شناسهٔ خبر: 22299111 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

شمخانی :

رسانه ها به مبارزه با فساد کمک کنند/ زبان رسانه برای مبارزه با فساد اثبات شده نباید دچار لکنت شود

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی امنیت ملی از رسانه ها خواست به مبارزه به فساد کمک کنند و تاکید کرد: زبان رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی برای مبارزه با فساد اثبات شده با رعایت قانون و اخلاق نباید دچار لکنت شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایرنا، دریابان علی شمخانی بعدازظهر جمعه در مراسم اختتامیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در محل مصلای امام خمینی (ره) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت مطبوعاتی و مجموعه رسانه های کشور که با تلاش و حضور فعال خود موجب شکل گیری و غنای بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات به عنوان رخداد فرهنگی و رسانه ای منحصر به فرد شدند سپاسگزاری کرد.
وی که چند روز قبل نیز بازدیدی از نمایشگاه مطبوعات داشت، مجددا از رسانه های مسئول و متعهد کشور که در طول سالهای پر فراز و نشیب، همکار و همراه تاثیر گذار و ارزشمندی برای نهاد امنیت ملی کشور بودند قدردانی کرد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، حضور خود در مراسم اختتامیه نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها را تداعی کننده ارتباط وثیق میان رسانه و امنیت ملی دانست و از تاثیر و تاثرات متقابل این دو حوزه بر یکدیگر سخن گفت.
وی با اشاره به شعار بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات با عنوان «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی، پیشرفت ملی»، ماهیت این شعار را واجد اشارات روشنی از ارتباط رسانه و امنیت ملی، تلقی کرد.
شمخانی تصریح کرد: بدون شک یکی از اصلی ترین مولفه های تقویت ساختار سیاسی و همسو کننده مجموعه منابع برای تحقق اهداف راهبردی در یک کشور موضوع انسجام اجتماعی است.
وی ادامه داد: توسعه، تعالی و پیشرفت، بدون وجود انسجام اجتماعی امکان پذیر نیست چراکه فقدان انسجام اجتماعی به هدر رفت مهمترین منبع و موتور محرکه پیشرفت یعنی سرمایه های انسانی منجر خواهد شد.
شمخانی تاکید کرد: در جامعه ای که امکان تعالی سرمایه های انسانی فراهم نباشد نمی توان به شکل گیری انسجام اجتماعی امیدوار بود چرا که عقب ماندگی و جهل اجتماعی مهمترین مانع برای ایجاد انسجام اجتماعی است و معتقدیم انسجام بر پایه رویکرد و منافع جمعی شکل می گیرد و تا زمانی که آحاد جامعه در مسیر تعالی قرار نگیرند، هویت ملی و شناخت کافی نسبت به منافع ملی ایجاد نخواهد شد.

**امر و نهی، تعالی سرمایه های انسانی را به دنبال نخواهد داشت
دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه بدون گفتگو، مفاهمه و اقناع سازی نمی توان به ایجاد بستر تعالی در جامعه امیدوار بود، افزود: امر و نهی در پاره ای موارد می تواند موجب شکل گیری آرامش و نظمی تصنعی در جوامع شود اما به طور قطع تعالی سرمایه های انسانی را به دنبال نخواهد داشت.
وی از رسانه ها به عنوان محور و پیشران اصلی برای ایجاد فضای گفتگو و تعالی و زمینه ساز نشاط و انسجام اجتماعی یاد کرد و گفت: از جایگاه مسئول نهاد امنیت ملی کشور و به عنوان فردی که به موضوعات سیاسی، دفاعی و امنیتی اشراف دارد معتقدم که بدون ارائه تعریف مشخص از مسئولیتهای متقابلی که حاکمیت و رسانه نسبت به یکدیکر دارند نمی توان زمینه ایفای نقش حداکثری رسانه ها در حوزه تامین منافع ملی را فراهم کرد.
شمخانی ادامه داد: به میزان کاهش اصطکاک دولت و حاکمیت با رسانه ها و واگذاری امور نظارت بر تخلفات حرفه ای رسانه ها به نهادهای صنفی حرفه ای و مسئولیت پذیر، اعتماد متقابل میان حاکمیت و رسانه ها تقویت خواهد شد و با رشد سرمایه اجتماعی و سپس انسجام اجتماعی، شاهد تقویت مولفه های امنیت ملی خواهیم بود، این حرکت ضمن آن که آزادی مسئولانه رسانه ها را شکل می دهد از امنیتی شدن حوزه فرهنگ که قطعا ضد انسجام اجتماعی و به تبع آن ضد امنیت ملی است جلوگیری خواهد کرد.
وی تاکید کرد: البته مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری جزء لاینفک ایجاد این شرایط است که به طور طبیعی بخش مهمی از آن به رسانه ها و نهادهای صنفی و حرفه ای مرتبط با آن مربوط می شود.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: در این مسیر رسانه ها نیز متقابلا باید نشان دهند که مرادشان از آزادی، ولنگاری و هرج و مرج نیست و بلوغ سیاسی و رسانه ای و تخصصی شان را بیش از گذشته به منصه ظهور برسانند.
شمخانی خاطرنشان کرد: فضای حرفه ای رسانه، نیازمند رسانه حرفه ای است که مبنای فعالیتش هویت و منافع ملی باشد که ما در این بخش نیز با مشکلات قابل توجهی مواجه هستیم.
وی در ادامه به تشریح نقش موثر رسانه ها در تحقق مهمترین مساله امنیت ملی کشور یعنی رفع موانع پیشرفت اقتصادی و در راس آن مبارزه قاطع و بدون تنازل با فساد اقتصادی دارند، پرداخت.

