شناسهٔ خبر: 22589529 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

نشست قاهره و حضور عراق!

تهران- ایرنا- عراق به دعوت عربستان سعودی در نشست ضد ایرانی قاهره شرکت کرد که حضورش در این نشست انتقادهای بسیاری نیز با خود به دنبال داشت.

صاحب‌خبر -

روزنامه آرمان در سرمقاله ای به قلم صباح زنگنه دیپلمات و تحلیلگر، آورده است: بر این اساس سران اتحادیه عرب برای برگزاری چنین نشستی دو هدف را دنبال می‌کردند.

نخست اینکه آن‌ها در نشست ضد ایرانی قاهره پس از اتهامات اخیر واهی مبنی بر نقش ایران در موضوع موشک ریاض و استعفای سعد حریری به دنبال اخراج لبنان از اتحادیه عرب و سپس حمله سیاسی به‌ ایران بودند که هر دیپلمات ناشی و مبتدی هم می‌تواند به ‌این مطلب پی ببرد. از سویی اتحادیه عرب عملا در حال احتضار است و نقش چندانی در منطقه ندارد. زیرا از سه سال پیش تا به امروز یمن به عنوان یک کشور عربی مورد حمله همه جانبه عربستان قرار گرفته است و اتحادیه عرب هیچ گامی در جهت نجات مردم یمن برنداشته است. بنابراین این اتحادیه مدت‌ها پیش از تاریخ مصرفش گذشته و امروز منقضی شده است.

به هر روی اگرچه روشن بود چه کشورهایی در نشست قاهره شرکت خواهند کرد اما انتظار می‌رفت که نماینده عراق در این نشست یا شرکت نمی‌کرد و یا در صورت حضور باید نسبت به سیاست‌های تخریب‌گرایانه عربستان در یمن و لبنان معترض می‌شد. در نهایت هیچ کشور عربی به دلیل سیاست‌های مخرب اتحادیه عرب به ویژه عربستان باقی نخواهد ماند. اکنون یمن عملا در حال جنگ است و تمام زیر ساخت‌های این کشور توسط عربستان تخریب شده و کشتارهای عظیمی در یمن به وقوع پیوسته و میلیون‌ها انسان به دلیل قحطی، گرسنگی و وبا در سخت‌ترین شرایط ممکن قرار دارند. علاوه بر آن، قطر که عضو موثری از اعضای شورای همکاری خلیج فارس بود هم مورد تعرض عربستان قرار گرفت. حتی کویت و عمان نیز بارها در سخنان مقامات مسئول عربستان مورد انتقاد و اعتراض قرار گرفتند و در نهایت نخست وزیر لبنان طی هفته‌های اخیر به گروگان گرفته شد.

تهدید جامعه لبنانی از سعودی‌ها در جهت محاصره و اعمال فشار اقتصادی و سیاسی در جامعه لبنان به شدت محسوس است. بنابراین عراق و هر کشور عربی دیگری باید نسبت به‌این موضوع معترض باشد. زیرا عربستان عامل اصلی بحران در سوریه بوده و علاوه بر کشتارهای فجیع در منطقه، از همان آغاز بحران در منطقه به‌ویژه سوریه، تروریست‌ها را در سراسر جهان از منظر مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی تامین کرده است.

بنابراین عربستان منشأ ناامنی‌ها و بی‌ثباتی‌ها در جهان عرب است. از این رو بهتر بود به دلایل مذکور ریاض مورد محکومیت شدید قرار می‌گرفت. به طور کل همه اقدامات عربستان به ویژه علیه ‌ایران بدین علت است که ریاض تصمیم گرفته که روابط خود را با رژیم صهیونیستی بهبود ببخشد و از سویی در نظر دارد که جایگاه حاکم جدید سعودی را تثبیت کند. بنابراین ریاض در دو جهت ترویج و تشدید ایران‌هراسی در منطقه و جهان و سپس سرکوب معارضان و رقبای شاهزاده محمد بن سلمان در داخل گام برمی‌دارد.

بنابراین تا زمانی که محمد بن سلمان همه رقبای داخلی خود را سرکوب نکند همچنان به طور گسترده به موضوع ساختن یک دشمن فرضی ادامه خواهد داد و تا آن زمان از این کار دست بر نمی‌دارد اما در عین حال ایران باید به کار خود با همکاری روسیه و ترکیه و دولت سوریه به عنوان یک مسئولیت منطقه‌ای، بین‌المللی و انسانی ادامه دهد و باید سوریه را به یک منطقه امن برای تسلط نهادهای قانونی و رسمی این کشور تبدیل کند.

*منبع:روزنامه آرمان،1396،8،29
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

نظر شما