شناسهٔ خبر: 22607631 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

دیگر دولتی به نام داعش وجود ندارد

کارشناس مسائل سیاسی و غرب آسیا گفت: نابودی داعش در این منطقه نه فقط برای سوریه بلکه برای نجات بسیاری از انسان ها بود زیرا داعش در خارج از سوریه و عراق از جمله در اروپا و آمریکا هم اقدامات تروریستی انجام می داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، سیدرضا صدرالحسینی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه با اتفاق بزرگی که در حلب افتاد سراشیبی سقوط داعش آغاز شد، افزود: حلب دومین شهر بزرگ و نخستین شهر بزرگ اقتصادی ،​ مالی و تجاری سوریه بود و پس از مقاومت تروریست ها ،​ محور مقاومت توانست به اهداف خود در آنجا برسد و حلب را آزاد کند.


وی با بیان اینکه حلب پایتخت حکومت خودخوانده داعش بود، ادامه داد: پس از آزاد سازی حلب از دست داعش ، دومینو سقوط تروریست ها آغاز شد .


صدرالحسینی با اشاره به حادثه تروریستی تهران گفت:​ پس از این حادثه، با اشراف اطلاعاتی و حملات موشکی به مواضع داعش ، شرایط برای اعلام موضوع نابودی داعش از سوی سردار سلیمانی فراهم شد.


وی با بیان اینکه پس از این اعلام در کمتر از 2 ماه، بوکمال آزاد شد، افزود: نابودی داعش در این منطقه نه فقط برای سوریه بلکه برای نجات بسیاری از انسان ها بود زیرا داعش در خارج از سوریه و عراق از جمله در اروپا و آمریکا هم اقدامات تروریستی انجام می داد.
صدرالحسینی ادامه داد: بنابراین سردار سلیمانی انتقام شخصی نگرفت بلکه برای هویت بخشی به بشریت این کار را انجام داد و از امروز دیگر خلافتی به نام داعش وجود ندارد.


­کارشناس مسائل بین الملل و غرب آسیا گفت: خلافت خودخوانده و توهمی داعش در سوریه و عراق به پایان رسیده است اما این تفکر همچنان وجود دارد و ممکن است به صورت کلونی های زیرزمینی اقدامات ضدامنیتی در عراق و سوریه انجام دهند.


صدرالحسینی با اشاره به اینکه پایان داعش پایان تفکر داعش و تروریسم و تکفیر نیست، افزود: هنوز مدارسی در مجموعه خاک عربستان وجود دارد که دائم تفکر تکفیر را در جامعه بزرگ اسلامی توسعه می دهند.


وی با تاکید بر اینکه تروریسم و تکفیر یکی از مهمترین مشکلات منطقه و جهان اسلام است، ادامه داد: آمریکایی ها می خواهند مهمترین مسئله جهان اسلام یعنی فلسطین را به فراموشی ببرند و آن ها و رژیم صهیونیستی با کمک شیاطین انگلیسی موضوع برادرکشی را در منطقه دنبال می کنند.


صدرالحسینی افزود: خلافت خودخوانده و توهمی داعش در سوریه و عراق به پایان رسیده است اما این تفکر همچنان وجود دارد و ممکن است به صورت کلونی های زیرزمینی اقدامات ضدامنیتی در عراق و سوریه انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها از داعش و تفکر تروریستی به طور کامل دست نشستند و ناامید نشدند، اضافه کرد: آمریکا از هر وسیله ای برای اسلام هراسی و اسلام ستیزی استفاده می کنند.


صدرالحسینی افزود: آنان احساس می کنند داعش هنوز این ظرفیت را دارد که در نقاط مختلف جهان اسلام مأموریت های آمریکایی ها را انجام دهد و صهیونیست هم نسبت به این مسئله هنوز امیدوار است و به همین علت نمی توانیم بگوییم اگر دولت خودخوانده و توهمی داعش در این منطقه با تدبیر مقاومت از بین رفت، جهان اسلام از موضوع تکفیر و تروریسم و داعش راحت شده است.


در ادامه صدرالحسینی با اشاره به اینکه مستشاران جمهوری اسلامی، خودباوری را به منطقه و از جمله مردم و جوانان عراق و سوریه دمیدند، گفت: این از اقدامات نرم افزاری است که در شرایط جنگ فعلی به آن کمتر توجه می شود.


وی افزود: با این خودباوری که در منطقه ایجاد شده است دیگر کسی نمی تواند از جهالت مردم استفاده کند تا به عنوان یک دولت بتواند پرچمی را خارج از دولت های رسمی بلند کند.


