شناسهٔ خبر: 21887712 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

رونمایی از مستند تلویزیونی می‌بی غش

با حضور مقامات بلند پایه کشور از مستند تلویزیونی می‌بی غش رو نمایی شد .

صاحب‌خبر -
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،مرکز فارس ، مدیر کل صدا و سیمای مرکز فارس گفت: برنامه‌ی تخصصی " می‌بی غش" با هدف بازنمایی چهره واقعی شخصیت بزرگ و تاثیرگذار حافظ و ابهام زدایی از اشعار و احوال وی، آغاز تولید شده است.
سهرابی افزود: برنامه " می‌بی غش" تلاشی رسانه‌ای است تا با بهره گیری از آرا و نظرات کارشناسان برجسته ادبی و پژوهشگران صاحب نام کشور همچون دکتر غلامحسین دینانی، دکتر بهاء الدین خرمشاهی، دکتر کزازی و دکتر سیروس شمیسا و همچنین بررسی منابع و اسناد موجود و طراحی آیتم‌های مرتبط به رمزگشایی شخصیت، افکار و اندیشه‌های این شاعربلند آوازه ایران و جهان بپردازد و با مراجعه به اشعار وی و در نظر گرفتن وضعیت و شرایط حاکم بر روزگار وی، راز ماندگاری و جهانی شدن او را نشان دهد.
رونمایی از مستند تلویزیونی می‌بی غش
وی افزود: در این برنامه مسیر زندگی حافظ شیرازی از تولد تا مرگ و اوضاع و احوال قرن هشتم هجری در ۲۵ موقعیت تاریخی در شیراز روایت خواهد شد وکارشناسان دینی نیز در این برنامه به خاستگاه قرآنی غزلیات حافظ با عنوان دولت قرآن می‌پردازند.
مدیر کل صدا و سیمای فارس افزود، آرمیدگان در جوار حافظ از دیگر بخش‌های این برنامه است که درآن زندگی و آثار شاعران، نویسندگان، فلاسفه، ادبا و هنرمندان بزرگی که در آرامگاه حافظیه به خاک سپرده اند معرفی خواهند شد، شخصیت‌های بزرگی نظیر، فرصت الدوله شیرازی، اهلی شیرازی، رضوی سروستانی، دکتر مهدی حمیدی، دکتر لطفعلی صورتگر و... که با همه بزرگی و آوازه‌ای که دارند، سایه نشین سرو قامتی، چون حافظ هستند.
اجرای ۱۳ غزل از غزلیات حافظ توسط ۱۳ خواننده سنتی که در گوشه‌ها و دستگاه‌های مختلف اجرا خواهد شد از آیتم‌های دیگر برنامه است.
به گفته مدیر سهرابی ، این برنامه برای نخستین بار در چنین سطح و گستره‌ای و به طور ویژه در مورد حافظ در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تولید  و برای پخش از شبکه‌های سراسری و استانی ارسال می شود.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان گردشگری ،میراث فرهنگی و صنایع دستی ،استاندار فارس ، رئیس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و دیگر نمایندگان مجلس و جمعی از مقامات کشوری و استانی و مردم حاضر در آرامگاه لسان الغیب حافظ شیرازی در روز حافظ در آیین رونمایی از این مستند ۱۳ قسمتی تولید سیمای مرکز فارس که همزمان با بزرگداشت این شاعر پر آوازه کشورمان انجام شد شرکت داشتند .
در این مراسم تعدادی از اساتید، پژوهشگران، ادیبان همکار این برنامه از جمله استاد کزازی، دکتر بلخاری و دیگر حافظ پژوهان و حافظ شناسان یاریگر این برنامه حضور داشتند.

نظر شما