شناسهٔ خبر: 22519863 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

بلومبرگ:عربستان قادر به انزوای حزب الله لبنان نیست

تهران - ایرنا- تارنمای تحلیلی بلومبرگ روزچهارشنبه در گزارشی با عنوان 'عربستان در واقعیت چه کاری می تواند درخصوص حزب الله انجام دهد'، حزب الله لبنان را یک قدرت منطقه ای خواند و تصریح کرد: عربستان در برابر سید حسن نصرالله، کار چندانی نمی تواند برای انزوای حزب الله لبنان انجام دهد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، بلومبرگ تضعیف حزب الله لبنان را 'هدف عربستان' عنوان کرد و نوشت: عربستان با دخالت در توازن قدرت بسیار پیچیده مبتنی بر گروه های سیاسی در لبنان ماجراجویی دیگری در سیاست خارجی خود شروع کرده است.
بلومبرگ افزود: دامنه قدرت حزب الله که درحال حاضر به عنوان یک نیروی منطقه ای مطرح است، اکنون از مناطق اصلی جنوب لبنان تا یمن، عراق و سوریه توسعه پیدا کرده است و پیداست که عربستان حتی با همکاری آمریکا و اسرائیل کار چندانی نمی تواند برای انزوای حزب الله لبنان به انجام رساند.
این تارنمای تحلیلی در ادامه به نقل از 'دنیس سولیوان' رئیس مرکز خاورمیانه دانشگاه نورت ‌ایسترن در شهر بوستون در ایالت ماساچوست آمریکا نوشت: در صورتی که حزب الله از بحران فعلی جان سالم به در برد، آنگاه سید حسن نصرالله رئیس این گروه، پیروزی را از آن خود خواهد کرد. اکنون برای مواجهه با حزب الله دستکم به عنوان یک نیروی در حال سقوط، خیلی دیر شده است. همه چیز مبرهن و آشکار است و حزب الله در خارج از لبنان قرار دارد. حزب الله در حال حاضر در همه جا حضور دارد.
بلومبرگ با اشاره به استعفای سعد حریری و تاثیرات آن بر تحولات منطقه، به واکنش حزب الله در این خصوص پرداخت و نوشت : سید حسن نصرالله تاکنون دوبار درخصوص استعفای حریری سخن گفته است و در هر دو سخنرانی خود، رفتارش آرام و آشتی جویانه بود. او در سخنرانی های خود، از درگیری هم جانبه با سنی ها، ترس ها را کنار زد و بازگشت حریری از بازداشت سعودی ها برغم داشتن اختلافات را خواستار شده است.
این گزارش به نقل از 'سامی نادر' رئیس موسسه امور راهبردی شام مستقر در بیروت، افزود: سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان، بحران فعلی را به گونه ای بر خلاف قوانین بین المللی ترسیم کرد و به مشارکت حزب الله در دیگر درگیری های منطقه ای نپرداخت. نکته آنکه این راهبرد حزب الله با هدف به سخره کشاندن اقدام سعودی درخصوص سعد حریری، طرح ریزی شده است.
بلومبرگ، حزب الله را بخشی از دولت لبنان دانست و نوشت: حزب الله به پوشش سیاسی که از سوی حریری در زمان افزایش تحریم های آمریکا علیه حزب الله و شدت یافتن مواضع اسرائیل در خصوص بمباران لبنان و تبدیل آن به عصر حجر فراهم شده است، نیازمند است.
این گزارش با اشاره به اظهارات تامر السبهان ، وزیر امور خلیج فارس عربستان علیه حزب الله لبنان به نقل از 'صنم وکیل' استاد مدرسه مطالعات پیشرفته بین‌المللی پال ایچ. نیتس (SAIS) زیر مجموعه دانشگاه جانز هاپکینز مستقر در واشنگتن آمریکا تاکید کرد: این راهبرد که ریشه در اعتراضات پس از قتل رفیق حریری در سال 2005 برای بیرون راندن سوری ها از خاک لبنان دارد، با هدف وارد آوردن رنج اقتصادی، دیپلماتیک و سیاسی به لبنان و نیز کاهش تدریجی آستانه تحمل و حمایت های صورت گرفته از حزب الله لبنان، طرح ریزی شده است.
این گزارش تاکید کرد: این امید وجود دارد که نیرویی مشابه (سال 2005) و فشار افکارعمومی وجود داشته باشد اما این امر هنوز رخ نداده است. نصرالله کنشگری زنده است، اما مساله این است که چه نقشه هایی از سوی آنها (محور ریاض و حریری) برای غلبه بر حزب الله، طراحی می شود.
بلومبرگ در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از 'بلال صعب' عضو ارشد موسسه خاورمیانه مستقر در واشنگتن با تاکید بر اینکه 'عربستان در آسیب رساندن مستقیم و بی واسطه به ایران و حزب الله در لبنان، دارای محدودیت است' نوشت: بحران حریری تنها به مانند یک سر درد برای حزب الله خواهد بود.
خاورم**9377** 1064 مترجم: حمید اوضح

انتهای پیام /*

نظر شما