شناسهٔ خبر: 22586983 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه جام جم | لینک خبر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز اعلام کرد؛

جلوگیری از رسوب پشت 2 سد بزرگ البرز

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت که با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه از 90 میلیون مترمکعب رسوب در پشت سدهای امیرکبیر و طالقان جلوگیری می‌شود.

صاحب‌خبر -

حامد فرضی در گفت و گو با ایرنا به وجود 2 سد راهبردی امیرکبیر و طالقان اشاره کرد و افزود: بیشتر ذخیره این 2 سد تامین کننده آب شرب تهران بوده و فقط بخشی از آن برای البرز و بخشی نیز به منظور تقویت سفره‌های زیرزمینی دشت قزوین که کشاورزی حائز اهمیتی دارد، اختصاص دارد.

وی گفت: اگر طرح‌های آبخیزداری دربالادست این 2سد به موقع اجرا نشود می‌تواند مخاطرات زیادی را به دنبال داشته باشد به طوریکه اجرای مناسب عملیات آبخیزداری و ساخت سازه‌ها، سالانه از 90 میلیون مترمکعب رسوبی که بایستی پشت سد کرج و طالقان جمع شود، جلوگیری می‌کند.

فرضی از جمله انتظارات در قبال اجرای این طرح‌ها را تامین بخشی از هزینه‌های آن دانست و افزود: از وزارت نیرو توقع داریم قسمتی از اعتبارات محل فروش آ ب با عناوین شرب و کشاورزی را ولو اندک برای انجام کارهای آبخیزداری اختصاص دهد. وی به اهمیت این طرح‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: 2 سال پیش سیل سیجان را داشتیم که اگر یک سازه آبخیزداری در بالادست این روستا بود این اتفاق نمی‌افتد . مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرزگفت: این درحالی بود که در روستای کندر که در بالادست سیجان قرار داشت دارای سازه آبخیزداری بودیم و هیچ خسارتی به این روستا وارد نشد اما در سیجان علاوه برجان باختن 8 تن از هموطنان ، خسارات زیادی به بار آمد.

وی با بیان اینکه قدیمی ترین سازه‌های آبخیزداری کشور از دهه 40 در بالادست سد کرج وجود دارد، گفت: این سازه‌ها اکنون نیازمند ترمیم، توسعه و بازسازی است که بایستی منابع اعتباری آن تامین شود.

با اعتبارات قطره چکانی جلوی سیل گرفته نمی‌شود

فرضی اضافه کرد که منابع اعتباری که به استان البرزتعلق می‌گیرد برای اجرای طرح‌های آبخیزداری محدود است و با اعتبار قطره چکانی نمی‌توانیم جلوی سیل را بگیریم.

وی افزود: جاده کرج - چالوس و طالقان منطقه کوهستانی است و هزاران آبراهه دارد که می‌تواند مستعد سیل و خطر برای این مناطق باشد که بایستی کارهای آبخیزداری در آن مناطق به درستی انجام شود. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در ادامه به دخالت بشر در طبیعت اشاره کرد و افزود: در بخش آبخیز شهری آبی که وارد شهر می‌شود می‌تواند مخاطرات و تخریب‌های زیادی را به همراه داشته باشد. فرضی گفت: برای جلوگیری از این تخریب‌ها با همکاری شهرداری کرج طرح‌های آبخیزداری شهر را در کوه عظیمیه اجرا می‌کنیم که تامین هزینه از سوی آن‌ها و کار و نظارت از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است به طوریکه در بالای کوه عظیمیه بندهای پشت رودخانه زده شده تا از شدت سیلاب جلوگیری به عمل آید.

نظر شما