شناسهٔ خبر: 22513774 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

اعطای تسهیلات قرض الحسنه ۱۰۰ میلیون ریالی به زلزله زدگان (۲۴ آبان - از ساعت ۷ - ۱۳)

کمیسیون اعتباری بانک مرکزی دو اقدام مهم امهال تمام تسهیلات اعطایی قبل از وقوع حادثه و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ۱۰۰ میلیون ریالی به هر خانوار آسیب‌دیده از زلزله در استان‌های غربی کشور را به تصویب رساند.

صاحب‌خبر -
آمار جان باختگان زمین لرزه غرب کشور؛ ۴۳۲ نفر
۰۸:۰۰

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، براساس آخرین آمار اعلام شده؛ آمار جان باختگان زمین لرزه ۷،۳ ریشتری غرب کشور ۴۳۲ تن  و تعداد زخمی ها ۷۸۱۷ نفر اعلام شد.

گازرسانی به خط انتقال گاز سرپل‌ذهاب  ۱۱:۴۳

سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: خط انتقال گاز منطقه سرپل‌ذهاب با هدف آمادگی برای وصل گاز منازل مردم این شهر، تغذیه شد.
 مجید بوجارزاده گفت: تیم‌های نشت یابی گاز از ساعات ابتدایی وقوع زلزله کار خود را آغاز کرده اند و اکنون نیز به فعالیت خود در منطقه سر پل ذهاب و سایر مناطق آسیب دیده ادامه می‌دهند.
وی افزود: گاز با فشار ۲۵۰ PSI (پوند بر اینچ مربع) وارد خط گازرسانی به سمت سرپل‌ذهاب شده که در ایستگاه تقلیل فشار تبدیل به ۶۰ PSI می‌شود و پس از آن نیز وارد شبکه گازرسانی درون شهری شده و تا پشت علمک منازل ادامه پیدا می‌کند.
سخنگوی شرکت ملی گاز ادامه داد: متاسفانه به دلیل تخریب زیاد در این شهر، مردم هنوز بیرون از ساختمان‌ها هستند و تا زمانی که امکان استقرار مردم در منازل فراهم نشود گاز درون خانه‌های سرپل‌ذهاب وصل نمی‌شود.
وی از وصل گاز ۲ واحد نانوایی در سرپل‌ذهاب خبر داد و گفت: شرکت‌های گاز استانی نیز در صورت فراهم شدن شرایط ایمن فنی برای وصل گاز سایر واحد‌ها آماده هستند.
رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز اظهار کرد: در مناطق جوانرود، قصرشیرین و ثلاث باباجانی گاز تمام ساختمان‌های مورد تایید سازمان نظام مهندسی وصل شده و علمک‌های آسیب دیده در خانه‌هایی که تخریب شده اند، تعمیر می‌شود.
سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: پالایشگاه گاز ایلام از عصر روز دوشنبه که وارد خط شده همچنان بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

کمک رسانی دانش آموزان به مردم زلزله زده استان کرمانشاه  ۱۱:۳۳

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان با همدردری با مردم زلزله زده استان کرمانشاه از پایگاه جمع‌آوری کمک‌های دانش آموزی به زلزله‌زدگان غرب کشور خبر داد.
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان،  گفت: این اتحادیه بر اساس فهرست اقلام مورد نیاز برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه آماده دریافت کمک‌های مردمی است.
وی با بیان اینکه مردم و دانش آموزان سراسر کشور می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب ۱۸۰۴۳۴۲۳۹۳ بانک تجارت (اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان استان کرمانشاه) واریز کنند و کمک‌های غیر نقدی خود را به دفاتر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان سراسر کشور تحویل دهند.
وی افزود: علاقه مندان می‌توانند با ارسال لوازم التحریر، پتو و آب آشامیدنی دانش آموزان استان کرمانشاه را یاری کنند و استان کرمانشاه مسئولیت تحویل این اقلام به دانش آموزان زلزله زده را برعهده گرفته است.

