شناسهٔ خبر: 20835710 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه سیاست روز | لینک خبر

واکنش مقامات ایالات متحده به روز خونین ویرجینیا آشکارتر ساخت

نژادپرستی سیستماتیک آمریکایی

صاحب‌خبر -

رفتارهای دوگانه و بعضا نژادپرستانه سران آمریکا هر روز قربانیان بیشتری می‌گیرد چنانکه گروه‌های سیاه‌پوست در آمریکا به شدت از عدم محکومیت اقدامات سفیدپوستان افراطی در شارلوتزویل از سوی دونالد ترامپ انتقاد کردند.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به خاطر عدم محکومیت اقدامات خشونت‌آمیز سفیدپوستان افراطی، با انتقاد و سرزنش گروه‌های سیاه‌پوست روبرو شده است. ترامپ درگیری‌های نژادپرستانه بزرگ در شارلوتزویل را محکوم کرده ولی حاضر نشده است تا هیچ یک از دو طرف درگیر را بیشتر از دیگری سرزنش کند. وی تنها گفته است که "بسیاری از طرف‌ها" را به خاطر این درگیری‌های خشونت‌آمیز سرزنش می‌کند.
۲ گروه بزرگ سیاه‌پوستان آمریکا ضمن اشاره به اظهاراتی که ترامپ در واکنش به اتفاقات شارلوتزویل داشته اعلام کردند: هر دو طرف، نظم و قانون... معادله غلط شما، واقعا تاسف برانگیز است. این سلطه طلبی کاخ سفید است که باید مورد سرزنش قرار گیرد. واقعا سخت است حامیان و طرفداران نفرت را از بین برد آن هم در شرایطی که آنها در بین استراتژیست‌های شما قرار دارند.
اشاره گروه‌های سیاه‌پوست ظاهرا به استیو بانون استراتژیست ارشد کاخ سفید است که قبلا مدیر بریتبارت نیوز بوده است. بانون پیش از این بارها از سوی منتقدان ترامپ یک ملی‌گرای سفیدپوست افراطی خوانده شده است. نانسی پلوسی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا نیز به شدت از بانون انتقاد کرده است.
در تظاهرات روز شنبه یک خودرو به تظاهرات کنندگان حامی نژادپرستی در ایالت ویرجینیا برخورد کرد و سه نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند. حمل آشکار سلاح توسط افراط‌‌گرایانی که لباس‌های شبه‌نظامی به تن داشتند و شعارهای نژادپرستانه می‌دادند، واکنش مخالفانی که از مناطق اطراف به شارلوتزویل آمده بودند را برانگیخت و هر دو طرف به سمت هم اشیای مختلف پرتاب کردند.
مردم شهری در ایالت کالیفرنیای آمریکا در واکنش به درگیری‌های نژادپرستانه‌ای که در شهر «شارلوتسویل» اتفاق افتاد، دست به تظاهرات زدند. در همین راستا، صدها نفر از مردم اوکلند در تجمعی مسالمت‌آمیز در مرکز این شهر با حمل پلاکاردهایی، علیه نژادپرستی شعار دادند. این در حالی است که شهر «لس‌آنجلس» هم صحنه اعتراضات مردمی بود که به حادثه روز گذشته شارلوتسویل واکنش نشان دادند.
«مایکل سینگر» شهردار شارلوتسویل بامداد یکشنبه اعلام کرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و دولت او را مقصر اصلی حوادث و درگیری‌ها میان نژادپرستان و مخالفان آنها می‌داند. سینگر طی نشست خبری بعد از حوادث گفت: «نمی‌خواهم از این قضیه سوء‌استفاده کنم. من کاخ سفید و اطرافیان رئیس‌جمهور را مقصر آنچه که امروز در آمریکا مشاهده می‌کنید، می‌دانم.»
خبر دیگر از وضعیت بحرانی امنیت در آمریکا آنکه طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، بر اثر چاقوکشی در منطقه «کویینز» شهر نیویورک آمریکا، حداقل سه نفر زخمی شدند. در حالی که تمرکز رسانه‌های آمریکایی از شب گذشته به تجمع نژادپرستان و همچنین مخالفان آنهان در شهر «شارلوتسویل» ویرجینیا بوده است، خبری فوری درباره چاقوکشی و زخمی شدن چند آمریکایی در نیویورک مخابره شده است.
در ۵۶ مورد تیراندازی گزارش شده در ۲۴ ساعت در ایالت‌های مختلف آمریکا ۵۲ نفر کشته و زخمی شدند.
۵۶ مورد تیراندازی در آمریکا با ۵۲ کشته و زخمی به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز ثبت آمار خشونت‌های تسلیحاتی در آمریکا، به دنبال درگیری‌های خشونت‌بار بین معترضان نژادپرست و مخالفان نژادپرستی در «شارلوتزویل» ایالت ویرجینیا، سفارت روسیه در آمریکا به اتباع خود توصیه کرد تا زمان پایان وضعیت فوق‌العاده این شهر، از رفتن به شهر خودداری کنند.سفارت روسیه در آمریکا در در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در رابطه با وضعیت فوق‌العاده‌ای که توسط مقامات شارلوتسویل ویرجینیا اعلام شده است، ما به شهروندان روس توصیه می‌کنیم که از سفر به این شهر تا زمان عادی‌ شدن کامل اوضاع و توقف وضعیت فوق‌العاده خودداری کنند».
خبر دیگر از آمریکا آنکه صدها شهروند تگزاسی با برگزاری حرکتی اعتراضی، شعارهایی را در مخالفت با ساخت دیوار مرزی با مکزیک سردادند. صدها معترض روز گذشته در تگزاس با سردادن شعارهایی به زبان انگلیسی و اسپانیایی اولین اعتراض قابل توجه علیه ساخت دیوار مرزی را در این ایالت برگزار کردند. سازمان‌دهندگان این حرکت اعتراضی می‌خواستند عمق مخالفت محلی با ساخت دیوار مرزی را نشان دهند، دیواری که قرار است از میان یک پناهگاه حیات وحش محافظت‌شده عبور کند و چندین شهرک مرزی را به دو نیم تقسیم کند.

نظر شما