شناسهٔ خبر: 21354305 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

حمایت گابریل از حل بحران کره‌شمالی با استفاده از مدل برجام

«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان با اشاره به برنامه هسته‌ای کره شمالی و آزمایش‌های این کشور، درباره مسابقه تسلیحات هسته‌ای جدید ابراز نگرانی کرد.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری فارس: وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با یکی از نشریات این کشور بر لزوم حل دیپلماتیک بحران کره شمالی و الگوگیری از برجام حمایت کرد.

«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان با اشاره به برنامه هسته‌ای کره شمالی و آزمایش‌های این کشور، درباره مسابقه تسلیحات هسته‌ای جدید ابراز نگرانی کرد.

وی در این مورد به نشریه آلمانی اشترن گفت: «تعجب می‌کنم که چطور کره‌شمالی که کشوری منزوی است مورد بازرسی قرار می‌گیرد.»

وی همچنین گفت که شاید کره‌جنوبی و ژاپن هم بخواهند به تسلیحات هسته‌ای دست یابند. کشورهای دیگر هم از این روند پیروزی می‌کنند و حتی در آفریقا و یا همسایگان آلمان که در این صورت جهان تبدیل به یک بشکه پودر خواهد شد.

وزیر خارجه آلمان بار دیگر بر لزوم حل شدن بحران کره از راهکار دیپلماتیک تاکید کرد وی هم مانند «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان معتقد است که این بحران را باید به وسیله مدلی مانند مذاکرات هسته‌ای ایران حل کرد. و گفت: «ما اروپایی‌ها می‌توانیم بخشی از حل بحران باشیم.ما کانال‌های مذاکره با پیونگ‌یانگ داریم و اول از همه صحبت از اعتماد است.»

گابریل لزوم تحکیم روابط  با روسیه به منظور حل بحران کره را ضروری دانست و افزود: «ما برای حل بحران کره‌شمالی و مهمتر از همه جلوگیری از گسترش این تسلیحات به آمریکا و روسیه نیاز داریم.»

مرکل پیشتر گفته بود که از دید او می‌توان مدلی مانند مذاکرات هسته‌ای با ایران را برای حل مناقشه با کره در زمینه برنامه هسته‌ای این کشور در پیش گرفت.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه هم امروز اعلام کرد که پیشنهاد مرکل برای الگوبرداری از برجام برای حل بحران شبه جزیره کره، پیشنهاد خوبی است، اما بین پرونده ایران و کره شمالی شباهتی وجود ندارد.

نظر شما