مجلس؛ گزارش وزیر کشور از رسیدگی به مناطق زلزله زده ۱۱:۲۵

وزیر کشور با حضور در جلسه علنی مجلس گزارشی از رسیدگی به مناطق زلزله زده و آخرین وضعیت این مناطق ارائه کرد.
آقای رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در ساعات اولیه زلزله به دلیل تاریکی هوا امکان ارسال کمک‌ها از طریق بالگرد نبود افزود: گاز، برق و آب مناطق زلزله زده قطع شده بود و تا صبح امکانات از طریق استان‌ها به مناطق زلزله زده ارسال شد.
رحمانی فضلی با اشاره به ۷۸۰۰ مصدوم و ۴۳۲ جان باخته در مناطق زلزله زده گفت: بلافاصله تا ظهر اولین روز پس از زلزله، انتقال مجروحان از سوی دستگاه‌ها انجام شد.
وی افزود: در این زلزله ۱۹۰۰ روستا و هفت شهرستان آسیب دیدند که گسترش نقاط جغرافیایی زلزله رسیدگی زودهنگام را با مشکل مواجه می‌کرد.
رحمانی فضلی افزود: تا ظهر اولین روز پس از زلزله رسیدگی به شهر‌ها به ارتش و رسیدگی به روستا‌ها به سپاه واگذار شد.
وی با اشاره به تشکیل ۱۴ کارگروه تخصصی، آواربرداری مناطق زلزله زده را در اولویت بعدی دانست که باید انجام می‌شد.
رحمانی فضلی افزود: تمام امکانات وزارت راه و شهرسازی به خدمت گرفته شده است.
وزیر کشور گفت: ۷۰ درصد آب و برق مناطق زلزله زده تا آخر شب اولین روز پس از زلزله تأمین شد و هم اکنون ۹۵ درصد مشکل آب و برق در مناطق حل شده و رفع مشکلات گاز نیز در دست انجام است.

پرواز‌های فوق العاده به مناطق زلزله ۱۰:۵۶

سخنگوی هواپیمایی کشور از افزایش پرواز‌های فوق العاده به فرودگاه‌های مناطق زلزله زده خبر داد.
رضا جعفرزاده افزود:سازمان هواپیمایی کشوری به منظور تسهیل در امر امدادرسانی به مناطق مزبور پرواز‌های فوق العاده به فرودگاه‌های مناطق زلزله زده را به ۱۰ پرواز افزایش داد.
وی ادامه داد: جدا از این شرکت هواپیمایی پویا هم صبح روز گذشته یک فروند هواپیمای ایلوشین با ظرفیت ۷۰ تخت و ۳۰ مسافر همراه، یک فروند هواپیمای آنتونف با ظرفیت ۲۴ تخت و ۳۰ مسافر همراه، یک فروند هواپیمای چلنجر و سه فروند بالگرد را مناطق زلزله زده اعزام و از همان دقایق نخستین عملیات انتقال مصدومان و مجروحان این حادثه را آغاز کرد.
وی از برخورد جدی با هرگونه گرانفروشی بلیت هواپیما خبر داد و افزود: اگرچه نرخ بلیت هواپیما تکلیفی نیست، اما نرخ بلیت‌های منتهی به مناطق زلزله زده از سوی شرکت‌های هواپیمایی هیچ گونه تغییری نیافته و با هرگونه سوء استفاده تحت هر عنوانی به شدت برخورد خواهد شد.

بارگیری محموله کمک های هوانیروز - پادگان ابوذر سر پل ذهاب ۱۰:۵۴

اعطای تسهیلات قرض الحسنه ۱۰۰ میلیون ریالی به زلزله زدگان (۲۴ آبان - از ساعت ۷ - ۱۳) اعطای تسهیلات قرض الحسنه ۱۰۰ میلیون ریالی به زلزله زدگان (۲۴ آبان - از ساعت ۷ - ۱۳) اعطای تسهیلات قرض الحسنه ۱۰۰ میلیون ریالی به زلزله زدگان (۲۴ آبان - از ساعت ۷ - ۱۳)

آغاز مراسم گلریزان ورزشکاران ۱۰:۵۱

مراسم گلریزان ورزشکاران برای حادثه دیدگان زلزله غرب کشور در مجموعه ورزشی شهید شیرودی تهران در حال برگزاری است.
در این مراسم روسای برخی از فدراسیون‌های ورزشی، معاون فرهنگی وزارت ورزش، برخی از چهره‌های فوتبالی، ملی پوشاک اسکیت، ورزشکاران رشته‌های رزمی حضور دارند و اقلام مورد نیاز زلزله زده گان را تهیه کردند.

