شناسهٔ خبر: 21353082 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد:

20 هزار نفر در ایران درگیر درمان معتادان هستند

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا ، آذرخش مکری روز چهارشنبه در یازدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد در سالن همایش رازی با اشاره به پیشینه 20 ساله ایران در حوزه درمان اعتیاد، افزود: هفت هزار کلینیک اقامتی معتادان و هزاران مرکز دیگر در این زمینه فعالیت دارند و مراکز اجتماع محور درمان اعتیاد موسوم به تی سی در حال رشد هستند بنابراین اکنون زمان آن رسیده است که در این زمینه مکتب درمانی داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: طب اعتیاد در عین اینکه با دیگر طب رشته های مختلف مانند ارتوپدی ، شباهت هایی دارد به مسائل اجتماعی مناقشه انگیز نیز شبیه است.
وی اضافه کرد: بطورقطع سخنان 20 هزار شاغل در حوزه درمان اعتیاد بایکدیگر شبیه نیست و با هم تناقض دارد بنابراین اگر بدون مکتب باشیم به چالش خواهیم رسید.
معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد تاکید کرد: کم کم باید فراکسیون های حوزه اعتیاد شکل گیرد.
مکری ادامه داد: تعاریف از معتاد بهبود یافته متفاوت است ؛ زمانی که فرد به خود و خانواده اش آسیب نرساند به او معتاد بهبود یافته اطلاق می شود اما در تعاریف دیگر به فرد مفید و مسئول و حمایتگر ، بهبودیافته می گویند و زمانی فردی که بتواند از عهده ناملایمات زندگی برآید ، بهبود یافته است.
وی افزود: مساله دیگر در برخورد با اعتیاد ، توجه به ژورنالیسم علمی و نقادانه است؛ لازم است که آموزش های لازم در زمینه اعتیاد به خبرنگاران ارائه شود.
مکری با اشاره به نقش 'اجتناب از اغماض مصلحت اندیشانه' گفت: بطورمثال برخی کلینیک های متادون درمانی ، خوب کار نمی کنند اما ما در این زمینه اغماض می کنیم که نباید اینگونه باشد .
به گزارش ایرنا، یازدهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد در 25 موضوع از پیشگیری و درمان و کاهش آسیب تا جنبه های مختلف اجتماعی، زیستی و روانی با محور گفتمان اجتماعی، برگزار شده است.
گفتنی است 643 مقاله در این کنگره پذیرش شده و 42 پنل تخصصی و سه کارگاه برگزار می شود.
این کنگره بین‌المللی به مدت سه روز با حضور مهمانانی از اسپانیا، اتریش، استرالیا، یونان و ترکیه ادامه دارد.
اجتمام**9185**1569**خبرنگار : سادات حسینی خواه **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*

نظر شما