شناسهٔ خبر: 22505834 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

دادستان تهران:

تهران در صدر زندانیان موادمخدر/مهدی خزعلی بعد از مرخصی به زندان بازگردانده شد

تهران- ایرنا- دادستان تهران با بیان تهیه و تنظیم درخواست یک شکل زندانیان برای اجرای قانون مبارزه با مواد مخدر، گفت: استان تهران درصدر زندانیان مرتبط با مواد مخدر و روانگردان قرار دارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش عصرسه شنبه خبرنگار قضایی ایرنا از دادستانی تهران، عباس جعفری دولت آبادی این مطلب را درهفدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان بیان کرد.
وی با بیان اینکه هم اکنون استان تهران از حیث تعداد محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان در صدر استان‌های کشور قرار دارد، اجرایی کردن قانون جدید را اقدام مهمی دانست که نیازمند برنامه‌ ریزی است.
وی از تهیه و تنظیم درخواست یک شکل زندانیان به این منظور در دادسرای تهران خبر داد و افزود: در این فرم مشخصات محکوم‌علیه، سوابق و سایر نکات لازم برای بررسی درخواست زندانی و انطباق آن با ماده الحاقی قانون جدید درج شده و ارائه درخواست توسط زندانی، موجب تسریع در به جریان افتادن پرونده‌ها می شود، چون درخواست‌های زندانیان به لحاظ نداشتن سواد حقوقی، غالبا ناقص است و متضمن تمامی نکات ضروری نیست.
جعفری دولت‌آبادی همچنین از قضات اجرای احکام دادسرای ناحیه 20 تهران خواست پس از وصول درخواست‌ها، بر اساس این قانون اقدام و پس از بررسی درخواست‌ها و تهیه گزارش لازم، به همراه پرونده به دادگاه صادر کننده حکم ارسال کنند.

** دیدار معاونان دادسان تهران به محکومان اعدامی و حبس ابدی زندان های تهران
دادستان تهران با بیان اینکه معاونان وی درهمان روز (روز گذشته)با همه محکومان اعدام و حبس ابد در زندان‌های استان تهران دیدار داشته اند، گفت: این معاونان درخواست‌های تخفیف مجازات آنان را در این دیدار دریافت کرده اند.
دادستان تهران در مورد مهدی خزعلی گفت: نامبرده پیرو درخواست مرخصی، با اخذ تعهد برگشت به زندان در موعد مقرر، از چند روز مرخصی استفاده کرد، اما با وجود تعهد قبلی خود، همسر و فرزندش، از بازگشت به زندان خودداری کرد که توسط مأمورین پلیس مجددا برای تحمل حبس به زندان معرفی شد.

** اختیارات در مرحله تحقیقات مقدماتی، طبق قانون مطبوعات با دادستان است
جعفری دولت‌آبادی در مورد اظهارات احمد توکلی مبنی بر غیرقانونی بودن توقیف روزنامه کیهان توسط دادستانی تهران اعلام کرد، به موجب ماده 10 آیین‌نامه قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب 1381 موسوم به قانون احیای دادسراها، کلیه اختیارات رئیس حوزه قضایی به دادستان بازگشته و دادستان با توجه به این قانون، می‌تواند در این زمینه اقدام کند.
وی با اشاره به رویه عملی دادستانی پس از قانون احیا دادسراها که برهمین روال بوده است، افزود: بر این اساس، اختیارات مصرح در قانون مطبوعات، در مرحله تحقیقات مقدماتی و امور مرتبط با وظایف دادسرا بر عهده دادستان است و لذا اقدام اخیر دادستانی مطابق قانون انجام شده است.

**وکیل پرونده متهمان طیف احمدی نژاد، شاکی داشت
دادستان تهران در مورد ادعای برخی افراد مبنی بر ارتباط محکومیت یکی از وکلا با پرونده متهمان طیف احمدی‌نژاد اعلام کرد که وکیل مذکور دارای شاکی بوده و محکومیت صادره ارتباطی به ادعای مذکور و پرونده جریانی در دادگاه کارکنان دولت ندارد.
معاون حقوقی قوه قضائیه در ادامه با ارائه گزارشی از مباحث مطرح شده، درباره مفاد ماده الحاقی و ابهامات و مشکلات موجود در اجرای آن گفت: ماده واحده پیشنهاد قوه قضاییه نبود و دیدگاه قوه قضائیه، اصلاح جامع در قانون مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان بود تا علاوه بر اصلاح مجازات‌های اعدام و حبس ابد، تدابیر پیشگیرانه نیز بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
ذبیح الله خداییان نظر رییس قوه قضائیه را هم موافق کاهش مجازات اعدام اعلام کرد، اما با بیان تاکید آن مقام مبنی بر اصلاح همه‌جانبه قانون، ادامه داد: نمایندگان ارائه ‌دهنده این طرح که آن را در قالب یک ماده واحده ارائه کردند، عزم جدی بر تصویب آن داشتند؛ چون ه هر بار که مصوبه مجلس از شورای نگهبان با ارائه ایرادهایی اعاده می‌ شد، نمایندگان ظرف مدت کمی ایراد را رفع می کردند.