موکب‌داران اربعین نیامده برای خدمت به زلزله زدگان رفتند ۱۰:۴۴

رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین حسینی گفت: در حالی که بسیاری از خادمان موکب‌ها به تازگی از عراق وارد کشور شده اند با این حال تعدادی از این موکب‌ها برای کمک به هموطنان اعلام آمادگی کرده‌اند و با همت خیرین و هیأت‌های مذهبی جهت طبخ و توزیع غذا میان هموطنان زلزله زده در استان کرمانشاه برپا خواهند شد.
حسن پلارک افزود: در لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب، به موکب‌های اربعین حسینی فراخوانی ارسال شد تا توان خود را در برای کمک به مناطق زلزله زده بسیج کنند.
پلارک با بیان اینکه طبق اعلام مسؤولان اصلی‌ترین نیاز هموطنان در مناطق زلزله‌زده غذا و پتو است و از موکب‌داران خواسته شده تا جمع‌آوری کمک‌های مردمی در زمینه تأمین این نیاز‌ها متمرکز باشد گفت: ستاد بازسازی عتبات خوزستان تا کنون ۵ تریلر کنسرو، ۴ تریلر آب معدنی و ۲۵ تن آرد و ستاد بازسازی عتبات ایلام نیز دو محموله شامل آب معدنی، تخم مرغ و سایر اقلام خوراکی را به کرمانشاه ارسال کرده اند.

کرمانشاه؛ ارسال کمک های مردمی | دانلود ۱۰:۴۳

انتقال اقلام مورد نیاز به مناطق زلزله زده با بالگرد/گزارش حسینی بای | دانلود ۱۰:۳۹

آماده باش بالگردها در فرودگاه کرمانشاه برای امدادرسانی به مناطق زلزله زده /گزارش حسینی بای | دانلود

 ۱۰:۳۹

بخشدار ازگله: تعداد چادر‌ها در این منطقه کافی نیست ۱۰:۳۴

بخشدار ازگله گفت: اولویت نخست برای حادثه دیدگان این منطقه تأمین چادر و وسایل گرمایشی است که تعداد چادر‌های توزیع شده در این منطقه (تا شب گذشته) کافی نیست.
جادریان افزود: مهمترین مشکل در ازگله که مرکز زلزله بود تأمین آب و برق بود که تأمین شد و اکنون مشکلی از لحاظ تأمین مواد غذایی و آب آشامیدنی ندارند بویژه که این روستا فاقد آب آشامیدنی است و این مشکل را حل کردیم.
وی گفت: اکنون مهمترین مشکل تأمین چادر برای اسکان اهالی در شب است که در این خصوص مشکل داریم و اعضای ستاد مدیریت بحران در تلاش هستند که تا امروز بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم.
جادریان افزود: اهالی تا آنجا که توانستند خودشان برای اسکان چادر تهیه کردند، اما تعداد چادر‌های توزیع شده در این منطقه کافی نیست و اولویت نخست ما اکنون چادر و وسایل گرمایشی است.
وی گفت:​ وضع اسکان نسبت به روز اول بهتر شده، اما این روند باید سرعت بیشتری پیدا کند تا همه آسیب دیدگان تا شب اسکان پیدا کنند.
بخشدار ازگله درباره آواربرداری نیز افزود: از امروز این مرحله را شروع کردیم و مشکلی درخصوص زیر آوار مانده‌ها نداریم و از روز اول خارج کردن زیر آوار مانده‌ها انجام شد و اکنون آواربرداری برای پاکسازی سطح روستا‌ها و شروع بازسازی صورت می‌گیرد.

