شناسهٔ خبر: 22503153 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

غرب و نظام سلطه باید در مباحث حقوق بشری محاکمه شود

آیت الله آملی لاریجانی: جمهوری اسلامی ایران باید حضور پررنگ تری در رسانه ها داشته باشد و کارهای ضدحقوق بشری غرب را به رخ بکشد و در واقع باید غرب و نظام سلطه محاکمه حقوق بشری شوند.

صاحب‌خبر -

 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آیت الله صادق آملی لاریجانی پس از یازدهمین جلسه شورای عالی ستاد حقوق بشر در جمع خبرنگاران افزود: اسلام از جهت حقوق بشر سخنان مهم و عظیمی دارد که در دنیا قابل طرح است و در این جلسه تأکید شد که روی مبانی حقوق بشر اسلامی کار اساسی صورت گیرد و به دنیا عرضه شود و ستاد حقوق بشر بعنوان کارهای اثباتی موظف است این اقدامات را انجام دهد.
وی برگزاری جلسات مهم تبیینی در حوزه و دانشگاه و هم برای سطوح مختلف مخاطبان را ضروری خواند و گفت: بحث های مهم حقوق بشری در دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح است این سخنان در قالب اظهارات مدیرکل سازمان ملل و یا گزارشگر ویژه و یا به صورت قطعنامه مطرح می شود که متأسفانه متضمن اتهامات بسیار گسترده علیه جمهوری اسلامی است که اساساً پایه ای ندارد.
رئیس قوه قضائیه افزود: جمهوری اسلامی ایران درطول این 40 سال در احقاق حقوق مردم و حقوق انسان ها و بشر کارهای جدید انجام داده و قوانین مترقی را تصویب کرده است و در مقام اجرا از بسیاری از این اتهامات مبراست.
وی گفت: متأسفانه گزارشگرها و دبیرکل سازمان ملل روش های نادرستی را در پیش گرفته اند و از اتهاماتی که منافقین در خارج از کشور و گروه های ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی مطرح می کنند، بعنوان اسناد می آورند درحالیکه اتهامات باید مستدل و مستند باشد و هر ادعایی علیه جمهوری اسلامی ایران نباید مطرح شود و متأسفانه این شیوه نادرست است.
آیت الله آملی لاریجانی جمهوری اسلامی را قربانی تروریسمی خواند که عمده آن از ناحیه منافقین بوده است و افزود: ​ما در منطقه می بینیم که کشورهای سلطه جهت گیری های حقوق بشری علیه ما دارند درحالیکه خودشان بسیار روش های نادرست و دوگانه ای را اتخاذ کرده اند.
وی گفت: شما در اطراف ما می بینید که برخی کشورها حتی یکبار هم از مردم رأی گیری نکرده اند آنوقت آنها متهم نیستند اما جمهوری اسلامی ایران که از بدو تشکیلش تاکنون هر 1 و نیم تا 2 سال حداقل یک انتخابات برگزار کرده و رأی مردم دیده شده اکنون متهم است به نقض حقوق بشر و عدم رعایت موازین حقوق بشری.
رئیس دستگاه قضا افزود: ​شما می بینید که در بحرین با کسانیکه فقط خواستار حق رأی هستند چه برخوردهایی می شود و شما هجمه های عربستان را در یمن می بینید که نه تنها با همه موازین حقوق بشری مخالف است، بلکه مصداق جرائم جنگی و جرایم علیه بشریت است اما مورد التفات و توجه و عنایت خاص آمریکاست.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: پس معلوم می شود دولت هایی مانند آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای اروپایی که با عربستان معاملات گسترده در باب فروش سلاح دارند صادقانه در بحث حقوق بشر سخن نمی گویند و درباره رژیم صهیونیستی هم می بینید که چه فجایعی علیه فلسطینیان داشته است و متأسفانه مورد حمایت آمریکا و کشورهای غربی قرار می گیرد.
رئیس دستگاه قضا افزود: این است که ما معتقدیم جمهوری اسلامی ایران باید حضور پررنگ تری در رسانه ها داشته باشد و کل تمدن غرب را که حمایت های بی دریغی از اقدامات ضدحقوق بشری می کند، به محاکمه بکشد.
