شناسهٔ خبر: 21888810 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: حوزه | لینک خبر

مدیر حوزه‌ علمیه خراسان جنوبی:

رشد و ارتقای فرهنگ در گرو تقویت حوزه‌های علمیه است/ تحصیل ۲ هزار طلبه در خراسان جنوبی

حوزه/ مدیر حوز علمیه خراسان جنوبی با بیان اینکه هدف از تحصیل در حوزه علمیه ابلاغ دین وفهم بوده و در این زمینه تفاوتی بین زن و مردم نیست، گفت: اگر می‌خواهیم به رشد وارتقای فرهنگ در خراسان جنوبی توجه کنیم باید به حوزه‌های علمیه توجه شود.

صاحب‌خبر -

حجت الاسلام مجید نصیرایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در بیرجند، اظهار داشت: استان خراسان جنوبی یک استان فرهنگی، علم دوست و عالم پرور است، اما با این وجود، توجه لازم به زیر ساخت‌های فرهنگی این استان در ابعاد مختلف نمی‌شود.

وی با بیان اینکه همیشه و در هر حالی باید بیشتر به مقوله فرهنگ توجه کرد، افزود: اگر می‌خواهیم به رشد و ارتقای فرهنگ در خراسان جنوبی توجه کنیم باید به مبدا، منشا فرهنگ این استان یعنی به حوزه‌های علمیه توجه جدی داشته باشیم.

تحصیل بیش از ۲ هزار طلبه در مدارس خراسان جنوبی

مدیر حوزه‌ علمیه خراسان جنوبی گفت: درحال حاضر 23مدرسه علمیه در استان خراسان جنوبی وجود دارد که بیش از 2 هزار طلبه در آن در حال تحصیل در سطوح یک، دو وسه هستند.

حجت الاسلام نصیرایی با بیان اینکه هدف از تحصیل در حوزه علمیه ابلاغ دین و فهم است که در این زمینه تفاوتی بین زن ومرد نیست، افزود: اقتصادی که در آن توحید نباشد، شکاف طبقاتی، فساد و فحشا را افزایش می‌دهد و از دل علمی که در آن خدا باوری، معاد نباشد، بمب اتم تولید می‌شود و بر سر هزاران انسان بی گناه فرود می‌آید.

وی افزود: متقاضی برای ورود به حوزه‌ علمیه در خراسان‌جنوبی بیش از این میزان است، اما امکانات و مقدورات به اندازه‌ای که بتوانیم به همه درخواست‌ها پاسخ بدهیم، نیست هر چند تلاش ما بر افزایش سطح کمی و کیفی مدارس علمیه استان است.

قدمت حوزه  استان به ۷۰۰ سال قبل بازمی گردد

مدیر حوزه علمیه خراسان جنوبی بیان داشت: در سال ۷۲۵ قمری، در مدرسه علمیه زهان، وقف کتاب خطی داشته ایم و این نشان می دهد که قدمت حوزه های علمیه در استان به ۷۰۰ سال قبل باز می گردد. همچنین قدمت مدارس علمیه معصومیه،‌ مدرسه ملاعبدالله بشرویه و مدرسه علیا در فردوس به ۴۰۰ سال قبل می رسد.

حجت الاسلام نصیرایی در پایان گفت: رهبر معظم  انقلاب اسلام از بیرجند به عنوان شهر علم و ایمان یاد کرده اند و این مهم باید مدنظر همه مسئولان و مردم قرار بگیرد.

انتهای پیام/

نظر شما