شناسهٔ خبر: 21354951 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: نسیم | لینک خبر

همه آنچه که در جلسه کمیسیون امنیت ملی مطرح شد؛

تصویب ۱۲ پیشنهاد عملی برای حل مشکل مسلمانان میانمار/ اعزام هیئتی از کمیسیون امنیت ملی به این منطقه

امروز جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با هدف بررسی فاجعه نسل‌کشی مسلمانان میانمار برگزار شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی امروز با حضور اعضا، ابراهیم رحیم پور معاون وزیر امور خارجه و همکاران وی با هدف بررسی فاجعه نسل کشی آشکار مسلمانان در میانمار و اقدامات عملی لازم برای خاتمه دادن به این جنایت تشکیل شد.

در ابتدای جلسه علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به شرایط اسفبار فاجعه مذکور گفت: بی تفاوتی مجامع بین المللی در برابر این نسل کشی جای تأسف دارد و باز هم باید تأسف خورد از این جهت که رهبر این کشور جایزه صلح نوبل می گیرد.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این جلسه بررسی این فاجعه انسانی و راه های عملی برای مقابله با آن است.

گفتنی است در این جلسه بیانات مقام معظم رهبری پیرامون موضوع میانمار پخش شد که ایشان از سکوت مجامع بین المللی به این حادثه و فاجعه انسانی اظهار تأسف کردند و آن را یک موضوع سیاسی دانستند.

در ادامه جلسه رحیم پور معاون وزیر امور خارجه گزارشی از آخرین وضعیت مسلمانان میانمار و این فاجعه شدید انسانی ارائه کرد.

رحیم پور با بیان اینکه وزارت امور خارجه به طور جدی در این باره فعال است، گفت: یکصد تُن کمک انسانی آماده ارسال شدن است تا به مسلمانان مهاجر رسانده شود و هلال احمر هم اقدامات کمک رسانی و رسیدگی های پزشکی را در دستور کار دارد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه ملاقات هایی هم با مقامات محلی و منطقه ای تدارک دیده شده است، افزود: حتی اگر مسلمانان میانمار شهروند هم نباشند نباید با آن ها برخورد ضد انسانی شود.

رحیم پور خاطر نشان کرد: اگر چه مسلمانان مذبور اهل سنت هستند ولی جمهوری اسلامی ایران با همه توان از آن ها حمایت می کند.

در ادامه این جلسه سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: در این جلسه به سابقه تاریخی موضوع و تغییر نام برمه به میانمار و مسائل داخلی این کشور پرداخته شد.

وی ادامه داد: مهاجرت اجباری 300 هزار مسلمان از میانمار به بنگلادش خود یک مصیبت بزرگ است چرا که بنگلادش هم امکان اسکان برای آن ها ندارد و به همین جهت در حال حاضر مسلمانان از هر دو طرف تحت فشار هستند به طوری که از یک سو ارتش میانمار بر روی آن ها آتش گشوده است و از سوی دیگر ارتش بنگلادش در مقابل آن ها است.

در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی خواستار اقدامات عملی از جمله اعلام موضع شفاف و با صدای بلند جمهوری اسلامی ایران در این زمینه شده اند و همچنین تأکید داشتند که باید فعالیت های ضروری دیپلماتیک در عرصه های منطقه ای، بین المللی در سطح کشورهای مسلمان و بین المجالس اسلامی درنظر گرفته شود.

در ادامه این جلسه رحیم پور بیان داشت: این جانب همراه با هیأتی و با کمک های بشر دوستانه روز جمعه عازم بنگلادش می شویم که طبق تصویب کمیسیون امنیت ملی و پیشنهاد وزارت امور خارجه خانم چنارانی عضو کمیسیون امنیت ملی هم هیأت مذکور را همراهی می کند.

در پایان این جلسه و جمع بندی پیشنهادی به تصویب رسید که به شرح زیر است:

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

نظر شما