شناسهٔ خبر: 21357757 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه حمایت | لینک خبر

سازمان ملل خواستار افزایش اقدامات امدادی برای کمک به مسلمانان روهینگیا شد

روی خط خبر

صاحب‌خبر -

 در شرایطی که چشم بسیاری از مردم جهان به میانمار است تا بلکه شاهد فشار قدرت‌های جهانی برای بازداشتن این کشور از نسل‌کشی مسلمانان باشند، رهبر اکثریت مجلس آمریکا از آنگ سان سوچی حمایت کرد و انگلستان نیز همچنان در حال فروش اسلحه و مهمات نظامی به این کشور است. در همین حال سازمان ملل نیز، خواستار افزایش اقدامات کمک‌رسانی وامدادی به مردم میانمار شده است.

یک مقام ارشد سازمان ملل از نهادهای امدادی خواست تا برای مقابله با بحران انسانی ناشی از ورود آوارگان روهینگیا به بنگلادش، فعالیت خود را افزایش دهند.
«جورج ویلیام اوکوته اوبو» دستیار ارشد کمیساریای عالی آژانس آوارگان سازمان ملل روز گذشته تأکید کرد: نهادهای امدادرسان باید عملیات خود را به‌طور چشمگیری افزایش دهند تا کمک‌های لازم را به آوارگان روهینگیایی برسانند که در حال ورود به بنگلادش هستند.
بر اساس برآورد سازمان ملل، حدود 400 هزار آواره روهینگیا طی هفته‌های اخیر وارد بنگلادش شده‌اند و مقدار منابع مالی لازم برای تأمین نیازهای این آوارگان به‌طور چشمگیری افزایش‌یافته است.
وی در ادامه تصریح کرد: ما باید عملیات امدادی‌مان برای کمک‌رسانی به آوارگان روهینگیا را به‌طور فزاینده‌ای افزایش دهیم، از ارسال مواد غذایی گرفته تا تأمین سرپناه.
این اعتراضات و درخواست‌های برای کمک‌های انسان دوستانه به مسلمانان روهینگیا در شرایطی ادامه دارد که مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس روز دوشنبه به‌رغم محکوم کردن خشونت‌های صورت گرفته علیه اقلیت مسلمان روهینگیا، توقف همکاری‌های نظامی کشورش را با ارتش میانمار تائید نکرد. فالون در دیدار از نمایشگاه بین‌المللی دفاعی و تجهیزات امنیتی لندن، در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان داشت: خشونت‌های صورت گرفته علیه اقلیت مسلمان روهینگیا غیرقابل‌قبول است؛ به همین خاطر سفیر ما در این رابطه موضع لندن را به دولت میانمار منتقل کرده است.
وی بااین‌حال در پاسخ به این سؤال «آیا وزارت دفاع انگلیس حاضر به توقف همکاری‌های نظامی با ارتش میانمار است» اظهار داشت: ما همکاری‌های نظامی خود را با ارتش میانمار، همانند فروش تسلیحات به دیگر کشورها، موردبررسی قرار می‌دهیم.
اظهارات دو پهلوی این مقام انگلیسی در حالی بیان می‌شود که هفته گذشته، نمایندگان پارلمان این کشور در نامه‌ای خطاب به بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس، خواستار تعلیق هرچه سریع‌تر همکاری‌های نظامی میان دو کشور شده بودند.
دولت انگلیس ادعا می‌کند که به نظامیان میانماری «دمکراسی، فرماندهی و زبان انگلیسی» آموزش می‌دهد. در همین حال، هزاران تن از مسلمانان انگلیس عصر یکشنبه در اعتراض به خشونت‌های اعمال‌شده علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در خیابان‌های لندن پایتخت انگلیس تظاهرات کردند.
در همین حال رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا مخالفت خود را با قطعنامه‌ای که رهبر میانمار را هدف قرار داده است، اعلام کرد.
میچ مک کانل رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا تأکید کرد: من از قطعنامه‌ای که آنگ سان سوچی رهبر میانمار را هدف قرار می‌دهد، حمایت نخواهم کرد، قطعنامه‌ای که علیه رهبر میانمار به خاطر بدرفتاری با مسلمانان روهینگیا بوده است.
وی در سخنانی تصریح کرد: من از قطعنامه‌ای که علیه آنگ سان سوچی باشد، حمایت نمی‌کنم. تصور می‌کنم او بزرگ‌ترین امیدی است که ما داریم تا میانمار از وضعیتی که داشته است، تغییر کند، از یک دیکتاتوری نظامی به‌سوی جایی که من امیدوارم به آن برسد. جان مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه و ریچارد دوربین سناتور دموکرات هفته گذشته قطعنامه‌ای را منتشر کردند که در آن خشونت‌های میانمار محکوم‌شده و از آنگ سان سوچی خواسته بود تا برای پایان دادن به این خشونت‌ها اقدام کند.
درحالی‌که آمریکا ظاهراً قصد ندارد موضع قاطع و محکمی را در قبال کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار اتخاذ کند، فشارهای بین‌المللی بر دولت آنگ سان سوچی به‌شدت افزایش‌یافته است. بر اساس برآورد سازمان ملل حدود 400 هزار آواره روهینگیا طی هفته‌های اخیر وارد بنگلادش شده‌اند و مقدار منابع مالی لازم برای تأمین نیازهای این آوارگان به‌طور چشمگیری افزایش‌یافته است.

 ترس سوچی از انتقادات بین‌المللی
رهبر دوفاکتوی میانمار باوجود انتقادات بین‌المللی درباره جنایات حکومتش علیه مسلمانان روهینگیا، در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی‌کند.
سوچی که به دلیل خشونت‌های حکومت میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا مورد انتقادات شدید بین‌المللی قرار دارد در نشست آتی مجمع جهانی سازمان ملل حضور نخواهد داشت.
بعد از حملات ارتش میانمار به مسلمانان استان راخین و به آتش کشیده شدن خانه‌های ساکنان، هزاران نفر کشته و صدها هزار نفر به بنگلادش گریخته‌اند. حکومت میانمار اجازه ورود خبرنگاران و امدادهای بین‌المللی را به استان راخین نمی‌دهد.
سو چی که پیش‌تر برنده جایزه صلح نوبل بود به‌شدت مورد انتقادات بین‌المللی قرار دارد و جمعی از منتقدانش خواستار بازپس‌گیری جایزه نوبل از وی شدند.
 

نظر شما