شناسهٔ خبر: 22520537 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

گاز نیروگاه‌های کوچک وصل شد

به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در جلسه مشترک شرکت گاز و وزارت نیرو بخشی از بدهی نیروگاه های کوچک پرداخت و گاز تعدادی از این نیروگاه‌ها وصل شد.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری فارس: اوایل آبان ماه بود که محمد بیات نایب رئیس هیأت مدیره انجمن تولید پراکنده ایران از قطع گاز 17 نیروگاه مقیاس کوچک و بدهی 75 میلیارد تومانی وزارت نیرو به شرکت گاز خبر داد و گفت طبق قرارداد خرید تضمینی برق که تولیدکنندگان نیروگاه‌های مقیاس کوچک با توانیر و شرکت‌های برق منطقه‌ای بسته بودند، قرار نبود تولیدکنندگان نیروگاه‌های کوچک و متوسط پول برق را پرداخت کنند، بلکه قرار بود پول گاز توسط توانیر به شرکت گاز پرداخت و از صورتحساب‌ها کسر و مستقیم این مبلغ پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرده بود حال با گذشت زمان چون توانیر و وزارت نیرو پول ندارند که به شرکت گاز بدهند، شرکت گاز هم اعلام کرده است که ما از این نیروگاه طلبکار هستیم و گاز نیروگاه‌های تولید پراکنده و مقیاس کوچک را قطع کرده است.

در همین رابطه سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه این شرکت باید بابت یارانه‌ها پول پرداخت کند، به خبرنگار فارس گفته بود: به دلیل آنکه نیروگاه‌های مقیاس کوچک بدهی میلیاردی به شرکت گاز داشتند، ناچار به قطع گاز این نیروگاه‌ها شدیم.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه بدهی این نیروگاه‌ها انباشته شده است، ادامه داده بود: ما در طول تابستان کمال همکاری را با این شرکت‌ها داشتیم و علی‌رغم بدهی‌های میلیاردی گاز این نیروگاه‌ها را قطع نکردیم.

بوجارزاده تصریح می کند: ما به ستاد هدفمندی یارانه‌ها بابت هدفمندی و پرداخت یارانه باید وجوهی را بپردازیم و این وجوه از طریق دریافت پول قبوض تأمین می‌شود، بنابراین به دلیل آنکه این شرکت‌ها با همکاری نکردند و بدهی خود را نپرداختند ما نیز ناچار شدیم گاز آنها را قطع کنیم.

به گزارش فارس پس از گذشت 2 هفته از انتشار این خبر در خبرگزاری فارس صبح امروز مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز اعلام کرد گاز تعدادی از نیروگاه های کوچک که به دلیل بدهی قطع شده بود، وصل شده است.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ادامه داد: گاز، خوراک اصلی این نیروگاه‌ها برای تولید برق است و تا زمانی که این خوراک تامین نشود آنها از فعالیت اصلی خود بازمی‌مانند.

وی تصریح کرد: جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت نیرو و شرکت ملی گاز برگزار شد تا وضعیت پرداخت بدهی و نحوه محاسبه گازبهای نیروگاه‌ها مورد بررسی قرار گیرد، که این امر بر اساس میزان راندمان نیروگاه‌ها تعیین می‌شود.

مومنی گفت: مطابق قانون معین برای تعرفه نیروگاهی، اگر راندمان تولید این واحدها کمتر از 50 درصد باشد تعرفه گازبهای آنان به صورت صنعتی و در صورتی که راندمان آنها بیشتر از 50 درصد باشد مانند تعرفه نیروگاه‌های بزرگ محاسبه می‌‎شوند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز، گفت: بخشی از مبلغ بدهی به شرکت ملی گاز پرداخت شده که مطابق آن گاز تعدادی از نیروگاه های CHP ( سیستم تولید هم‌زمان برق و حرارت ) نیز وصل شده اما وصل گاز کامل تنها با پرداخت تمام مبلغ بدهی میسر می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت ملی گاز نمی‌تواند بدون دریافت این مبالغ به روند گازرسانی به نیروگاه‌های بدهکار ادامه دهد، زیرا خود شرکت ملی گاز نیز تعهداتی به دولت و ستاد هدفمندی یارانه‌ها و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت دارد و باید پاسخگوی آنان باشد، محل تامین منابع مالی این تعهدها نیز از طریق دریافت مبالغ قبض‌ها است بنابراین ما مجبور به قطع گاز این نیروگاه‌ها شده‌ایم.

نظر شما