شناسهٔ خبر: 21183908 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: حوزه | لینک خبر

آیت الله العظمی نوری همدانی در نخستین روز درس خارج فقه:

اشتغال در موضوعات فقهی، توفیق و سعادتی برای ماست

حوزه/ حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: فقه شیعه به اهل بیت(ع) برمی گردد و توفیق و سعادت ما این است که اشتغال عمده ما اشتغال فقهی است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله نوری همدانی پیش از ظهر امروز در نخستین روز از درس خارج فقه در سال تحصیلی جدید در مسجد اعظم قم اظهار داشتند: علم فقه، علم بسیار شریف و مبارکی است و خداوند متعال را شاکریم که ما را مشغول به این علم کرده است.

ایشان با اشاره به روایتی از رسول گرامی اسلام(ص) ابراز داشتند: حضرت فرمودند: «وقتی خداوند درباره کسی اراده خیر فرماید، وی را در امر دین فقیه و دانا می کند».

این مرجع تقلید به حدیثی از پیشوای ششم شیعیان نیز اشاره کردند و گفتند: امام صادق(ع) فرمودند: «حَدِيثِي حَدِيثُ‏ أَبِي‏ وَ حَدِيثُ‏ أَبِي‏ حَدِيثُ‏ جَدِّي‏ وَ حَدِيثُ‏ جَدِّي‏ حَدِيثُ‏ اَلْحُسَيْنِ‏ وَ حَدِيثُ‏ اَلْحُسَيْنِ‏ حَدِيثُ‏ اَلْحَسَنِ‏ وَ حَدِيثُ‏ اَلْحَسَنِ‏ حَدِيثُ‏ أَمِيرِ اَلْمُؤْمِنِينَ ع‏ وَ حَدِيثُ‏ أَمِيرِ اَلْمُؤْمِنِينَ‏ حَدِيثُ‏ رَسُولِ اَللَّهِ ص‏ وَ حَدِيثُ‏ رَسُولِ اَللَّهِ‏ قَوْلُ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَ‏/ حديث من حديث پدرم مى‏باشد و حديث پدرم حديث جدم (على بن الحسين) و حديث او حديث حسين (ع) است و حديث حسين (ع) حديث حسن (ع) و حديث حسن (ع) حديث امير المؤمنين (ع) و حديث امير المؤمنين (ع) حديث رسول خدا (ص) و حديث رسول خدا (ص) قول خداى عز و جل است».

معظم له در پایان یادآور شدند: حدیثی که در این روایت به آن اشاره شده، اختصاص به فقه ما دارد؛ چراکه فقه ما به اهل بیت(ع) برگشته و توفیق و سعادت ما این است که اشتغال عمده ما اشتغال فقهی است.

گفتنی است، حضرت آیت الله نوری همدانی امسال در درس خارج خود به موضوع ارث خواهند پرداخت.

نظر شما