شناسهٔ خبر: 22051978 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: العالم | لینک خبر

ولایتی: اروپا حق ندارد درباره حضور ایران در منطقه دخالت کند

عضو هیئت نظارت بر برجام گفت: اروپایی‌ها هم مانند آمریکایی‌ها حق ندارند در مسائل دفاعی و حضور جمهوری اسلامی در منطقه دخالت کنند.

صاحب‌خبر -

العالم _ ایران / سیاسی

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز(شنبه 29 مهر) در حاشیه دیدار با صالح العاروری معاون اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در جمع خبرنگاران درباره واکنش های اخیر مسئولان اروپایی اظهار داشت: موضوع برجام  مشروط به قبول شرایط دیگر نیست موضوع دفاع موشکی ایران مربوط به تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی  بوده و برای دفاع از خودمان از کسی اجازه نمی گیریم.

وی افزود: هر مقدار که لازم باشد از امکانات پیشرفته‌تر دفاعی در جهت دفاع از خود استفاده می کنیم زیرا این جزء خط قرمز ما است و بحث دفاعی چه موشکی و غیر موشکی ربطی به بیگانگان ندارد.

ولایتی  درباره حضور جمهوری اسلامی در منطقه نیز خاطر نشان کرد: اگر کسانی حق  حضور در منطق را داشته باشند، اهل منطقه هستند و جمهوری اسلامی جزیی از منطقه است و به طور طبیعی از متحدین خود که عراق و سوریه و لبنان و همچنین فلسطین هستند حمایت می‌کند.

 مشاور امور بین الملل مقام معطم رهبری  اظهار داشت: ما باید از آنها بپرسیم که شما که از مناطق دیگر مثل اروپا و آمریکا هستید در منطقه ما چه‌کار می کنید و از منطقه ما چه می‌خواهید، بنابراین اجرای برجام به هیچ وجه نباید مشروط به هیچ شرط دیگری باشد به ویژه  به شروطی مانند حضور فعال در منطقه و کمک به خط مقاومت و گسترش و پیشرفته کردن امکانات دفاعی خود  که از مسائل راهبری جمهوری اسلامی  ایران است.

وی تصریح کرد: اروپایی‌ها هم مانند آمریکایی‌ها حق ندارند در مسائل دفاعی و حضور جمهوری اسلامی در منطقه دخالت کنند، برجام هیچ شرطی ندارد به جز آن چیزی که بین دو طرف امضاء شده است لذا وظیفه اروپایی‌ها این است که آمریکا را مجبور به اجرای برجام کنند.

وی در پایان گفت: بدون تردید آنچه که مصلحت جمهوری اسلامی باشد در رابطه با حضور در منطقه و پاسخ دادن به ندای دوستان و دولت‌های قانونی منطقه در مقابله با تروریست اعمال خواهد شد.

تسنیم

نظر شما