شناسهٔ خبر: 22050483 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

ترامپ: مجوز انتشار اسناد پرونده ترور کندی را صادر می‌کنم

دونالد ترامپ اعلام کرده که او به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا اجازه انتشار اسناد محرمانه درباره ترور «جان اف کندی» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را خواهد داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه اعلام کرد که او اجازه انتشار اسناد محرمانه مربوط به ترور «جان اف کندی» رئیس‌جمهور اسبق این کشور را خواهد داد.

«جان فیتز جرالد کندی» (جان اف کندی) سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا بود و از 1961 تا زمان ترورش در 1963 ریاست جمهوری را به عهده داشت. 

کندی ساعت 12:30 بیست و دوم نوامبر 1963 در دالاس به قتل رسید و فردی به نام «لی هاروی اسوالد» در ساعت 7 بعداز ظهر همان روز به جرم قتل یک مأمور پلیس دالاسی مجرم شناخته شد و در ساعت 23:30 همان شب به‌عنوان قاتل رئیس‌جمهور معرفی شد.

این فرد تنها دو روز بعد در ایستگاه پلیس شهر دالاس به قتل رسید. او در بازجویی‌ها گفته بود به کسی تیراندازی نکرده و مدعی شد که دارند از او به عنوان «طعمه» استفاده می‌کنند.

داستان‌های مختلفی درباره ترور کندی در آمریکا مطرح شده و سیا، مافیا، کاگ‌ب، موساد، لیندون ب. جانسون (معاون وقت کندی) و مجتمع‌های نظامی-صنعتی آمریکا به عنوان افراد دخیل در این ترور مطرح شدند.

سرانجام در سال 1992 کنگره آمریکا قانونی به نام «قانون مدارک و سوابق جان اف کندی» تصویب کرد و به اداره ملی آرشیو و سوابق آمریکا دستور داد که مجموعه‌ای از سوابق و مدارک را درباره ترور جان اف کندی ایجاد شود.

اسناد و سوابق مذکور اما با استناد به اینکه حاوی اسناد درباره امنیت ملی است، هیچ گاه منتشر نشدند.

پایگاه پولیتیکو روز جمعه (دیروز) گزارش داد که مقامات دولت ترامپ نگران هستند که برخی از اسناد مذکور درباره ترور جان اف کندی، حاوی اطلاعاتی درباره برنامه‌های اطلاعاتی امریکا است.

اما ترامپ امروز برای انتشار این اسناد اعلام آمادگی کرد.

او در توئیتر نوشت: «در مقام رئیس‌جمهور، من اجازه انتشار اسناد مسدود شده و برای مدت طولانی محرمانه مربوط به جان اف کندی را با توجه به اینکه موضوعی برای اعلام وصول (از طرف من) است، خواهم داد».

پایگاه «هیل» گزارش داد: «در راستای تبعیت از قانون مدارک و سوابق جان اف کندی مصوب سال 1992 که تصریح می‌کند دولت فدرال باید 26 اکتبر 2017 این اسناد را منتشر کند، هزاران سند مربوط به ترور کندی قرار است هفته آینده  توسط اداره آرشیو ملی منتشر شود». 

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

نظر شما