شناسهٔ خبر: 21358129 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

به رغم جنایت و نسل کشی دولت و نظامیان میانمار علیه مسلمانان،

انگلیس همکاری‌های خود را با ارتش میانمار متوقف نمی کند

صاحب‌خبر -

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، فالون در دیدار از نمایشگاه بین‌المللی دفاعی و تجهیزات امنیتی لندن، در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان داشت: خشونت‌های صورت گرفته علیه اقلیت مسلمان روهینگیا غیرقابل ‌قبول است؛ به همین خاطر سفیر ما در این رابطه موضع لندن را به دولت میانمار منتقل کرده است.
وی با این‌ حال در پاسخ به این سؤال 'آیا وزارت دفاع انگلیس حاضر به توقف همکاری‌های نظامی با ارتش میانمار است' اظهار داشت: ما همکاری‌های نظامی خود را با ارتش میانمار، همانند فروش تسلیحات به دیگر کشورها، بررسی قرار می کنیم.
اظهارات دو پهلوی این مقام انگلیسی در حالی بیان می شود که هفته گذشته، نمایندگان پارلمان این کشور در نامه ای خطاب به بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس، خواستار تعلیق هرچه سریع تر همکاری های نظامی میان دو کشور شده بودند.
دولت انگلیس ادعا می‌کند که به نظامیان میانماری 'دمکراسی، فرماندهی و زبان انگلیسی' آموزش می‌دهد.
مایک پنینگ معاون پیشین وزیر دفاع انگلیس نوامبر پارسال گفته بود که لندن از کیفیت همکاری‌های نظامی خود با ارتش میانمار اطلاعی ندارد و باید درباره بهبود وضع حقوق بشر در میانمار اطمینان حاصل کند.
در همین حال، هزاران تن از مسلمانان انگلیس عصر یکشنبه در اعتراض به خشونت های اعمال شده علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در خیابان های لندن پایتخت انگلیس تظاهرات کردند.
در جریان این حرکت اعتراضی که از مقابل سفارت میانمار در لندن شروع و تا مقابل دفتر نخست وزیری ادامه داشت، شرکت‌کنندگان شعارنوشته‌هایی را که بر روی آن عبارت هایی همچون 'به پاکسازی مسلمانان روهینگیا پایان دهید'، 'به مسلمانان روهینگیا کمک کنید'، 'کشتار مسلمانان روهینگیا را محکوم می کنیم' نوشته شده بود، در دست داشتند.
آنها همچنین شعارهایی همچون 'الله اکبر'، 'آنگ سان سوچی شرمت باد'، 'کشورهای عربی شرمتان باد'، 'سازمان ملل شرمت باد'، 'بی.بی.سی، سی ان ان شرمت باد' سرداده و سکوت جامعه جهانی را نسبت به جنایت های صورت گرفته علیه مسلمانان روهینگیا در کشور میانمار محکوم کردند.
معترضین با سر دادن شعارهایی علیه 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس، خواستار توقف سریع همکاری های نظامی این کشور با ارتش میانمار شدند.
بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود 270 هزار مسلمان روهینگیا طی دو هفته اخیر از کشورشان میانمار به بنگلادش پناه برده‌اند.
کمیسیونر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان دراین ‌باره گفت: تعداد (روهینگیا‍‌هایی که از میانمار به بنگلادش پناه برده‌اند)، بسیار هشداردهنده و نگران‌کننده است و باید سریعاً به وضع میانمار رسیدگی شود.
اروپام**هـ ن**1486**ناشر: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

نظر شما