شناسهٔ خبر: 21886369 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

چرا مردم باید در برابر آنفولانزا واکسینه شوند؟

پاسخ به ۱۵ سوال متداول درباره واکسن آنفولانزا

تقریبا تمامی کسانی که بالای ۶ ماه سن دارند، می‌توانند از واکسن آنفولانزا استفاده کنند. البته شرایط خاصی و یا عدم مصرف آنفولانزا برای عده معدودی نیز در نظر گرفته شده است. واکسینه کردن افراد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس آنفولانزا بسیار مهم است.

صاحب‌خبر -

واکسن آنفولانزا

 

سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی زاده سرچشمه: آنفولانزا یک از بیماری‌های کاملا جدی است که می‌تواند باعث بستری شدن شخص بیمار و در پاره‌ای اوقات سبب مرگ نیز شود. موارد ابتلا به آنفولانزا در هر فصلی متفاوت است و همچنین نحوه‌ٔ تکثیر این بیماری در افراد مختلف با هم فرق دارد. هر ساله میلیون‌ها نفر به بیماری آنفولانزا مبتلا می‌شوند. از این بین صدها هزار نفر در بیمارستان بستری می‌شوند و همچنین سالانه ده‌ها هزار نفر نیز به خاطر ابتلا به این ویروس خطرناک جان خود را از دست می‌دهند. ویروس آنفولانزا می‌تواند افراد سالم را بیمار کند و از طریق همان افراد به راحتی گسترش یابد. واکسن سالانه آنفولانزا بهترین راه برای کاهش و کنترل این بیماری مرگبار است. وقتی مردم استقبال بیشتری از واکسن آنفولانزا می‌کنند، سطح گسترش این ویروس نیز، در جامعه کاهش می‌یابد.

 

 


چگونه واکسن‌های آنفولانزا کار می‌کنند؟


واکسن های آنفولانزایی که برای انسان در نظر گرفته می‌شود، تقریبا دو هفته پس از واکسیناسیون آنتی بادی‌ها را در بدن ایجاد می‌کنند. این آنتی بادی‌ها بدن را در برابر عفونت حاصل از ویروس آنفولانزا حفظ می‌کند. واکسن‌های سنتی آنفولانزا با نام واکسن‌های سه گانه بدن شما را در برابر حمله ویروس آنفولانزا حفظ می‌کند. این واکسن‌های سه گانه با سه نمونه ویروس آنفلوانزای) A (H1N1، یک ویروس آنفلوآنزا(A (H3N2 و یک ویروس آنفلوانزای B ساخته شده است. البته واکسن چهار گانه نیز برای محافظت شما در برابر انواع ویروس‌های آنفولانزا ساخته شده است.


چه نوع واکسن آنفلوانزا در دسترس است؟


هر دو واکسن‌های سه گانه (سه جزء) و چهارگانه (چهار جزء) آنفولانزا در دسترس خواهند بود.

 

پاسخ به ۱۵ سوال متداول درباره واکسن آنفولانزا


چه کسی مجاز به دریافت واکسن آنفولانزا هستند؟


تقریبا تمامی کسانی که بالای ۶ ماه سن دارند، می‌توانند از واکسن آنفولانزا استفاده کنند. البته شرایط خاصی و یا عدم مصرف آنفولانزا برای عده معدودی نیز در نظر گرفته شده است. واکسینه کردن افراد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس آنفولانزا بسیار مهم است. همچنین به افراد سالمند و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و ممکن است خیلی راحت به این بیماری مبتلا شوند، تزریق واکسن توصیه می‌شود. در کل استفاده از واکسن آنفولانزا به اشخاصی که ممکن است، بر اثر ابتلا به این بیماری جانشان تهدید شود، توصیه می‌شود. به طور مثال افراد بالای ۵۰ سال، افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی مزمن و انسان‌هایی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند، بهتر است از این واکسن استفاده کنند.