بخشدار ازگله: تعداد چادر‌ها در این منطقه کافی نیست | دانلود ۱۰:۳۴

هلال احمر: هیچ مشکلی در تامین چادر و پتو نداریم ۱۰:۳۱

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: هیچ مشکلی از لحاظ تامین چادر و پتو نداریم و اقلام در صورت نیاز آماده توزیع است.
سلیمی درباره کمبود برخی اقلام در منطقه «ازگله» افزود: شب گذشته سه هزار تخته چادر به «ازگله» ارسال شد و کار اسکان آنجا رو به پایان است؛ تا صبح امروز در بین حادثه دیدگان چادر توزیع کردیم و در صورتی که اعلام نیاز کنند همه اقلام بارگیری و آماده توزیع است.
وی گفت: ۱۷۰ دستگاه خودرو اقلام امدادی چادر و پتو در دست توزیع است و در صورت نیاز توزیع خواهد شد.
سلیمی افزود: مهمترین مشکل ما برقراری نظم و امنیت بود که با هماهنگی شورای تامین چادر‌ها را فرستادیم و مشکلی در ارسال توزیع نداریم.
سلیمی گفت: امروز اوضاع آرام‌تر شده است به ویژه که ۱۰ بالگرد اقلام امدادی چادر و پتو به روستا‌های حادثه دیده ارسال کردیم که البته پیش از این به این روستا‌ها سرکشی کرده بوده ایم، اما دوباره سرکشی کردیم تا اگر خانواده‌ای نیاز به اقلام امدادی داشته باشد تامین کنیم.اکنون ۵۰ هزار سبد غذایی نیز آماده توزیع داریم.
رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: مهمترین نیاز ما کمک‌های مادی است، مردم می‌تواند کمک مادی کنند تا اقلام مورد نیاز را در محل خریداری کنیم چرا که محموله‌های امدادی را از استان‌های معین تامین کردیم که کافی بود.
وی افزود: در شهرستان‌های حادثه دیده ۳۳ هزار خانوار شناسایی شده اند که اکنون ۳۳ هزار تخته چادر توزیع کردیم و تا ۵۰ هزار تخته چادر نیز ممکن است پیش برود.
سلیمی گفت: شمار حساب جمعیت هلال احمر برای کمک به حادثه دیدگان زلزله غرب کشور ۹۹۹۹۹ است.

موکبی ۱۰۰۰ نفره از خوزستان راهی مناطق زلزله زده شد  ۱۰:۲۶

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان گفت: موکبی با ظرفیت اسکان هزار نفر برای اسکان و ارائه خدمات در دو بخش خواهران و برادران به هموطنان کرمانشاهی از استان خوزستان به مناطق زلزله زده اعزام شده است.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمود موسوی افزود: موکب اربعین حضرت ابوالفضل العباس (ع) به منظور انتقال تجهیزات و اقلام مختلف جمع‌آوری شده از شهر میانرود به کرمانشاه منتقل شد و به مدت ۱۰ روز در مناطق زلزله‌زده خدمات رسانی خواهد کرد.
موسوی گفت: ۲۰ هزار قوطی کنسرو، ۱۰ هزار بطری آب معدنی، ۷ کیسه ۵۰ کیلوگرمی آرد، ۷۰۰ کیلوگرم برنج، ۲ رأس گوسفند، ۱۵۰۰ عدد پتـو و ۱۰۰ تخته فـرش از جمله اقلامی است که توسط این موکب به مناطق زلزله زده ارسال شده است.

ارسال محموله اقلام دارویی و پزشکی سازمان میراث‌فرهنگی به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ۰۹:۵۵

معاون رئیس‌جمهور گفت: محموله کمک‌های سازمان و کانون شامل اقلام دارویی، پزشکی، غذایی و دیگر نیاز‌های اولیه مورد نیاز مصدومین و خانواده‌های آسیب‌دیدگان، عازم کرمانشاه شده و در میان خانوار‌ها توزیع خواهد شد.
علی‌اصغر مونسان ادامه داد: کاروان اعزامی امدادی کانون نیز شامل خودرو‌های پشتیبانی و امدادگران کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی است که این کاروان در قالب ۶۰ دستگاه خودروی مجهز، نیاز‌های امدادی آسیب دیدگان را پشتیبانی و برطرف خواهند کرد.

توزیع روزانه ۸۰۰۰ وعده غذای گرم در میان زلزله زدگان ۰۹:۴۸

قائم مقام سازمان اوقاف با اشاره به راه اندازی آشپزخانه برای توزیع غذای گرم در منطقه سرپل ذهاب، توزیع آب معدنی، قند، چایی، انواع کنسرو و مواد غذایی را از دیگر خدمات کارکنان اوقاف به مصیبت دیدگان این حادثه برشمرد و گفت: ادارات اوقاف ایلام، همدان، کردستان و لرستان کمک‌های مختلف خویش را برای زلزله زدگان به اوقاف استان کرمانشاه ارسال و پس از تجمیع در این اداره کل توسط نیرو‌های بسیجی و کارکنان اوقاف در میان آسیب دیدگان و هموطنان زلزله زده توزیع می‌شود.

