وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم تکیه زد و در روزهای نخستین حضور خود در مسند وزارت اعلام کرد که سیاست‌ها و تصمیمات اتخاذ شده در مورد مسکن مهر ادامه پیدا می‌کند اما چندی بعد در اظهارنظری تأمل برانگیز، این طرح را مزخرف! نامید. در این شرایط که همه در انتظار اعلام برنامه‌های دولت جدید در حوزه مسکن بودند، آخوندی در حاشیه جلسه هیئت دولت مورخ ۹ آبان ۱۳۹۲، با تأکید دوباره بر توقف طرح مسکن مهر، از شروع طرح جدیدی به نام «مسکن اجتماعی » با هدف حمایت از گروه‌های کم‌درآمد خبر داد و اینگونه طرح مسکن اجتماعی در بیستمین سال مطرح شدن، دوباره بر سر زبان‌ها افتاد ولی امروز حدود ۴ سال از آن زمان می‌گذرد، بدون اینکه حتی سنگ اول بنای مسکن اجتماعی گذاشته شود.
به عبارت دیگر، با گذشت بیش از ۴ سال از آن وعده‌ها، تاکنون حتی یک واحد مسکن اجتماعی هم ساخته نشده است تا چشم مردم به طرح ابداعی عباس آخوندی و رفقا روشن شود. اکنون که تمرکز دولت فعلی بر تخریب مسکن مهر قرار گرفته، باید از آنان پرسید چرا در ۴ سال اخیر، به جای مسکن مهر که به گفته آنان ناایمن است، مسکن اجتماعی و با سطح بالای کیفیت و ایمنی در برابر زلزله نساختید و تحویل مردم ندادید؟!

نظر شما