شناسهٔ خبر: 22607672 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

اروپا مبادله هزار میلیاردی با آمریکا را زیر سوال نمی‌برد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: حجم مبادلات اروپا با آمریکا بالای ۱۰۰۰ میلیارد دلار است و اروپا به همین خاطر رابطه‌اش با آمریکا را زیر سوال نمی‌برد.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری تسنیم: محمد حسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل بین‌الملل و سفیر اسبق ایران در مکزیک، درباره بدعهدی‌های آمریکا و تصویب قانون کاتسا گفت: آمریکا هیچ اقدام غیرمعمولی را انجام نداده است چراکه مصادره اموال سایر ملت‌ها، دزدی، جنایت و خلف وعده جزو کار‌های معمول آمریکا است.

وی افزود: برخی فکر می‌کردند اگر مقامات اصلی آمریکا قولی بدهند و آن را امضاء کنند و به تایید شورای امنیت برسد، دیگر نمی‌توانند زیر عهد خود بزند، اما شاهد بودیم که آمریکا در برجام با وجود اینکه امتیازات خوبی به دست آورده و امتیازات نسیه و کمی را متعهد شده، به همان مقدار کم هم پایبند نبود.

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه این بدعهدی‌ها اختصاص به جمهوری‌خواهان ندارد، خاطرنشان کرد: در زمان آقای هاشمی گفته بودند که اگر شما کمک کنید و گروگان‌های آمریکایی در لبنان آزاد شوند ما این کمک شما را جبران خواهیم کرد. ایران در آزادی گروگان‌های آمریکایی کمک کرد، اما آن‌ها فشار بر جمهوری اسلامی را افزودند. همچنین در زمان دولت اصلاحات ایران برای ساقط کردن طالبان کمک کرد، اما نتیجه آن شد که ایران را جزو محور شرارت معرفی کردند لذا از اقدامات جدید آمریکا تعجب نمی‌کنم و اگر این اقدامات را انجام نمی‌داد جای تعجب داشت.

وی تصریح کرد: تعجب آور آن است که عده‌ای در داخل به آمریکایی‌ها اعتماد می‌کنند و حتی در حال حاضر که با این رویکرد آمریکا مواجهه شدند، امید به اروپا بسته‌اند در حالی که این کار همان قدر اشتباه است که امید بستن به آمریکا اشتباه بود، زیرا حجم مبادلات اروپا با آمریکا بالای ۱۰۰۰ میلیارد دلار است در حالی که حجم مبادلات ایران با اروپا زیر ۲۰ میلیارد دلار است. اروپا به خاطر ۲۰ میلیارد دلار رابطه ۱۰۰۰ میلیارد دلاری را زیر سوال نمی‌برد.

سفیر اسبق ایران در مکزیک گفت: اگر ۴ سال به امید تعامل با آمریکا فرصت سوزی شد حالا می‌خواهند ۴ سال هم به امید تعامل و رابطه با اروپا فرصت سوزی کنند در حالی که نباید به ترحم بیگانه امید داشته باشیم در حالی که بودند افرادی که آب خوردن مردم را هم به برجام مربوط می‌کردند و فکر می‌کردند که آمریکایی‌ها به ما رحم می‌کنند و دست از فشار بر خواهند داشت.

وی افزود: اگر آمریکا فکر کند که ایران نیازمند است و یا اینکه متوجه بشود فشار‌ها نتیجه داده است دست از فشار بر نخواهد داشت و بر آن خواهد افزود.

قدیری ابیانه با اشاره به تمرکز دولت به ظرفیت‌های داخل برای برطرف کردن مشکلات، خاطرنشان کرد: راه حل مشکلات ما با اقتصاد مقاومتی محقق می‌شود که مواردی از آن بر عهده دولت و برخی نیز به عهده مردم است که دولت و مردم به آن عمل نمی‌کنند.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: دولت نه تنها به اقتصاد مقاومتی عمل نمی‌کند بلکه هیچ اعتقادی نیز به آن ندارد و به دنبال این است که با تعامل با آمریکا و اروپا مشکلات حل بشود که این راه کاملا بی راهه است. البته به این معنی نیست که تحریم‌ها برداشته نشود، اگرهم برداشته شوند ۱۰ تا ۲۰ درصد مشکلات ما حل خواهد شد و بقیه مشکلات باقی خواهد ماند.

نظر شما