شناسهٔ خبر: 21885809 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

تاکید سفیر ایران در آنکارا و مدیرعامل خبرگزاری آناتولی برای همکاری رسانه ای ایران و ترکیه

صاحب‌خبر -

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر ایران در ترکیه در دیدار با کازانچی با اشاره به روند رو به توسعه همکاری های دو جانبه و چند جانبه منطقه ای و بین المللی بین ایران و ترکیه گفت: در حال حاضر روابط دو کشور در شرایط رو به توسعه و پایداری قرار دارد و سفر رییس جمهوری ترکیه به تهران فصل جدیدی در مناسبات دو کشور گشوده است.
وی روابط دو کشور را متوازن و رو به توسعه عنوان کرد و همکاری و همگامی ایران و ترکیه در خصوص فرایند صلح سوریه در قالب مذاکرات آستانه و نیز اتفاق نظر دو کشور در زمینه همه پرسی در اقلیم کردستان را نشانه رایزنی ها و مذاکرات مقامات تهران و آنکارا در بالاترین سطح ذکر کرد.
وی برگزاری بیست و ششمین دوره کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ایران و ترکیه در آینده نزدیک و پیگیری توافقات انجام شده در جریان سفر رییس جمهوری ترکیه به تهران را از جمله مهمترین برنامه های دو کشور برای تحقق 30 میلیارد دلار تجارت سالانه عنوان کرد.
وی با بیان این که دو کشور ظرفیت تحقق این هدف را دارند، اظهار کرد: ایران و ترکیه در حوزه های اقتصادی و بسیاری از حوزه های دیگر مکمل هم هستند.
وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران ارزش و اهمیت زیادی برای ارتباط با ترکیه قائل است و ما علاوه بر توسعه روابط دو جانبه، خواهان همکاری در موضوعات چندجانبه و منطقه ای هم هستیم.
طاهریان فرد تاکید کرد: پایداری و امنیت منطقه و توسعه، دو امر به هم پیوسته هستند و دو کشور ایران و ترکیه ظرفیت لازم در این عرصه را دارند و می توانند در برقراری امنیت و تحقق اهداف توسعه در منطقه با هم همکاری کنند.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی در خصوص تحولات دو کشور و نیز ارایه تصویر درست از کشورهای همدیگر در ایران و ترکیه ضروری است و ما نباید اطلاعات در خصوص همدیگر را از رسانه های دیگر و بیگانه بگیریم.
وی با بیان این که رسانه های دو کشور بخش مهمی از پازل همکاری و مناسبات میان دو کشور هستند، گفت: رسانه ها و خبرگزاری های شناسنامه دار تاثیر بسزایی در ایجاد تصویر درست از همدیگر دارند و ما آماده ایم تا روابط دو کشور در بخش اطلاع رسانی و حوزه فعالیت های رسانه ای بیش از پیش گسترش یابد.
سفیر کشورمان در ترکیه اضافه کرد: ما خواهان روابط دوجانبه رسانه ای با ترکیه هستیم و موسسات تحقیقاتی و اندیشکده ها هم ارتباطات خوبی با طرف های ترکیه ای برقرار کرده اند.
طاهریان فرد با اشاره به اهمیت و جایگاه رسانه های ملی و محلی در توسعه مناسبات فرهنگی دو کشور افزود: هر چند امروز ارتباطات و فضای رسانه ای گسترده شده و اخبار در محافل و شبکه های اجتماعی به سرعت در گردش قرار گرفته است، ولی کماکان نباید اهمیت رسانه های تصویری، خبرگزاری های رسمی و اصحاب رسانه های ملی و محلی را در حوزه افکار عمومی کم اهمیت بدانیم.
رییس خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز در این دیدار با ضروری خواندن همکاری های رسانه ای بین ایران و ترکیه گفت: ما نیز معتقدیم که ارتباط اصحاب رسانه دو کشور باید در چارچوب مناسب توسعه و تعمیق یابد.
شنول کازانچی با اشاره به جایگاه تمدنی ایران و تاریخ روابط دو کشور تاکید کرد: مردم ترکیه دیدگاه و تصویر بسیار مثبتی از ایران و ایرانیان دارند و سالانه حجم بالایی از گردشگران ایران و ترکیه به کشور مقابل سفر می کنند.
وی حجم مبادلات کنونی اقتصادی بین ایران و ترکیه را به سبب وجود ظرفیت های گسترده قابل ارتقا به 50 میلیارد دلار در سال و میزان سفر گردشگران را قابل افزایش تا سقف 10 میلیون نفر ذکر کرد و افزود: دیدار مقامات و هیات های دو کشور می تواند دو کشور را بیش از پیش به هم نزدیک کند.
وی بیان کرد: تفاهم دو کشور در خصوص جنگ سوریه در قالب مذاکرات آستانه و اشتراک نظر در خصوص اقلیم کردستان عراق دو کشور را بیش از گذشته به هم نزدیک تر کرده و نگرش مثبتی بین دو کشور برقرار شده است.
وی اضافه کرد: روابط ترکیه با ایران آنقدر بهبود یافته که مقامات ترکیه و مقامات کشورهای دیگر این نوع رابطه را مثال می زنند و به عنوان نمونه بیان می کنند و ما خواهان حفظ این ارتباطات گسترده هستیم.
کازانچی با اشاره به اهمیت توسعه مراودات و مبادلات رسانه ای میان دو کشور، آمادکی خبرگزاری آناتولی را برای همکاری با طرف های ایرانی خود ابراز و تاکید کرد: از همه پروژه های همکاری مشترک برای توسعه مبادلات و مناسبات رسانه ای میان ایران و ترکیه حمایت خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا، این دیدار با حضور محمدابراهیم طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، سعید آدینه لو وابسته مطبوعاتی و دیپلماسی عمومی سفارت، حسن فاخری مدیر دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در ترکیه، شنول کازانچی مدیرعامل خبرگزاری آناتولی، حکمت گوک مدیر بخش فارسی این خبرگزاری و متین موتان اوغلو معاون مدیرعامل و سردبیر این رسانه در محل خبرگزاری آناتولی ترکیه انجام شد.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

نظر شما