**تهیه دستورالعمل اجرای ماده الحاقی به قانون مبارزه با مواد مخدر
وی قانون را دارای ابهامات فراوان در مفاد و نحوه اجرا دانست و از تهیه پیش‌نویس دستورالعملی پیرامون شیوه اجرای این قانون توسط معاونت حقوقی خبر داد که به زودی به تصویب رییس قوه قضائیه می‌رسد و به مراجع قضایی ابلاغ می‌ شود.
معاون حقوقی قوه قضائیه با توضیح مفاد ماده الحاقی اظهارکرد: این قانون منحصر به دو مجازات اعدام و حبس ابد است و لذا بازنگری در پرونده‌هایی که بر اساس آن مجازات اعدام یا حبس ابد در قانون پیشین حکم صادر شده، ضروری است. هم‌چنین چهار شرط پیش‌بینی شده برای مجازات اعدام شامل مسلحانه بودن، استفاده از کودکان و مجانین، سرمایه‌گذاری یا سازماندهی و یا وجود پیشینه کیفری مشابه و قید مندرج در بند «ت» این قانون که حد نصاب مواد مخدر را ذکر کرده و در پایان مقرر داشته اعمال این بند نسبت به اشخاصی که پیش از لازم‌الاجرا شدن این قانون مرتکب جرم شده‌اند به رغم دارا بودن حد نصاب‌ها منوط به وجود یکی از سه شرط مندرج در بندهای «الف»، «ب» و «پ» می‌باشد، نشان می‌دهد که قانون‌گذار قصد تخفیف مجازات نسبت به محکومان فعلی را داشته، اما افرادی که در زمان حاکمیت قانون جدید مرتکب جرم می‌شوند، بعضاً با تشدید مجازات مواجه خواهند شد.
خداییان درباره افرادی که اقدامات مجرمانه آنها در زمان حاکمیت قانون قدیم محقق شده، قید اضافه شده به بند «پ» ماده الحاقی مبنی بر این که اعمال این حد نصاب‌ها نسبت به این مجرمان منوط به شمول یکی از شرایط مندرج در سه بند قبلی است را موید این نکته دانست که چنان‌چه در پرونده‌های سابق فردی حتی صد کیلوگرم هرویین یا شیشه خرید، فروش و... کرده باشد، اما به نحو مسلحانه یا با استفاده از فرد صغیر یا مجنون نباشد و یا فاقد سابقه کیفری مشابه باشد، مجازات اعدام در خصوص وی نقض خواهد شد.
وی همچنین در تبیین ابهام موجود در بند «ت» این ماده که مقرر می‌دارد: «میزان مواد موضوع ماده 8 این قانون مشروط بر این که بیش از دو کیلوگرم باشد و در خصوص سایر جرایم موضوع ماده 8 در صورتی که بیش از سه کیلوگرم باشد»، اظهارکرد: ماده 4 جرایم صادرات، واردات، توزیع، فروش و عرضه برای فروش را در بر دارد و ماده 5 به خرید، نگهداری، حمل و اختفاء اشاره دارد، لذا اگر کسی بیش از سه کیلوگرم هرویین، خرید، نگه‌داری، حمل و اختفا کند، مجازات اعدام خواهد داشت، اما در خصوص سایر اقدامات مانند صادرات، واردات، توزیع، فروش و عرضه برای فروش، نصاب لازم برای اعدام دو کیلوگرم است. هم‌چنین در مورد جرایم موضوع تبصره ماده 8 قانون مبارزه با مواد مخدر مانند ترانزیت هم حد نصاب سه کیلوگرم با توجه به نوع اقدام مرتکب است.
وی تاکید کرد برای بازبینی آرا محکومیت سابق باید رسیدگی به این پرونده‌ها با شیوه تعدد قاضی انجام شود.
براساس این گزارش، هفدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان روز گذشته(دوشنبه) با حضور ذبیح الله خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه، قضات دادگاه‌های انقلاب، برخی معاونان دادستان، سرپرستان دوایر نظارت دادسرای تهران و دادستان‌های شهرستان‌های استان تهران که در حوزه قضایی آن‌ها دادگاه انقلاب مستقر است، به ریاست عباس جعفری دولت آبادی برگزار شد.
اجتمام*1724* 7329
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد * انتشار: حسین فتح الهی

انتهای پیام /*

نظر شما