شناسهٔ خبر: 22513352 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

سازمان ملل متحد پیش شرط ائتلاف عربی برای بازگشایی بندر الحدیده یمن را رد کرد

تهران – ایرنا – پایگاه خبری عربی 21، سه شنبه شب گزارش کرد: سازمان ملل متحد پیش شرط ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان برای بازگشایی بندر «حدیده» در ساحل غربی یمن را رد کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، عربستان پیش شرط بازگشایی بندر الحدیده را تشدید عملیات بازرسی عنوان کرده بود، اقدامی که سازمان ملل متحد آن را نپذیرفت.
«جیمی مک گلولدریک» هماهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد در یمن نیز در این باره تاکید کرد: شرایط انسانی و بحرانی در یمن اجازه نمی دهد تا تدابیر جدیدی برای تشدید عملیات بازرسی این منطقه اتخاذ شود.
وی در جمع خبرنگاران در وین افزود: به باور من، مذاکره درباره ایجاد سیستم بازرسی جدید در بندر الحدیده نباید مانع از بازگشایی این بندر شود، چرا که الحدیده ورودی اصلی کمک های بشردوستانه به ساکنان این منطقه است.
«مارک لوکوک» معاون امور بشردوستانه دبیرکل سازمان ملل متحد نیز هفته گذشته ضمن درخواست از نیروهای ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان برای پایان دادن به محاصره یمن، گفته بود: سازمان ملل در تلاش است، کمک های بشر دوستانه را به نیازمندان یمنی برساند، در غیر اینصورت شاهد بزرگ ترین قحطی دهه های اخیر خواهیم بود.
لوکوک در بخش دیگری از اظهاراتش با تاکید بر این که خدمات بشر دوستانه در یمن نباید تعطیل شود، گفته بود: ما به مقام های سعودی اعلام کردیم، عواقب انسانی که آنها برای محاصره یمن در پیش گرفته اند، فوری پدیدار خواهد شد.
ائتلاف عربی در پاسخ به حمله اخیر موشکی گروه انصارالله یمن به فرودگاه ملک خالد ریاض، حملات هوایی به صنعا پایتخت یمن را افزایش داده و تمامی گذرگاه های هوایی، زمینی و دریایی یمن را مسدود کرده است.
ائتلاف به سرکردگی عربستان در سال 2015 (فروردین 94) به بهانه حمایت از «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، تجاوز نظامی به این کشور را آغاز کرد.
شبس**9363*1488* مترجم: محمد تدو*انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

نظر شما