چه کسی نباید از واکسن آنفولانزا استفاده کنند؟


CDC (مرکز کنترل بیماری‌ها) واکسن‌های مختلف آنفولانزا را برای استفاده عموم مردم در گروه‌های مختلف تایید کرده است. از جمله فاکتورهایی که تعیین می‌کند، شخص می‌تواند از واکسن آنفولانزا استفاده کند عبارتند از: سن، میزان سلامتی و هر گونه آلرژی به واکسن آنفلوانزا یا اجزای آن است. واکسن آنفولانزا برای افراد زیر ۶ ماه و اشخاصی که به واکسن و مواد درونش آلرژی دارند و همچنین کسانی که به تخم مرغ آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود. قبل از استفاده از واکسن آنفولانزا باید با پزشک خود مشورت کنید.


زمان مناسب برای تزریق واکسن چه موقعی است؟


توجه داشته باشید پیش از آنکه ویروس آنفولانزا در جامعه گسترش یابد باید واکسن دریافت کرده باشید. یادتان نرود حدودا دو هفته طول می‌کشد تا آنتی بادی‌های موجود در واکسن کار خود را برای حفاظت از بدنتان شروع کنند. قبل از شروع فصل سرما بهترین موقع برای تزریق واکسن آنفولانزا است. چرا که با سرد شدن هوا فعالیت ویروس آنفولانزا چندین برابر می‌شود. کودکانی که نیاز به ۲ دوز از واکسن دارند، باید زودتر اقدام به واکسیناسیون کنند، چرا که فاصله هر دوز از واکسن باید حداقل ۴ هفته باشد.

 

پاسخ به ۱۵ سوال متداول درباره واکسن آنفولانزا


کجا می‌توان واکسن آنفلوانزا را دریافت کنیم؟


تقریبا تمام داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز بهداشت و حتی در برخی موارد مراکز بهداشتی دانشگاه‌ها این واکسن را ارائه می‌کنند. دریافت این واکسن نیازی به نسخه پزشک و یا مراقبت ویژه توسط پرستاران ندارد. اما بهتر است که شما تزریق این واکسن را در یک محیط درمانی انجام دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانند، اقدامات لازمه را انجام دهند. مشورت با پزشکان درباره تزیق واکسن به نفع شما خواهد بود.

 

 


چرا باید هر ساله واکسن آنفولانزا تزریق کرد؟


استفاده از واکسن آنفولانزا در هر سال به دو دلیل ضروری است؛ اول اینکه پاسخ بدن به واکسیناسیون در طول زمان کاهش می‌یابد، بنابراین برای محافظت مطلوب، تزریق واکسن سالیانه لازم می‌شود. دوم اینکه ویروس‌های آنفولانزا دائما در حال تغییر هستند، برای همین منظور متخصصین هر ساله در حال بررسی واکسن آنفولانزا هستند و گاهی اوقات آن را به روز می‌کنند تا بتوانند با تغییر رویکرد ویروس آنفولانزا بهتر مبارزه کنند. برای همین منظور برای محافظت بیشتر باید هر ۶ ماه یکبار و یا سالیانه واکسینه شوید.


آیا واکسن آنفلوآنزا درست کار می کند؟


در سوال این جواب باید بگویم که نه! چرا که دو هفته زمان می‌برد تا واکسن روی بدن تاثیر بگذارد. اگر شخصی در این مدت به ویروس آنفولانزا مبتلا شود، به ناچار باید دوره نقاهت را بگذراند. به همین دلیل تاکید می‌شود که واکسن در اوایل فصل پاییز پیش از آنکه دوره سرما و فصل آنفولانزا شروع شود، تزریق را انجام داده باشید.


آیا پس از تزریق واکسن سالیانه آنفولانزا باز هم امکان ابتلا به به این بیماری وجود دارد؟


بله، پس از تزریق واکسن آنفولانزا امکان آلوده شدن به این ویروس وجود دارد. توانایی واکسن آنفولانزا برای حفاظت شما در برابر این بیماری به سن و وضعیت سلامت فرد در هنگام واکسیناسیون و نیز شباهت ویروس‌هایی که در جامعه با واکسنی که تزریق شده است دارد. اگر ویروس ضعیف شده واکسن آنفولانزا که به شما تزریق می‌شود با ویروس آنفولانزایی که در جامعه گسترش یافته است، مطاقبت داشته باشد، اثر بخشی واکسن بالا خواهد بود. در غیر این صورت واکسن آن چنان کارایی نخواهد داشت. به یاد داشته باشید که واکسن‌هایی را مصرف کنید که حتما مربوط به همان سال باشد تا سازگاری برای مبارزه با ویروس‌های جدید را در خود داشته باشد.