صدر الحسینی اضافه کرد: از یک طرف پیروزی بزرگ نظامی و فرهنگی و از آن طرف خودباوری و احساس غرور ملی برای دولت های عراق و سوریه ایجاد کردیم که می تواند حلقه محکمی برای جلوگیری از ترفندهای بعدی دشمن باشد.


در ادامه صدرالحسینی کارشناس مسائل بین الملل و غرب آسیا گفت: تنفری که اکنون در منطقه عربی علیه عربستان بوجود آمده در طول تاریخ وجود نداشته است.


وی افزود: مکتب دفاع مقدس که فرماندهان و مستشاران ما آن را به بخش قابل توجهی از نیروهای داوطلب و علاقمند کشورهای سوریه و عراق منتقل کنند چند ویژگی از جمله توکل به خدا، خودباوری و مردم باوری دارد.


صدرالحسینی افزود: اکنون جوانان و مردم عراق متوجه شدند که عربستان بجز دخالت، طایفه گری، ناامنی، آشوب سازی و توسعه وحشت در عراق کاری برای آنها انجام نداد.


محمدی کارشناس مسائل بین الملل و غرب آسیا هم با حضور در این برنامه گفت:​داعش، نوک پیکان ابزارهای راهبردی آمریکا، رژیم صهیونیستی و بلوک ارتجاع منطقه بود تا بتواند نقشه و مرزهای سیاسی منطقه را در هم بریزد.


وی ادامه داد: طرح خاورمیانه بزرگ پیش از این با روش های دیگر امتحان شد امّا موفق نبود اما از سال 2011 بر اساس برنامه ریزی دکترین نظامی آمریکا و جنگ نیابتی، حرکت کرد و بنا بود اهداف بزرگی را برای آمریکا محقق کند.


محمدی افزود: البته به جز داعش، گروه های دیگری هم در جهت منافع آمریکا اقدام کردند امّا اصلی ترین جریان تروریستی که قرار بود اهداف غربی و رژیم صهیونیستی را محقق کند داعش بود و بقیه در پلکان های بعدی قرار گرفتند.


وی ادامه داد: داعش ویژگی هایی داشت و به نوعی سر مار افعی بود بنابراین انتخاب مبارزه با داعش در مقابل بقیه جریان های دیگر انتخاب محاسبه شده، برنامه ریزی شده و دقیق بود.


محمدی، دیگر ­کارشناس مسائل بین الملل و غرب آسیا گفت: آنچه در بوکمال اتفاق افتاد صرفاً یک پیروزی نظامی نبود اما مهمتر از آن این بود که طرح و برنامه و اراده آمریکایی، ​اسرائیلی، وهابی و سعودی در این نقطه شکست قطعی خورده است.


وی با اشاره به اینکه گام های جدیدی در جهت بحران سازی در منطقه غرب آسیا انجام خواهد شد، افزود: بخشی از این بحران سازی از طریق نجات صدها تن از فرماندهان اصلی داعش در عراق و سوریه انجام شده است و آنان می توانند به نقاط دیگر منتقل شوند و به عنوان فرمانده های سایه برای نیروهای داخل کشور عراق، سوریه و لبنان استفاده شوند.


محمدی ادامه داد: در موضوع سعد حریری قرار بود پیش از آن نیروهای داعشی فراری داده شده به منطقه عرسال بروند و یکی از اشکالاتی که طرف سعودی نسبت به حریری وارد کرد این بود که چرا اجازه داد داعش در منطقه عرسال از بین برود.


وی افزود: این طرح بزرگ اروپایی، آمریکایی و اسرائیلی بود تا داعشی ها به سرعت در مرزها و داخل لبنان مستقر شوند و بتوانند ضربه جدی به مقاومت، حزب الله و مردم لبنان بزنند تا نیازی به حمله نظامی امثال رژیم صهیونیستی و آمریکایی ها وجود نداشته باشد.


این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: باید منتظر اتفاقات جدید مانند تجزیه عراق با رفراندوم و یا استعفای اجباری و تحقیرآمیز سعد حریری باشیم.


محمدی تاکید کرد: شیشه عمر هژمونی آمریکا متکی به غرب آسیا و قلب خاورمیانه است.


کارشناس مسائل بین الملل و غرب آسیا گفت: عربستان امروز عربستان هفت سال پیش نیست همانگونه که مقدورات وسعت گزینه های آمریکا اکنون با هفت سال پیش تغییر کرده است.


