شناسهٔ خبر: 22518377 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

آخرین تحولات زیمبابوه؛

موگابه در بازداشت است/ «منانگاگوا» رئیس جمهور می شود

در حالی که رسانه ها از بازداشت رئیس جمهور زیمبابوه خبر می دهند، حزب حاکم زانو پی اف معاون پیشین وی را به عنوان جانشین معرفی کرده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اکسپرس، «رابرت موگابه» رئیس جمهور ۹۳ ساله زیمبابوه بازداشت شده است. بر این اساس موگابه و اعضای خانواده اش در بازداشت خانگی به سر می برند.

شبکه پرس تی وی نیز در خبری فوری به نقل از حزب حاکم زیمبابوه اعلام کرد رابرت موگابه رئیس جمهور این کشور در اقدامی عاری از خشونت بازداشت شده است و در شرایطی ایمن از وی نگهداری می شود.

این در حالی است که حزب حاکم زانو پی اف «امرسون منانگاگوا» معاون پیشین رئیس جمهور را به عنوان جانشین موگابه معرفی کرده است.

حزب حاکم همچنین طی پیامهای توییتری که امروز منتشر شد ادعاهای مطرح شده در خصوص کودتای ارتش را تکذیب کرد.

بنا بر اعلام مقامات این حزب، اقدامات شب گذشته تا کنون در حراره تنها در راستای «انتقال مسالمت آمیز» قدرت بوده است.

بر این اساس موگابه و اعضای خانواده وی شب گذشته بازداشته شده اند و در مکان امنی به سر می برند.

در بیانیه های حزب زانو پی اف تاکید شده که این اقدامات برای محافظت از قانون اساسی و حقوق مردم، ضروری بوده است.

مقامات حزب حاکم افزوده اند که با انتخاب منانگاگوا به عنوان جانشین موگابه، دوره جدیدی برای ایجاد زیمبابوه ای بهتر آغاز خواهد شد.

منانگاگوای ۷۵ ساله که چند دهه به عنوان دست راست موگابه در اداره کشور به شمار می رفت، پیشتر از سوی وی به خیانت، بی احترامی و غیرقابل اعتماد بودن متهم و برکنار شده است.

گفته می شود منانگاگوا که به خاطر حضور بلندمدتش در دستگاه حکومت به «کروکودیل» شهرت یافته، نفوذ زیادی در نهادهای نظامی و امنیتی زیمبابوه داشته و از سوی ارتش به ویژه ژنرال «کنستانتینو چیونگا» حمایت می شود.

نظر شما