شناسهٔ خبر: 21366572 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: ۵۹۸ | لینک خبر

پوند انگلستان رکورد زد

بررسی ها نشان می دهد در نتیجه جهش نرخ تورم انگلستان به ۲.۹ درصد، پوند به بالاترین میزان یک ساله خود رسید و فشارهای هزینه‌های زندگی در این کشور را در ماه آگوست، افزایش داد.

صاحب‌خبر -
به گزارش پایگاه 598 به نقل از مهر، با جهش نرخ تورم انگلستان به ۲.۹ درصد، پوند به بالاترین میزان یک ساله خود رسید. فشار هزینه‌های زندگی در انگلستان با جهش غیرمنتظره تورم در ماه آگوست، بیشتر از پیش شد.

ماه گذشته، شاخص قیمت مصرف‌کننده از ۲.۶ درصد به ۲.۹ درصد جهش کرد و با بیشترین میزان ۴ ماهه ماه می برابر شد. خریداران با افزایش شدید قیمت‌های پوشاک، به‌ویژه پوشاک بانوان مواجه شدند به‌علاوه سوخت در جایگاه‌ها، با قیمتی گران‌تر عرضه شد.

اقتصاددانان ضعیف بودن پوند را که باعث شده است واردات گران‌تر تمام شود، مقصر می‌دانند. تورم اصلی به حدود ۲.۹ درصد افزایش یافت که بالاترین میزان از سال ۲۰۱۱ تا کنون است و این باعث شد فشار بیشتری به بانک مرکزی برای در نظر گرفتن این که نرخ بهره خود را افزایش دهد، وارد شود. به این صورت تورم تقریبا ۱ درصد کامل از هدف ۲ درصدی بانک مرکزی بالاتر است.

حدس و گمان‌ها راجع به این که بانک مرکزی انگلستان نرخ بهره را افزایش خواهد داد، باعث شد قیمت پوند بالاتر برود و درحال حاضر ارزش پوند در برابر دلار به بیشترین نرخ یک ساله خود یعنی ۱.۳۲۷ دلار و بیشترین نرخ ۶ هفته‌ای خود در برابر یورو یعنی ۱.۱۱ یورو، رسیده است.

اتحادیه‌ها درخواست‌های خود را برای افزایش نرخ دستمزد تمامی کارگران تجدید کردند. در صورتی که این امر محقق نشود کارکنانی مثل پرستاران و معلمان از کاهش قابل توجه دستمزد واقعی خود رنج خواهند برد.

نظر شما