شناسهٔ خبر: 21358309 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

دویچه وله: تا یک سال دیگر، رابطه ریاض وتل آویو بطور کامل علنی می شود

تهران- ایرنا- پایگاه آلمانی دویچه وله به نقل از یک کارشناس سیاسی مصری پیش بینی کرد که روابط عربستان ورژیم صهیونیستی به مرحله عادی سازی کامل برسد وزمان اعلام این امر بیشتر از یک سال طول نکشد.

صاحب‌خبر -

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، سعد الدین ابراهیم کارشناس سیاسی واستاد برجسته جامعه شناسی سیاسی دانشگاه آمریکایی قاهره در گفت وگو با دویچه وله ، با اشاره به اخبار مربوط به سفر یک مقام سعودی به فلسطین اشغالی گفت: به نظر من این خبر درست است، واگر واقعا تماس هایی بین عربستان و'اسرائیل' باشد ، این امر ادامه می یابد وبه مرحله عادی سازی کامل روابط می رسد.
وی افزود: هر چند نمی توان زمان دقیق این عادی سازی را مشخص کرد، اما گمان می کنم که این کار بیش از یکسال طول نخواهد کشید.
ابراهیم خاطر نشان کرد: خبر دیداریک مقام سعودی با اسرائیلی ها که گفته می شود شخص محمد بن سلمان ولیعهد بوده است، بخشی از تغییرات ریشه ای در سیاست داخلی وخارجی عربستان است، بویژه که نسل جدید حاکمان سعودی، فلسفه جدیدی در اداره امور کشور دارند وسیاست درهای باز وآزادی های بیشتر را دنبال می کنند.
ابراهیم درباره واکنش مردم عربستان به خبر این سفر در صورت درست بودن آن، گفت: این امر با اعتراض هایی مواجه خواهد شد، اما نسل جدید حاکم که در حال حاضر تصمیم گیرنده است، فکر همه جا را کرده است وقبل از دست زدن به این کارها به خوبی درکنفرانس ها وجلسات محرمانه زمینه سازی می کند.
این کارشناس سیاسی افزود: بخشی از خاندان حاکم ورهبران قبایل وشیوخ سعودی با رویکرد جدید این کشور مخالفند وبه چنین تغییراتی عادت نکرده اند.
پیش از این، انور عشقی ژنرال بازنشسته سعودی ورئیس مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه در جده، در راستای عادی سازی روابط عربستان ورژیم صهیونیستی چندین بار به فلسطین اشغالی سفر کرده بود.
خاورم** 1453 *1049
مترجم: آمنه دهقان / انتشار دهنده : مریم کاظمی

انتهای پیام /*

نظر شما