رسال ۱۰ بالگرد مواد غذایی به روستا‌های حادثه دیده ۰۹:۳۱

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: از صبح امروز ۱۰ بالگرد مواد غذایی را به روستا‌ها منتقل کرده ایم تا کمک رسانی را تسریع کنیم.
وی گفت: روز گذشته ۵ هزار تخته چادر در سرپل ذهاب، ۳ هزار تخته در ثلاث باباجانی، ۳ هزار تخته در قصرشیرین، هزار تخته در دالاهو و ۲ هزار تخته در جوانرود توزیع شد.
سلیمی افزود: اکنون نیز تیم‌های جدید، لکه گیری را شروع کردند تا هر کجا به اقلام و چادر نیاز باشد آن‌ها را تأمین کنند که در واقع اقلام مورد نیاز بارگیری شده و آماده توزیع است و هر کجا نیاز باشد سریع توزیع می‌کنیم.
وی درباره کمبود دارو نیز گفت: اکنون دارو در اختیار داریم و اگر نیاز باشد به منطقه اعزام می‌کنیم.

امهال تسهیلات و پرداخت قرض الحسنه ۱۰۰ میلیون ریالی برای زلزله زدگان غرب کشور ۰۸:۳۸

کمیسیون اعتباری بانک مرکزی برای زلزله زدگان غرب کشور اجرای دو اقدام مهم را به تصویب رساند.
براساس مصوبه اول کمیسیون اعتباری، به استناد «قانون تسریع در بازسازی مناطق آسیب دیده در حوادث غیرمترقبه مصوب ۱۹‏/۰۳‏/۱۳۹۲» مقرر شد شبکه بانکی نسبت به امهال تمام تسهیلات اعطایی قبل از وقوع حادثه به افراد آسیب دیده (اعم از تولیدی و غیر تولیدی، در شهر‌ها و روستاها) به مدت دو سال از تاریخ وقوع حادثه اقدام کند و سود متعلقه ازجانب دولت تامین شود. واحد‌های آسیب دیده مشمول این مصوبه، با معرفی ستاد حوادث غیرمترقبه به بانک عامل می‌توانند از شرایط امهال بهره‌مند شوند.
همچنین در جلسه این کمیسیون مقرر شد نظام بانکی نسبت به اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ۱۰۰ میلیون ریالی به هر خانوار آسیب‌دیده از زلزله در استان‌های غربی کشور اقدام کند. این تسهیلات با معرفی ستاد حوادث غیرمترقبه استان به بانک عامل و با شش‌ماه تنفس و تقسیط چهار ساله پرداخت می‌شود. سهمیه هر یک از بانک‌های کشور از تسهیلات قرض الحسنه ۱۰۰ میلیون ریالی متعاقباً اعلام می‌شود.

وصل شدن آب و برق در بیشتر مناطق زلزله زده     دانلود 

 

بازسازی منازل زلزله زده به زودی آغاز می شود تیتر امشب

معاون سازمان مدیریت بحران کشور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما­درباره آمار جانباختگان و مصدومان گفت: آخرین آمار این است که تعداد 432 نفر جان خود را از دست داده اند و 7817 هزار نفر مصدوم هستند که از این تعداد 1000 نفر بستری شده اند و 5500 نفر سرپایی درمان شده اند و افرادی که حالشان وخیم تر است با سه فروند هواپیما به تهران اعزام شدند و موضوع درمان آنها در حال پیگیری است.
سعیدی افزود: تیم های امداد و نجات مجددا مناطق را بررسی می کنند اما بعید می دانیم تعداد مجروحین اضافه شود اما درباره آمار فوتی ها با اطمینان نمی توان گفت آمار قطعی باشد و احتمال تغییر دارد. پزشکی قانونی در منطقه مستقر است تا آمار فوتی هایی که جواز دفن صادر نشده است نیز بدست آورند بنابراین احتمال اینکه افرادی بدون جواز دفن شده باشند وجود دارد.
­او افزود: آواربرداری از لحظات اولیه آغاز شده است و آوارها برداشته می شود تا راهها بازگشایی شود، مرحله بعدی آواربرداری سبک است که برای اینکه مردم آسیب دیده از زلزله را بیرون بیاورند در مرحله بعد آواربرداری نهایی برای اینکه کار ساخت و ساز آغاز شود انجام می شود. هنوز عملیات جستجو و لکه گیری انجام می شود تا اگر فردی زیر آوارها مانده باشد بیرون آورده شود.­

