شناسهٔ خبر: 21365791 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: جماران | لینک خبر

پسته دامغان سالانه 700 میلیاردتومان ثروت تولید می کند

به گزارش ایرنا ، ابوالفضل حسن بیکی، پنجشنبه در آیین پایانی چهارمین جشنواره ملی پسته دامغان در سالن هلال احمر این شهرستان افزود : اگر این ثروت بزرگ در توسعه و

صاحب‌خبر - به گزارش ایرنا ، ابوالفضل حسن بیکی، پنجشنبه در آیین پایانی چهارمین جشنواره ملی پسته دامغان در سالن هلال احمر این شهرستان افزود : اگر این ثروت بزرگ در توسعه و کار آفرینی سرمایه گذاری شود، اشتغال بسیاری را برای جوانان ایجاد خواهد کرد .
نماینده مردم دامغان با بیان این که ،با انتقال آب دریای خزر سطح زیر کشت پسته دامغان به 50 هزار هکتار افزایش خواهد یافت، افزود: یکی از اهداف این جشنواره، معرفی بیشتر دامغان و اتحاد مردم برای رشد و توسعه شهرستان و استان است.
وی با تا کید بر کیفیت زیاد پسته دامغان ، اضافه کرد: با این که کیفیت پسته دامغان در کشور و دنیا شناخته شده است ، ضرورت دارد در این باره بیشتر تلاش شود.
حسن بیکی استفاده از شیوه های نوین کشاورزی را ضروری خواند و گفت: برداشت پسته در اوایل انقلاب از هر هکتار 1.5 تن بود که اکنون به سه تن افزایش یافته و این میزان بازهم قابل افزایش است .
وی افزود: توسعه گلخانه ها و ایجاد ارزش افزوده برای پسته یکی از نیاز های مردم منطقه است.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با بهره برداری از سالن آمفی تئاتر دانشگاه دامغان، جشنواره سال آینده در این مکان برگزار خواهد شد.
در آیین پایانی چهارمین جشنواره ملی پسته دامغان چند برنامه مانند جنگ شادی، پرواز بادبادک ها و مسابقات آشپزی با موضوع پسته برگزار شد.
همچنین در حاشیه این جشنواره نمایشگاهی با 50 غرفه پذیرای مردم بود.
اکنون ٨00 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق در شهرستان دامغان وجود دارد.
سطح باغ های پسته دامغان از 500 هکتار در اوایل انقلاب به 17 هزار هکتار افزایش یافته است.
جشنواره ملی پسته دامغان از روز 22 شهریورآغاز شد.
9856/6167 خبرنگار: میثم اسماعیلی** انتشار دهنده : محسن شاکری
(برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادهای استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.)
انتهای پیام

نظر شما