 

پاسخ به ۱۵ سوال متداول درباره واکسن آنفولانزا


مزایای تزریق واکسن آنفولانزا چیست؟


در حالی که استفاده از واکسن آنفولانزا می‌تواند متفاوت باشد. با این تفاسیر دلیل زیادی برای استفاده کردن از واکسن آنفولانزا سالیانه وجود دارد.


۱. واکسن آنفولانزا می‌تواند جان شما را از ابتلا به ویروس آنفولانزا حفظ کند.


۲. تزریق واکسن آنفولانزا می‌تواند درصد بستری شدن کودکان و افراد مسن را بر اثر ابتلا به ویروس آنفولانزا کاهش دهد.


۳. تزریق واکسن آنفولانزا یک ابزار پیشگری مهم برای افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن است.

 

۴. تزریق واکس آنفولانزا باعث کاهش بستری شدن افراد مبتلا به دیابت، بیماری‌های مزمن ریوی و بیماران قلبی می‌شود.


۵. واکسیناسیون در حین و پس از بارداری می‌تواند از مادران باردار محافظت کند. این اثر بخشی در کودکان تازه متولد شده نیز تاثیر گذار است.


۶. مطالعات نشان داده است، واکسن آنفولانزا در زنان باردار خطر ابتلا به عفونت حاد تنفسی ناشی از آنفولانزا را در آن‌ها کاهش می‌دهد. همچنین این اثر بخشی بر روی کودکان تا چند ماه پس از تولد مشاهده شده است.


۷. واکسن آنفولانزا می‌تواند تشدید بیماری را در شما کاهش داده و همین امر خطر مرگ و میر ناشی از ویروس آنفولانزا را نیز کاهش می‌دهد. همچنین این امر سبب می‌شود، افرادی که با شما زندگی می‌کنند، از طریق شما به این ویروس مبتلا نشوند.


آیا واکسن می‌تواند از شما حفاظت کند، حتی اگر با ویروس سال سازگار نباشد؟


بله، آنتی بادی‌های موجود در واکسن می‌تواند بدن شما را در برابر حمله انواع ویروس‌ها آنفولانزا حفظ کند. ممکن است آن اثر بخشی واقعی را نداشته باشد اما بی تاثیر نیز نیست. در هر صورت می‌تواند، اثر بخشی ویروس‌های مهاجم را در بدن کاهش دهد. ریشه کن کردن ویروس در بدن بسته به واکسنی دارد که شما در آن سال تزریق کرده‌اید.

 

پاسخ به ۱۵ سوال متداول درباره واکسن آنفولانزا


آیا واکسن‌هایی که درست می‌شوند، برای مبارزه با همان ویروس‌هایی هستند که در جامعه گسترش یافته‌اند؟


همان طور که گفته شد، ویروس‌های آنفولانزا هر چند مدت یک بار تغییر استراتژیک می‌دهند. این بدان معنی است که خودشان را در برابر واکسن‌های قدیمی قوی‌تر می‌کنند، از این رو متخصصین این حوزه سعی می‌کنند با کشت ویروس‌های جدید راه‌های مبارزه تازه‌تری را در واکسن‌ها ایجاد کنند. بنابراین ممکن است که واکسنی که هر سال تولید می‌شود، توانایی نابودی ویروس‌های جدید را داشته باشد.

