شناسهٔ خبر: 22497176 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایران آنلاین | لینک خبر

پافشاری مسئولان تبریز بر اجرای طرح LEZ جهت کنترل آلودگی هوا

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت اجرای طرحLEZ به منظور کنترل آلودگی هوای شهر، گفت: طرحLEZ از 15 آذر در محدوده‌های تعیین شده اجرا شود و صدا و سیمای مرکز استان نیز با برنامه‌های متنوع این طرح را به مردم اطلاع‌رسانی کند.این طرح از جمله اقدامات زیست محیطی اتحادیه اروپا برای کنترل وکاهش آلودگی هوا، ناشی از تردد انواع خودروهاست و تا کنون در شهرهای لندن، پراگ، کپنهاک، لیسبون، انتورپ برای خودروها سبک و سنگین اجرا شده است

صاحب‌خبر -

ایران آنلاین / محمد صادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقیدر نشست شورای ترافیک استان افزود: فاز اول این طرح در مسیرهای رینگ بیرونی شمال چایکنار و رینگ بیرونی کمربندی آزاد است.

بموجب طرحLEZ خودروهای موثر در چرخه ترافیک تهران با توجه به اطلاعاتی که در پرونده الکترونیکی آنها در خصوص میزان آلایندگی وجود دارد، به طور مجازی به چهار دسته شامل: خودروهای قرمز، زرد، سبز و آبی تقسیم و مقرراتی بر تردد هر دسته در محدوده ی اجرای طرح، بر مبنای میزان آلایندگی آنها و به نسبت شرایط آلودگی هوا تعیین و اعمال می شود. براین اساس، خودروهای دسته قرمز شامل خودروهای در سن فرسودگی می شود که کاربراتوری هستند و توان اخذ معاینه فنی را ندارند که این دسته از خودروها امکان تردد در تهران را نخواهند داشت. دسته خودروهای زرد، شامل خودروهایی است که به سن فرسودگی نزدیک هستند و استاندارد آنها پایین‌تر از استاندارد یورو۲ است که محدودیت‌هایی بر تردد آنها در زمان آلودگی هوا در هسته مرکزی و محدوده طرح اعمال می شود. 

خودروهای دسته سبز نیز خودروهای با استاندارد بیش از یورو ۲ هستند که در شرایط اضطرار آلودگی هوا، محدودیت‌هایی برای تردد آنها در نظرگرفته خواهد شد. به همین ترتیب خودروهایی که در دسته آبی قرار می گیرند خودروها برقی و خودروهای با استاندارد بیش از یورو۵ هستند که محدودیت کمتری برای تردد آنها در مواقع حساس، در نظر گرفته خواهد شد. 

این طرح از جمله اقدامات زیست محیطی اتحادیه اروپا برای کنترل وکاهش آلودگی هوا، ناشی از تردد انواع خودروهاست و تا کنون در شهرهای لندن، پراگ، کپنهاک، لیسبون، انتورپ برای خودروها سبک و سنگین، ۵ شهر در کشور سوئد برای خودروهای سنگین، ۱۰ شهر در کشور هلند برای خودروهای سنگین، ۱۰ شهر در ایتالیا برای خودروهای سبک و سنگین و نهایتا ۶۰ شهر در کشور آلمان برای خودروهای سبک و سنگین اجراء شده.

 وی ادامه داد: به دلیل این که به سامانه یکپارچه معاینه فنی وزارت کشور دسترسی نداریم؛ بنابراین باید با برخورد ارشادی این طرح را شروع کنیم .

پورمهدی با بیان این که اگر مردم در جریان اهداف طرح قرار بگیرند، همکاری خواهند کرد، تصریح کرد: از شهرداری انتظار داریم بقیه دوربین‌ها در شهر نصب شود تا این طرح را به نحو احسن اجرا کنیم .

وی با بیان این که متاسفانه به دلیل این که تبریز شهری تک مرکزی است تمام اتوبوس ها وارد مرکز شهر می‌شوند، گفت: باید با برنامه ریزی‌ اقدامی انجام شود تا اتوبوس ها و خودروهای عمومی به مرکز شهر وارد نشوند .

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی افزود: مراکز معانیه فنی باید حتی به صورت شبانه روزی فعال شوند و با اتصال به سامانه یکپارچه معاینه فنی وزارت کشور تمام مراحل مورد نیاز برای اجرای طرحLEZ  انجام شود.

وی افزود: بخش عمده مردم این موضوع را قبول خواهند کرد ولی بخشی از مردم نیز تا برگه جریمه را نبینند متاسفانه این طرح را قبول نمی‌کنند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که برای کنترل آلودگی هوا و اجرا این طرح باید از جایی شروع کنیم، گفت: به زودی وارد فصل زمستان می شویم که احتمالا با آلودگی هوا همراه خواهد بود .

پورمهدی با بیان این که باید برای آگاهی مردم نقشه این طرح بر روی تابلوها نشان داده شود، افزود: این موضوع  باید به صورت کامل در تابلوها و فضای مجازی برای مردم تبیین شود .

وی همچنین با اشاره به مشکلات کمبود پارکنیگ در تبریز گفت: در حال حاضر برنامه های نرم افزاری جدیدی در زمینه موقعیت یابی پارکینگ ها تولید شده؛ به طوری که در نمایشگاه ربع رشیدی نیز به نمایش گذاشته شده است .

وی با بیان این‌که سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز برای کاهش ترافیک از تکنولوژی های روز استفاده کند، گفت: این موارد در دنیا از طریق نرم افزارها حل شده ولی متاسفانه ما استفاده نمی کنیم این در حالی است که برای تغییر وضعیت باید از جایی شروع کنیم .

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مشکلات انتقال آب های سطحی خیابان شهید رضانژاد گفت: چهار سال پیش این خیابان احداث و سپس آسفالت ریزی شده ولی متاسفانه اکنون به دلیل مشکلات مربوط به انتقال آب های سطحی خیابان دوباره شروع به کندن کانال کرده‌اند .

پور مهدی با بیان این که در حال حاضر در قرن 21 با این همه تخصص و افراد تحصیل کرده در حل موارد جزیی مشکل داریم، گفت: در دوره جدید مدیریت شهری تقاضا داریم بر روی این موارد زیاد فکر شود تا چنین مسائلی به وجود نیاید؛ چرا که با شیوه‌های سنتی این موارد حل نمی شود .

وی افزود: عملیات خیابان شهید رضانژاد در حال اجرا است و این موضوع حل خواهد شد، ولی اگر از ابتدا به این مسائل فکر کنیم در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی خواهد شد ./ایسنا


 

نظر شما