شناسهٔ خبر: 21528379 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

تعلیق یک عضو شورای شهر یزد ربطی به شورای نگهبان ندارد/فرزندان ما جایی منصوب نشدند، حقوق نجومی هم نمی‌گیریم

سخنگوی شورای نگهبان گفت: اقدام دیوان عدالت اداری در تعلیق عضویت یک عضو شورای شهر یزد در چارچوب اختیارات قانونی بوده است و ربطی به شورای نگهبان ندارد.

صاحب‌خبر -

کدخداییبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که صبح امروز با اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت ایام محرم و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها با بیان اینکه عدم مغایرت 6 مصوبه ارسالی از مجلس با شرع و قانون اساسی شناخته شد، گفت: 5 مصوبه و یک اساسنامه مغایرت آن با شرع و قانون اساسی شناخته شد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دیوان عدالت اداری می‌تواند بر اساس مصوبه شورای نگهبان عضویت سپنتا نیک‌نام عضو زرتشتی شورای شهر یزد را ملغی کند یا خیر بیان داشت: آن چه که فقهای شورای نگهبان اعلام نظر کردند درباره افراد نبوده بلکه نسبت به تبصره مصوبه‌ای در قانون انتخابات شهر و روستا بوده است.

وی ادامه داد: فقهای شورای نگهبان ذیل ماده مربوطه اعلام نظر شرعی کردند، دیوان عدالت اداری می‌تواند در چارچوب قوانین اداری اقدام کند که این موضوع ارتباطی با شورای نگهبان ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: شورای نگهبان تنها درباره موارد خلاف شرع و قانون بودن یک مصوبه اعلام نظر می‌کند و کاری به انتخابات شوراهای شهر و روستا ندارد.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا قانون اقدام متناسب و متقابل با دولت در زمان اجرای برجام دارای ایرادات قانونی بوده است که دولت نمی‌تواند آن را در زمینه بدعهدی‌های آمریکا اجرا کند، گفت: اگر ایرادات قانونی و شرعی داشت از طرف شورای نگهبان اعلام می‌شد اما اینکه سیاست‌های راهبردی را که مقام معظم رهبری اعلام می‌کنند برای مسئولان به عنوان نقشه راه لازم‌الاجراست.

وی همچنین با اشاره به مصوبه اخیر مجلس با عنوان اقدامات متقابل با اقدامات ماجراجویانه آمریکا در منطقه هم تأکید کرد به دلیل آن که شورای نگهبان زمان کافی برای بررسی این مصوبه نداشته و اکنون زمان قانونی آن گذشته است لذا بر اساس قانون مجلس و دولت می‌تواند آن را ابلاغ کرده و اجرا کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بر اساس اعلام اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام آیا فقهای شورای نگهبان نمی‌خواهند حضور بیشتری در جلسات این مجمع داشته باشند، اظهار کرد: امروز فقهای شورای نگهبان در جلسه مجمع تشخیص شرکت کردند البته فقها در صورتی که مسائل مربوط به ابهام در نظر شورا وجود داشته باشد در جلسات مجمع شرکت می‌کند.

کدخدایی همچنین در واکنش  به مسائلی مربوط به ایراد مصوبه بازنشستگی در برخی خبر‌ها نیز گفت: این موضوع در برنامه ششم توسعه مطرح شد که البته شورای نگهبان همان زمان هم ایرادات خاصی نسبت به مصوبه بازنشستگی نگرفت اما ظاهرا به دلیل بار مالی یا موضوع دیگری دولت هنوز نتوانسته آن را اجرایی کند و اگر مسئله‌ای از سوی شورای نگهبان باشد آن را اعلام می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا به نظر شما دریافت حقوق‌های نجومی و یا استخدام فرزندان مقامات کار درستی است یا خیر بیان داشت: فرزندان ما جایی منصوب نشدند و حقوق نجومی هم نمی‌گیریم.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: باید بر اساس معیارهای موجود در قانون و راهبرد‌های مقام معظم رهبری و امام راحل مسئولان حرکت کنند و جدای از آن که این مسائل تخلف است این اقدامات منجر به بی‌اعتباری مسئولان نزد مردم می‌شود.