وی درباره اوضاع میانمار نیز گفت:​ متأسفانه کشورهای غربی در اینباره به گفته ها و مصوبات خالی بسنده کرده اند و چه کار عملی و واقعی برای حمایت از مردم بی پناه میانمار و یمن انجام داده اند؟
آیت الله آملی لاریجانی افزود: ما در جلسه امروز مصوباتی داشتیم که در هفته و ماه های آینده اجرایی می شود.
وی گفت: بناست هفته آینده مسئولان اتحادیه اروپا به کشور ما بیایند و مذاکراتی از جمله مذاکرات حقوق بشری خواهند داشت که امیدواریم این مذاکرات در چارچوب سیاست های نظام جمهوری اسلامی صورت گیرد و ستاد حقوق بشر هم در این بحث فعال باشد.
رئیس دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در بحث تهاجمات حقوق بشری به جمهوری اسلامی ایران باید مواضع تهاجمی داشت یا تدافعی؟ افزود:​ باید هر دو باشد به دلیل اینکه ما مبانی محکم و متین حقوق بشر اسلامی داریم و از آن دفاع می کنیم و حتماً سخنان قابل عرضه در دنیا داریم و فقط نباید بحث دفاع باشد چراکه اسلام بالاترین معیارهای حقوق بشری را دارد و صرف یک ادعا نیست.
وی گفت: 1400 سال پیش پیغمبر فرمودند که همه مردم مانند دندانه های یک شانه هستند درحالیکه تا یک قرن پیش در آمریکا برده داری را با آن کیفیت ظالمانه داشتند و در نظام اسلامی ما که امیرالمؤمنین (ع) معیار حقوق بشر است شاهد بودیم که چه دستوراتی به مالک اشتر دادند اما در یک قرن پیش در کشورهای عربی و آمریکایی علیه برده هایی که به زور از آفریقا می آوردند ظلم هایی روا می شد.
رئیس قوه قضائیه به سابقه عظیم تمدنی ایران اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در بحث حقوق بشر اسلامی حرف های زیادی دارد و تا جاییکه لازم بوده این موارد تبیین نشده است و امیدواریم همه دستگاه های حاضر در ستاد فراقوه ای حقوق بشر تعامل خوبی در عرضه و تبیین این مبانی داشته باشند و بتوانند حمایت های بی دریغ نظام سلطه را از ظالمان به چالش بکشند.
وی افزود: باید حتماً در اینباره نگاه هجومی وجود داشته باشد و مغرب زمین باید به جهت نقض مباحث حقوق بشری محاکمه شود.
 
  مسائل حقوق بشری باید در سطح حوزه، دانشگاه و جامعه تبیین شود
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی های دقیق برای نقد حقوق بشر غربی گفت: مسائل حقوق بشری و شبهاتی که در این زمینه علیه جمهوری اسلامی مطرح می شود باید در سطح حوزه و دانشگاه و برای عموم به خوبی تبیین شود.
 آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم در نظر گرفتن مباحث حقوق بشری از جنبه های مختلف و رعایت ابعاد گوناگون موضوع حقوق بشر در مواجهه با غرب، تصریح کرد: یکی از جنبه های مهم این موضوع، ابعاد نظری حقوق بشر و بویژه مبانی آن است که متضمن بحث های دقیق نظری و فلسفی است.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی سکولارها پسوند «اسلامی» را برای حقوق بشر نمی پذیرند، افزود: ما با رجوع به مبانی دینی و معارف قرآنی مشاهده می کنیم که در حوزه های نظری و فلسفی حقوق بشر سخن‌های بسیاری برای ارائه داریم. به عنوان مثال در اعلامیه جهانی حقوق بشر بحث «کرامت انسانی» مطرح شده است که بسیاری از ناظران معتقدند اجمال کاملاً مضری در این زمینه وجود دارد و به قدری اختلاف بر سر حقیقت «کرامت انسانی» وجود داشته که مجبور شده‌اند به همین عبارت مجمل بسنده کنند در حالیکه مقوله «کرامت انسانی» بر اساس آموزه های اسلامی و معارف قرآن کریم بخوبی قابل تبیین و تحلیل معقول است. در حالیکه بسیاری از فلسفه‌های مادی و غیر مادی چنین امکانی ندارند.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه نباید تلقی غرب از حقوق بشر همانند وحی منزل قلمداد شود، بسیاری از دعاوی حقوق بشری غرب را قابل نقد فنی دانست و اظهار کرد: ما بر حسب نگاه توحیدی خود نظریّات بسیار عمیق و اساسی در باب حقوق بشر می‌توانیم ارائه کنیم که باید این نکات و همچنین شبهاتی را که غرب در مورد نگاه حقوق بشری ما مطرح می کند در سطح حوزه و دانشگاه و همچنین برای عموم جامعه تبیین کنیم.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت تلاش همه جانبه دستگاه های مرتبط و بویژه رسانه ها برای تبیین مبانی حقوق بشری جمهوری اسلامی، رفع شبهات و مقابله با تخریب اذهان عمومی جامعه با طرح برخی مسائل حقوق بشری اظهار کرد: برای دست یابی به این امر نیازمند شناخت دقیق زبان تمدنی و فلسفی غرب هستیم که این موضوع به زحمت و کار زیادی نیاز دارد.