**فساد اقتصادی، مهمترین عامل کاهش سرمایه اجتماعی است
شمخانی خاطرنشان کرد: همه ما بر این باور اشتراک نظر داریم که فساد اقتصادی مهمترین عامل کاهش سرمایه اجتماعی و مانع اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی است، ریشه های شکل گیری و خانه نشین شدن فساد در عدم پاسخگویی، عدم شفافیت، دور زدن قانون، رانت اطلاعاتی، برخوردهای سلیقه ای و تبعیض آمیز و باند بازی و فامیل سالاری است.
وی بیان داشت: طبیعتا اگر انسان عالم را محضر خدا بداند، در این عرصه، معصیت و فساد نمی کند اما اگر فرد یا جریانی از این فضا فاصله گرفت و احساس کرد که می تواند حیاط خلوتی را برای فرار از پاسخگویی و بی قانونی ایجاد کند، دچار فساد خواهد شد.
شمخانی تاکید کرد: زبان رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی برای مبارزه با فساد اثبات شده با رعایت قانون و اخلاق نباید دچار لکنت شود، این روند به طور قطع ایجاد بازدارندگی خواهد کرد و به افزایش هزینه فساد و نا امن شدن فضا برای مفسدان کمک می کند، همه باید به تیز شدن تیغ رسانه ها برای مقابله با فساد کمک کنیم و همه ابزارهای قانونی را برای ایفای نقش فعال و پیشروی رسانه ها در مقابله با فساد به کار بگیریم.
وی اظهار داشت: رسانه ها باید بتوانند با اقتدار کامل ضمن برخورداری از امنیت بیان، امنیت قلم و امنیت شغلی به مسئولیت خود در چارچوب قانون عمل کنند، به طور قطع عدم رعایت قانون در مواجهه با رسانه ها و برخوردهای سیاسی و سلیقه ای، جامعه رسانه ای را دچار تزلزل می کند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی درعین حال تصریح کرد: البته رعایت قانون و انصاف و خودداری از رفتارهای سلیقه ای، سیاسی و خدای نکرده منفعت جویانه از سوی رسانه نیز اصل غیر قابل تغییری است که عدم پایبندی به آن می تواند به محدود شدن فضای کنش سالم و مسئولانه رسانه ای در قبال مقابله با فساد شود.
وی در پایان بیان داشت: با این اعتقاد در طول چهار سال گذشته همه تلاش خود را برای ایجاد فضای مفاهمه با مجموعه رسانه های کشور و همکاری مشترک برای صیانت از ارزشها، منافع و هویت ملی و ایجاد زمینه های تعالی در حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مصروف کرده ایم که البته راه طولانی و پر فراز و نشیبی نیز در پیش داریم.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه، پنجم آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از 940 رسانه در مصلای امام خمینی (ره) تهران گشایش یافت و امروز 12 آبان ماه، به کار خود پایان داد.
سیام**1058**1055
خبرنگار: محمد افضلی**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

نظر شما