وی افزود: قدرت بازیگری، اثرگذاری و تحمیل اراده وجود ندارد.


محمدی اضافه کرد: اکنون فقط آمریکا و عربستان تعیین کننده سرنوشت منطقه نیستند بلکه پیکره قدرتمند و پیروز محور مقاومت با فرهنگ الهام گرفته از انقلاب و جمهوری اسلامی توانست به خودباوری برسد.


وی گفت: بصیرت و روشن بینی و آگاهی مردم سوریه افزایش یافته است.


نائب رئیس دانشکده علوم نظامی سوریه نیز در ارتباط تصویری از دمشق با این برنامه با اشاره به اینکه 7 سال گذشته برای سوریه سخت بود، ابراز امیدواری کرد: 7 سال آینده سال های گشایش برای این کشور و منطقه باشد.


سرلشکر محمدعباس ادامه داد : محور مقاومت با اراده جدی مردم منطقه و کمک های راهبردی دوستان و با نقشه های جنگی درست توانست قدرتش را دوباره باز یابدو در این پیروزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، ارتش سوریه و محور مقاومت و برادران مجاهد عراق کمک کردند.


وی،​ داعش را طرح صهیونیستی ارتجاعی آمریکایی دانست و گفت :​ دیگر در ادبیات آمریکایی ها طرح خاورمیانه بزرگ وجود ندارد و با درخشش محور مقاومت، ادبیات دیگری در منطقه حاکم شده است.


سرلشکر محمدعباس با اشاره به اینکه طرح تجزیه خاورمیانه شکست خورده است، اضافه کرد، اکنون با اراده آهنین محور مقاومت، توطئه آن ها و ارتجاع عرب شکست خورد.


وی گفت: ما اگر متحد باشیم و به هم کمک کنیم از بعد انسانی، اخلاقی و دینی در برابر این تکفیری ها و صهیونیست ها می ایستیم.
سرلشکر محمدعباس با بیان اینکه اکنون ملت ما بیدار شد و از پیروزهایمان از جمله در بوکمال خوشحال و سربلندیم، افزود: داعش هم از نظر فکری و هم جغرافیایی درحال تبخیر شدن است .


نائب رئیس دانشکده علوم نظامی سوریه اضافه کرد : آنها به فکر نابودی جمهوری اسلامی ایران هستند و راه های مختلفی از جمله نظامی وتحریم را امتحان کردند امّا راهی از پیش نبردند.


محمد عباس با تاکید بر اینکه ما در یک سنگر و در یک اردوگاه هستیم و نباید هم دیگر را رها کنیم، افزود: آن ها با جنگ های نیابتی و با استفاده از پول های اعراب، مسلمانان را به جان هم می اندازند و استعمار، اندیشه وهابی تکفیری را پایه گذاری کرده است و به اسم اسلام و زیر پرچم اسلام می خواهند به اسلام ضربه بزنند.


وی با اشاره به اینکه گزینه های خوبی را برای جلوگیری از انتشار افکار داعشی داریم، گفت: باید از گزینه های فرهنگی، ملی و وطن دوستی استفاده کنیم و اجازه ندهیم بیگانگان سیاست هایشان را به ما دیکته کنند.


محمد عباس با بیان اینکه باید منافع ملی خود را ببنیم و فرهنگ ملی زنده شود، ادامه داد: همه جریان ها، نژادها، مذاهب و فرقه های دینی، چه اسلامی چه مسیحی و چه کردها در حال مبارزه با داعش هستند.


وی افزود: آن ها می خواهند از طریق سوریه از دوستان محور مقاومت انتقام بگیرند امّا ایستادگی دوستان در کنار ما نیروی ما را چندین برابر کرده است .


نائب رئیس دانشکده علوم نظامی سوریه با اشاره به اینکه روسیه هم به ما کمک کرد و از خود انسانیت به خرج داد، اضافه کرد: اما اگر وحدت و یکپارچگی ما نبود و رهبری حکیمانه نداشتیم فرصت از دست ما می رفت .


محمد عباس گفت: ایران با همه مشکلات اقتصادی در کنار سوریه ایستاد و خودش را پیشرفته تر کرد.


وی ادامه داد: اکنون ایران در قلب و در خط محور مقاومت است زیرا ایران مورد هدف قرار گرفته است و هدف اصلی توطئه های آمریکایی و صهیونیستی است و چون زورشون به ایران نمی رسد از سوریه و محور مقاومت آغاز کردند اما باز هم نتوانستند.

 

نظر شما