شناسهٔ خبر: 22517321 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی:

بیکاری جوانان روستاها را خالی از سکنه کرده است 

نیشابور – نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: بیکاری جوانان روستاها را خالی از سکنه کرده و ساکنان روستاها از ۴۰ درصد به ۲۷ درصد در سرشماری سال جدید رسیده است. 

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر،  حمید گرمابی صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طبق پیگیری که از سوی معاون رئیس‌جمهور صورت گرفته، دو سوم مطالبات کشاورزان پرداخت شده و قرار است مابقی، تا دو هفته‌ آینده واریز شود. 

وی افزود: خطر بحران آب جدی است، این موضوعی است که ۵۰ سال پیش باید به فکر می‌افتادیم، دشت نیشابور تبدیل به آبکش شده است و خیلی از مشکلات ناشی از کم‌آبی است، بیشترین وقت ما هم در این زمینه صرف شده و برخی از تصمیمات هم در شرف نتیجه است. 

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی گفت: امکان استفاده از چاه‌های عمیق دشت نیشابور کمتر از جاهای دیگر است و تنها راه مصرف بهینه است، طبق آمارها تا ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و روش‌های آبیاری تغییری نکرده و فقط به جای قنات از موتور عمیق استفاده می‌شود .

وی بیان کرد: در استفاده از روش‌های جدید و مکانیزه آبیاری، دولت ۸۵ درصد هزینه‌ آن را در زمین‌های بزرگ پرداخت می‌کند و زمین‌های کوچک هم امکان ادغام دارند، باید از کشت گلخانه‌ای که مصرف آب را به یک هشتم می‌رساند نیز استفاده کنند. طی پیگیری های صورت گرفته جریمه‌های چاه‌های عمیق به یک چهارم رسیده است. 

گرمابی خاطرنشان کرد: جوان روستایی اگر شغلی در روستا نداشته باشد چاره‌ای جز خروج از روستا نخواهد داشت و این عامل باعث شده روستاها خالی از سکنه می‌شود وبه صورتی که ساکنان آن از ۴۰ درصد به ۲۷ درصد در سرشماری سال جدید رسیده است. 

وی ابراز کرد: اشتغال روستایی کم‌هزینه‌ترین نوع اشتغال است و دولت سیاست‌های حمایتی از آن را در پیش گرفته است. امسال ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات با بهره‌ ۶ درصد برای اشتغال روستایی اختصاص داده شده است. 

نظر شما