 

 


آیا واکسن آنفولانزا خود می‌تواند باعث بیماری آنفولانزا شود؟


نه، واکسن آنفولانزا قادر نیست باعث ایجاد بیماری آنفولانزا در بدن شود. هر چند که ویروس‌های ضعیف شده این بیماری را در خود داشته باشد. از آنجایی که ویروس درون واکسن‌های آنفولانزا به صورت غیر فعال تزریق می‌شوند و همچنین اسپری‌هایی که ویروس آنفولانزا را از طریق بینی وارد بدن می‌کنند، زنده هستند اما به صورت ضعیف شده به بینی اسپری می‌شوند. چنین ویروس‌هایی توانایی تکثیر و غلبه بر سیستم دفاعی بدن ما را ندارند. این ویروس‌ها که به بینی اسپری می‌شوند، فقط می‌توانند در دمای پایین از خود فعالیت داشته باشند. پس این گونه ویروس‌ها نمی‌توانند درون ریه‌ها و یا دیگر مناطق گرم بدن گسترش پیدا کنند. ممکن است که واکسن آنفولانزا همراه با عوارض باشد اما این عوارض خفیف و کوتاه مدت خواهد بود. در ادامه با برخی از عوارض جانبی و جزئی استفاده از واکسن آنفولانزا آشنا می‌شوید؛ درد، قرمزی، و یا تورم در محل تزریق، تب در درجه پایین و تیر کشیدن سر، می‌تواند از عوارض جانبی استفاده از واکسن آنفولانزا باشد.


ویروس‌های واکسن اسپری بینی ضعیف شده هستند و در اغلب موارد با عوارض خاصی همراه نیستند. اما در کودکان عوارض جانبی استفاده از اسپری بینی ممکن است باعث آبریزش بینی، خستگی، سردرد، استفراغ و حتی دردهای عضلانی منجر شود. عوارض جانبی استفاده از واکسن اسپری بینی در بزرگسالان ممکن است، باعث به وجود آمدن؛ آبریزش بینی، سردرد، گلو درد و سرفه شود. چنین علائمی معمولا در یک مدت کوتاه، پس از تزریق و یا اسپری کردن واکسن شروع می شود که بسیار ملایم و کوتاه مدت خواهد بود. تقریبا همه افرادی که واکسن آنفولانزا دریافت می‌کنند، پس از تزریق دچار مشکلات جدی و خاصی نمی‌شوند. با این حال در موارد نادر، واکسیناسیون آنفلوانزا می‌تواند باعث مشکلات جدی مانند واکنش شدید آلرژیک شود.

 

پاسخ به ۱۵ سوال متداول درباره واکسن آنفولانزا


چه میزان واکسن در طول ۲۰۱۷-۲۰۱۶ در دسترس خواهد بود؟


واکسن آنفولانزا توسط تولید کنندگان خصوصی تولید می‌شود، بنابراین میزان عرضه به تولید کنندگان بستگی دارد. در ابتدا تولیدکنندگان واکسن تخمین زده بودند که از سال ۲۰۱۵ میلادی تا سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۵۱ میلیون تا ۱۶۶ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزای تزریقی (یعنی واکسن‌های غیرفعال شده و واکسن آنفلوانزا) در دسترس خواهد بود.


کجا می‌توانم اطلاعاتی در مورد عرضه واکسن پیدا کنم؟


اطلاعات مربوط به تامین واکسن در وب سایت CDC آنفلوانزا موجود است.


توجه ویژه به کسانی که به تخم مرغ آلرژی دارند


توصیه‌هایی برای واکسیناسیون افراد مبتلا به آلرژی‌های تخم مرغ از سال‌های گذشته (تا سال جاری) هیچ تغییر نکرده و به قوت خود باقی است. افرادی که به تخم مرغ آلرژی دارند، می‌توانند واکسن‌های مخصوص به خود را با مجوز رسمی که برای شرایط سنی آنها درست شده، تهیه کنند. افرادی که واکنش آلرژیک شدید نسبت به تخم مرغ دارند، باید در مکان‌های بیمارستانی و یا درمانگاهی پیشرفته زیر نظر پزشک تزریق کنند. این گونه افراد باید ۳۰ دقیقه پس از تزریق واکسن در درمانگاه و یا بیمارستان حضور داشته باشند تا در صورت بروز مشکل اقدامات لازم روی آنها صورت گیرد.


منبع: cdc.gov

 

نظر شما