آیت الله آملی لاریجانی بر لزوم برنامه ریزی های دقیق ستاد حقوق بشر برای محاکمه حقوق بشری غرب، از محتوای برخی همایش های داخلی در زمینه حقوق بشر انتقاد کرد و گفت: آنچه می خواهیم عرضه کنیم باید با زبان جمهوری اسلامی و ذیل دیدگاه های دین مبین اسلام، پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) باشد و سپس این مفاهیم را باید در حدود فهم مخاطبان گوناگون به زبان های مختلف بیان کنیم.
رئیس قوه قضاییه یکی از چالش های مهم میان ایران و غرب در زمینه حقوق بشر را فارغ از مباحث نظری و مبنایی، موضوعات سیاسی دانست و تصریح کرد: به نظر می رسد که دعوای آمریکا و اروپا با جمهوری اسلامی بر سر رعایت حقوق بشر نیست زیرا دقیقاً در فاصله بسیار کمی از ایران، کشور بحرین را شاهد هستیم که مردم آن برای به دست آوردن حق رأی می جنگند در حالیکه 40 سال است در کشور ما انتخابات برگزار می شود. در عربستان سعودی نیز مردم با صندوق رأی آشنا نیستند اما هیچ یک از هجمه های حقوق بشری غرب علیه ایران را در مورد عربستان نمی بینیم. همه این موارد نشان می دهد که بحث غرب، سیاسی است و قصد دارند از این ابزار برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی استفاده کنند گرچه گاهی چاشنی های نظری و حقوقی هم به گزارش های خود اضافه می کنند.
آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر ضرورت تلاش هرچه بیشتر برای مقابله با توطئه های حقوق بشری غرب علیه کشورمان اظهار کرد: ما باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم اما حقیقتاً معلوم نیست که چقدر طرف مقابل پذیرش داشته باشد زیرا بسیاری از تلاش ها در چنبره سلطه رسانه ای غرب گرفتار می شود و بسیاری از اوقات می بینیم که هر حرف حقی هم که داشته باشیم نهایتاً علیه ما قطعنامه صادر می کنند زیرا بنا ندارند سخن حق را بپذیرند.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ستاد حقوق بشر، وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و رسانه ها باید با هماهنگی و هم افزایی نسبت به هجمه های حقوق بشری غرب پاسخ دهند، از برخی کم کاری ها در این زمینه انتقاد کرد و گفت: همه نهادهای مسئول باید تلاش خود را برای حضور پررنگ نمایندگان ایران در همه فرصت های ممکن در مجامع بین المللی و کشورهای دیگر به کار گیرند. ستاد حقوق بشر نیز باید زمان بندی مناسبی برای تبیین مباحث حقوق بشری داشته باشد تا کار در این عرصه با یک برنامه دقیق و مدون پیش برود.