معاون سازمان مدیریت بحران کشور: افرادی که حالشان وخیم تر است با سه فروند هواپیما به تهران اعزام شدند   دانلود

سخنگوی وزارت بهداشت: بیماری های واگیردار نگران کننده نداریم     تیتر امشب

حریرچی گفت: همانطور که در جلسه امروز و دیروز اعلام شد از لحاظ رسیدگی به مجروحین کاملا به وضعیت پایدار رسیده ایم. امشب نیز دو هواپیما بیمار به تهران اعزام می شوند ولی بهداشت با توجه به اینکه هنوز در مناطقی مشکل آب و اسکان وجود دارد نیاز به اقدامات زمینه ای بیشتر دارد.
حریرچی گفت: از لحاظ درمانی کارها انجام شده است واکسن کزاز برای افراد در نظر گرفته شده است درباره هاری نیز اقدامات انجام شده است. 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: در مورد دارو درخواستی از مردم نداریم چون داروهایی که مردم می آورند را نمی توانیم وارد چرخه دارویی کنیم و هیچ درخواستی درباره دارو از مردم و جای دیگر نداشته ایم. دارو به اندازه مورد نیاز در بیمارستان ها توزیع شده است . او افزود: مردم به شایعات رسانه ها درباره اینکه گفته می شود دارو کم است توجه نکنند.
حریرچی در ادامه آمار کلی داد: 9345 مجروح به بیمارستان ها مراجعه کردند که 5546 مرخص کردیم و1359 بعد از مداوای چندین ساعته و بستری مرخص شده اند. 1243 جراحی تا امروز ساعت هشت در استان انجام داده ایم که آمار خیره کننده ای است و این موفقیت را به پزشکان و پیراپزشکان تبریک می گوییم. امروز 100 بیمار دیگر به تهران منتقل کرده ایم.­
سه بیمارستان با ظرفیت 30 تخت و سه بیمارستان با ظرفیت 50 تخت برپا کرده ایم و فردا نیز بیمارستان صحرایی سپاه مستقر خواهد شد. 6500 ویزیت سرپایی در منطقه انجام شده است.
او افزود: بیماری های واگیردار نگران کننده نداریم اما سرماخوردگی­ به دلیل سرما شاید بین مردم باشد.­

سخنگوی وزارت بهداشت:از لحاظ رسیدگی به مجروحین کاملا به وضعیت پایدار رسیده ایم  دانلود

 جانشین فرمانده ناجا: امنیت در مناطق زلزله زده به خوبی تامین و برقرار شده است     تیتر امشب

سردار مومنی درباره اقدامات نیروی انتظامی در منطقه گفت: قرارگاه عملیاتی مقدم نیروی انتظامی در سرپل ذهاب راه اندازی شد. در این قرار گاه پلیس راهنمایی و رانندگی، یگان ویژه، پلیس پیشگیری، پلیس آگاهی، پلیس امنیت و پلیس مرزبانی حضور دارند. نیروهای کمکی از استان های اطراف و همچنین از مرکز به اندازه کافی در منطقه مستقر شده اند.­
سردار مومنی گفت: ما دو برنامه را در دستور کار قرار داده ایم: مهمترین آن تامین امنیت مناطق مسکونی، پارک ها و جاهایی که مردم استراحت می کنند، است.در حال حاضر هم نیروی انتظامی حضور گسترده ای دارد و خوشبختانه امنیت به خوبی تامین و برقرار شده است.
سردار افزود: تامین امنیت محموله ها و کمک هایی که قرار است به دست مردم برسد که به خوبی سازماندهی شده است و از لحاظ نیرو کمبودی نداشته ایم و به محض اعلام مکان های توزیع اقلام مورد نیاز مردم نیروی انتظامی به موقع در محل حاضر شده و در برقراری نظم و امنینت تلاش های لازم را انجام داده است. او افزود: نظام توزیع کمی اشکال داشته است چون باید سازماندهی ها از قبل انجام می شد و اماکن مشخص شود و اطلاع رسانی شود و اینکه در خیابان ها توزیع کمک ها صورت گیرد مشکلاتی را بوجود آورده است اما خوشبختانه با تمهیداتی که اتخاذ شد مشکلات برطرف می شود. در جاده ها نیز مورد ترافیکی خاصی نداریم و از نظر امنیت نیز به طور کلی امنیت برقرار شده است.­

