شناسهٔ خبر: 22516405 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

بحران دامنه‌دار موسسات مالی

لاریجانی اجازه نمی‌دهد طرح سوال از رئیس جمهور مطرح شود/ مقصر بحران ورشکستگی موسسات مالی بانک مرکزی است/ دولت مسئولیت خود در قبال مال‌باختگان موسسه مجوزدار کاسپین را نمی‌پذیرد

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است برای بررسی وضعیت بحران موسسات مالی به گفت وگو با او پرداخته ایم که در ادامه خواهید خواند.

صاحب‌خبر -
  سرویس اقتصادی فردا: سخنگوی کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:  ممانعت رئیس مجلس از طرح سوال از رئیس جمهور درباره وضعیت موسسات مالی و اعتباری فابل درک نیست. 
نقوی حسینی موسسه کاسپین مجلس علی لاریجانی سوال از رئیس جمهور

«بحران موسسات مالی که رشد قارچی داشتند امروز گریبان مسئولان کشور را گرفته است. از یک سو مردم پول هایشان را از دست دادند و از سوی دیگر دولت هم حاضر نیست از منابع بانک مرکزی بدهی‌های این موسسات را پرداخت کند، اموال و دارایی خود موسسات و پشتوانه‌ای که هم باید این موسسات در بانک مرکزی به امانت می‌سپردند در سایه بی قانونی‌ها و دور زدن قانون خبری از آن‌ها نیست. همه این عوامل دست به دست هم دادند تا به امروز نتیجه پیگیری مالباختگان موسسات مالی ورشکسته چیزی جز طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس نباشد که گویا رئیس مجلس هم آن را به صلاح نمی‌داند و تا به امروز مانع این امر شده است.
نقوی حسینی در مورد ممانعت لاریجانی از طرح سوال از رئیس جمهور به «فردا» گفت: «من بار‌ها ازخود آقای لاریجانی شنیده‌ام که مجلس قوی باعث می‌شود دولت در مسیر و ریل مناسب خودش حرکت کند از همین زاویه یکی از ابزار‌های نظارت مجلس نسبت به دولت طرح سوال از رئیس جمهور است و اینکه آقای لاریجانی مانع این امر می‌شود قابل فهم نیست»

وی در مورد دلایل مطرح شدن لزوم طرح سوال از رئیس جمهور بیان کرد «در سیستم اقتصادی بحران بدی اتفاق افتاده است و مقصر اصلی هم بدون شک بانک مرکزی است خوب نماینده‌ها حق قانونی دارند از رئیس جمهور سوال کنند و بیش از ۱۷۰ نفر امضا کردند چرا هیئت رئیسه باید جلوی سوال را بگیرد؟ نباید سوال از رئیس جمهور را تابو کنیم و قانون اساسی به نمایندگان مردم این اجازه را داده است و نمی‌شود چند هزار شهروند ما دچار مشکل شود کسی مسئولیت قبول نکند در حالی که همه می‌دانند تقصیر کدام نهاد است و رئیس مجلس هم اختیار ندارد تا مانع طرح سوال از رئیس جمهور شود»

نقوی در جواب اینکه دولت مطرح می‌کند مشکل خود سپرده گذاران بودند و باید در موسسات مطمئن سپرده گذاری می‌کردند هم بیان کرد «بانک مرکزی به هیچ وجه نمی‌تواند از مسئولیت خود در مورد بحران موسسات مالی فرار کند، چون دو حالت بیشتر ندارد یا این موسسات مجوز داشته اند یا نداشته، اگر داشتند که بحثی نیست و بانک مرکزی بدون هر گونه بهانه‌ای باید پاسخگو باشد»وی افزود «اگر نداشتند سوال ما از بانک مرکزی این است مگر بانک مرکزی ناظر بر فعالیت موسسات مالی نیست؟ وقتی موسسه مثل افضل توس ۴۰۰ شعبه در کل کشور می‌زند و تابلو‌های ده متری جلوی شعب نصب می‌کند و می‌نویسد با مجور بانک مرکزی، بانک مرکزی این‌ها را نمی‌بیند؟ متوجه نیست؟ بعد این موسسات مگر پولشان را با چمدان منتقل می‌کرده اند؟ مگر حساب‌های این افضل توس در شعب رسمی و شبکه بانکی نقل و انتقال پیدا نمی‌کرده است؟ یا خبر داشته که مقصر است و اگر خبر نداشته که میلیارد‌ها تومن در شبکه بانکی کشور جابجا شده باید در بانک مرکزی را گل گرفت. حرف من این است که بانک مرکزی مشکل داشته و بیخود مردم را متهم نکنید آقای سیف و بانک مرکزی مقصر اصلی این بحران است کاسپین را که خودتان رسما مجوز دادید پس چرا مسئولیت کاسپین را هم  نمی‌پذیرید؟ بانک مرکزی باید در هر شرایطی اولین شعبه‌ای که از این موسسات افتتاح می‌شد را می‌بست نه اینکه امروز مدعی مجوز نداشتن این موسسات شود. این موسسات از شبکه بانکی کشور استفاده می کردند و بانک مرکزی و روحانی مقصر است و نباید از زیر مسئولیت شانه خالی کنند»

نظر شما