آیت الله آملی لاریجانی همچنین تاکید کرد: با توجه به اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و کاهش اعدام های مرتبط با قانون سابق، در حال حاضر پرونده‌های بسیاری مجدداً مورد رسیدگی قرار می گیرند که این امر تحول بسیار بزرگی است. بر همین اساس باید چنین تحولاتی در جلسات و مذاکرات حقوق بشری بخوبی برای طرف مقابل تبیین و برای آنها ترسیم شود. در مباحث مربوط به حقوق کودک و حقوق شهروندی نیز دستاوردهای مهمی داریم که باید همه موارد به خوبی تبیین شود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در برابر ادعاهایی نظیر ارتکاب شکنجه توسط پلیس کشورمان باید اولاً توضیح داده شود که بسیاری از این موارد صرفاً اتهاماتی است که مخالفان جمهوری اسلامی و منافقین که خود از بزرگترین گروههای تروریستی جهان بوده‌اند مطرح می‌کنند و اعتبار حقوقی و قضایی ندارد. و ثانیاً باید پرسید قتل افراد عادی به ضرب گلوله پلیس در بسیاری از کشورهای غربی از جمله آمریکا چه توجیهی دارد، خاطر نشان کرد: در زمینه بازداشتگاه ها و زندان ها تحولات بسیار مثبتی از نظر حقوق شهروندی صورت گرفته که باید به خوبی توضیح داده شود. علاوه بر این مواردی نظیر حقوق زنان را مطرح می کنند که باید از آنها پرسید آیا در زمان حکومت طاغوت که مورد تایید و حمایت شما بود زنان کشور ما بیشتر در جامعه حضور داشتند یا در حال حاضر؟ از سوی دیگر می بینیم که در بسیاری از کشورهای غربی حجاب را بویژه در دانشگاه ها و مدارس ممنوع کرده اند، این چه توجیه حقوق بشری دارد؟
رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به یکی دیگر از تناقض های حقوق بشری موجود در غرب، اظهار کرد: در بسیاری از این کشورها اگر کسی بحث تاریخی درباره موضوعی مانند هولوکاست داشته باشد و در مورد این موضوع تردیدهایی را مطرح کند به زندان می افتد. چگونه این مطلب با ادعای حقوق بشری شما سازگار است؟
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه مجموعه کارهای جمهوری اسلامی در زمینه حقوق بشر به لحاظ تقنینی و نظارتی باید تبیین شود، تصریح کرد: یکی دیگر از مسائل مورد بحث ما، مسئله گزارشگر ویژه حقوق بشر است که ما اصل و مبنای انتصاب چنین شخصی را قبول نداریم. علاوه بر این گزارش های گزارشگر ویژه فاقد استنادات لازم و بدون متدولوژی است. هر آنچه که از سوی ضدانقلاب، منافقین و افراد فراری به عنوان ادعا مطرح شده به شکل یک سند در این گزارشها مشاهده می شود که هر کدام از گزارشها نیز از گزارش قبلی، شدیدتر و تندتر است. بر همین مبنا، اولاً به طور کلی مخالف حضور گزارشگر ویژه در ایران هستیم و ثانیاً مذاکره با این شخص در خارج از کشور نیز باید مقید به اثرگذاری باشد و ببینیم که چنین مذاکره ای تأثیری در رویّه‌ نادرست آنها دارد یا نه؟
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت تقسیم کار اعضای ستاد حقوق بشر به عنوان یک ستاد فراقوه ای و فعالیت هرچه بیشتر رسانه ای، تصریح کرد: ما باید هجمه های فنی حقوق بشری علیه غرب داشته باشیم و منتظر هجمه‌های آنها نباشیم تا منفعلانه صرفاً پاسخ دهیم.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه به هر حال در معرض هجوم های بی پایان حقوق بشری از سوی دشمنان هستیم بر لزوم طراحی برنامه های جدید برای مقابله با این هجمه ها تاکید کرد و گفت: مذاکرات حقوق بشری با کشورهای دیگر نیز باید همراه طرح مسائل دو جانبه باشد یعنی به این شکل که اگر ایرادات حقوق بشری نسبت به ما دارند، باید در زمینه مسائل مختلف حقوق بشری خودشان نیز پاسخگو باشند. علاوه بر این باید توجه داشت که در مباحث مطروحه از موضع یکسانی مذاکره شود و از حرمت جمهوری اسلامی و نظام اسلامی صیانت شود.
بر اساس این گزارش، دکتر محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ابتدای این نشست گزارشی از عملکرد این ستاد ارائه کرد و برخی از اعضای ستاد نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

نظر شما