کدخدایی همچنین در واکنش سوالی مبنی بر اینکه آیا فشار برخی مقامات برای انتصاب فرزندانشان مورد رصد شورای نگهبان قرار می‌گیرد گفت: اگر اقدامی خلاف قانون باشد حتما مورد رصد قرار گرفته و در زمان تأیید صلاحیت‌ها بررسی می‌شود.

وی در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر اینکه تعیین درصد سودهای بانکی بر عهده فقهای شورای نگهبان است تصریح کرد: آن چه که به عنوان قانون آمده مورد تأیید فقهای شورای نگهبان قرار گرفته است اما اگر مسئله‌ای در زمان اجرا طور دیگری پیش می‌رود دیگر مورد تأیید و مربوط به شورای نگهبان نیست.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین با اشاره به تعیین بحث رجل سیاسی در شورای نگهبان هم تأکید کرد: به دلیل برگزاری اجلاسیه مجلس خبرگان و ملاقات اعضای مجمع تشخیص مصلحت با مقام معظم رهبری دو جلسه پیشین تشکیل نشده است اما پژوهشکده شورا هر هفته جلسات بررسی را  برگزار کرده و نظرات را به اعضای شورای نگهبان اعلام می‌کند که امیدواریم به زودی این مسئله به جمع‌بندی رسیده و آن را اعلام کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با برگزاری جلسات مشترک شورای نگهبان، وزارت کشور و مجلس درباره بررسی قانون انتخابات شوراها گفت: اکنون این موضوع در کمیته‌ای با حضور نمایندگانی از وزارت کشور، مجلس و شورای نگهبان بررسی می‌شود که هفته پیش هم جلسه داشت.

وی ادامه داد: امیدواریم نظرات کارشناسی بعد از تکمیل شدن به کمیسیون اصلی مجلس برود تا مورد بحث قرار گیرد البته دولت هم باید لایحه انتخابات شوراها را هرچه زودتر ارائه کند تا بتوان یک قانون مطلوب و مورد نیاز جامعه را تدوین کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مجلس در مصوبه خود مربوط به کاهش مجازات قاچاقچیان مواد مخدر اعدام‌ها را کاهش داده و سهمیه‌ای برای مواد مخدر تعیین کرده است شورای نگهبان چه واکنشی نشان خواهد داد، اذعان کرد: مصلحت کارشناسی بر عهده مجلس بوده و شورای نگهبان دخالتی در این مورد ندارد اما اگر مصوبه مجلس دارای ایراد باشد شورا نسبت به آن اعلام نظر می‌کند که این طور هم بوده است.

کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان عدم مغایرت با  شرع و قانون اساسی 6 مصوبه مجلس را اعلام کرد گفت: لایحه اصلاح ماده 35 قانون خدمت وظیفه عمومی، لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب و تهیه آثار علمی، لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع توسعه ملی، طرح ترویج کتابت قرآن کریم به رسم‌الخط مفاخر ملی و لایحه موافقت‌نامه همکاری‌های اقتصادی میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلوونی مصوبات تأیید شده به وسیله شورا نگهبان بود.

وی همچنین با اشاره به مصوبات دارای ایراد هم اظهار کرد: طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر به دلیل وجود چند ابهام که مجلس نتوانسته بود آن‌ها را رفع کند بار دیگر دارای ایراد شناخته شد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا و طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد همچنین دارای ایراد شناخته شدند.

کدخدایی تأکید کرد: طرح عضویت رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در برخی از شوراهای عالی با عنایت به اینکه اساسنامه سازمان پدافند پیش از این به تصویب مقام معظم رهبری  رسیده بود، این مصوبه به دلیل مغایرت با اصل 57 قانون مغایر با قانون اساسی شناخته شد.

انتهای پیام/ 

نظر شما