جانشین فرمانده ناجا:از نظر امنیت نیز به طور کلی امنیت برقرار شده است دانلود

 معاون سازمان مدیریت بحران کشور: وجود 43 هزار و 355 دستگاه چادر در منطقه   تیتر امشب

سعیدی در ادامه گفت: از نظر امکانات مشکلی نداریم به طوری که­ 43 هزار و 355 دستگاه چادر در منطقه دایم. حدود 15 هزار واحد تخریبی و 15 هزار هم واحد تعمیری داریم که در مجموع 30 هزار واحد تخریب شده است. همه تمرکز برای نجات مجروحین بوده است و لازم شد که سپاه و ارتش و بسیج با همکاری هم چادرها به کسانی که هنوز چادری برای اسکان ندارند توزیع شود و تا آخرین خانوار چادرها توزیع خواهد شد. تاکید بر این است که همه افراد آسیب دیده اسکان داشته باشند اما احتمال اینکه هنوز افرادی باشند که اسکان نیافته باشند وجود دارد و از آنها درخواست می شود به مراکز مراجعه کنند تا چادر توزیع شود.­

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن: حدود 15500 واحد مسکونی صد دردصد تخریب شده اند    تیتر امشب

مهدیان در ارتباط تصویری با برنامه گفت: در این زلزله حدود 15500 واحد مسکونی صد دردصد تخریب شده اند که 11 هزار واحد روستایی و 4500 واحد در شهرها صد درصد تخریب شده اند تعدادی هم نیاز به تعمیر دارند که در مجموع 30 هزار و 500واحد خسارت دیده داریم و در جلسه ای که با رئیس جمهور داشتیم برآورد اعتبار شده است و تسهیلات شامل وام قرض الحسنه با کارمزد 5 درصد برای شهرها و 4 درصد برای روستاییان در نظر گرفته شده است. تسهیلات بلاعوض هم برای مناطق شهری و روستایی در نظر گرفته شده است. در کنار این تسهیلات برای تامین معیشت و تامین لوازم خانه که 2 میلیون کمک بلاعوض و 3 میلیون به صورت وام­ برای تامین لوازم منزل در نظر گرفته شده است.
­او افزود: کار بازسازی شروع شده است. صد نفر از استان و سراسر کشور وارد کار شده اند و کار کارشناسی ظرف یک هفته انجام خواهد شد. از همین امروز ماشین آلات وارد منطقه شده اند و کار آواربرداری آغاز شده است. آواربرداری واحدهایی با حضور مالک انجام خواهد شد حتی قبل از اینکه اعتبارات تامین شود از منابع خودمان کار را شروع خواهیم کرد. با توجه به شروع فصل سرما با کمک مردم و مسئولین و در برنامه ای منسجم کار ساخت و ساز را آغاز خواهیم کرد.
­

 رئیس امداد و نجات هلال احمر:از فردا اقلام مورد نیاز با ده فروند هلی کوپتر های هلال احمر توزیع می شود     تیتر امشب

سلیمی در ارتباط تلفنی گفت: از لحاظ اقلام امدادی بیش از حد نیاز منطقه بارگیری شده و در مناطق موجود داریم . امشب جلسه ای در استانداری تشکیل شد و راهکاری برای امنیت خودروهای اعزامی به منطقه اندیشیده شد تا اقلام مورد نظر به موقع به دست مردم برسد. امروز بالغ بر 22 هزار تخته چادر علاوه بر 7500 تخته چادر که روز اول توزیع شده بود توزیع شد. بالغ بر 380 هزار قوطی کنسرو و 50 هزار واحد غذایی آماده شده که از فردا توزیع خواهد شد و ست لوزام بهداشتی نیز از فردا توزیع خواهد شد.­ روستاهایی که اقلام کمتر توزیع شده است از فردا از طریق 4 مرحله پرواز ده فروند هلی کوپتر های هلال احمر اقلام توزیع خواهد شد. امیدواریم با نظم و انضباط اقلام مورد نیاز مردم سریعتر توزیع شود.
او در ادامه گفت: هلی کوپترهای ما امکان سیستم دید در شب و پرواز در شب ندارند که امیدواریم با این حادثه ای که پیش آمد سیستم های هلی کوپترها را تقویت کنیم اما از ساعت اولیه روز توزیع کمک ها انجام می شود.­

نظر شما